Návody

Ako vyčistiť žulový náhrobný kameň?

Blíži sa deň výročia niekoho z vašich blízkych zosnulých, dušičky alebo napríklad Vianoce a vy chcete nielen vyzdobiť jeho hrob vencom, kvetmi či sviečkami, ale tiež ho predtým poriadne očistiť a ošetriť tak, aby vydržal čo najdlhšie odolný proti vonkajším nepriaznivým vplyvom? Potom tento návod ako vyčistiť náhrobný kameň určite využijete.

Návod ako čistiť žulový náhrobný kameň

Ak je náhrobný kameň zo žuly, je jeho čistenie pomerne jednoduché. Väčšinou stačí použiť len handru alebo pri väčšom znečistení kefu, vodu a bežný saponát, ktorý používate doma, ale bez obsahu hrubých častíc.

Na väčšie škvrny je možné použiť aj čistiace prostriedky s obsahom kyseliny alebo môžete skúsiť aj obyčajný neriedený ocot.

Špeciálne prípravky na žulový kameň

prostriedky na čistenieJe možné použiť aj špeciálne prípravky určené priamo na čistenie dlažby a prírodných i umelých kameňov, ako je napr. Bistrol, čistič na kameň, ktorý zoženiete v každej drogérii, alebo aj na internete, ktorý sa používa nielen na čistenie náhrobného kameňa, schodov, podláh a pod.

Bistrol čistenému povrchu navracia lesk a poskytuje mu ochranu pred následným znečistením a poveternostnými vplyvmi, a poskytuje ochranu aj pred machom.

Ďalším variantom je napr. HG čistič náhrobných kameňov, ktorý sa predáva v nádobe s rozprašovačom, takže jeho použitie je pohodlnejšie, ale je cenovo trochu drahší.

Nanotechnológia na čistenie náhrobných kameňov

Pomerne nová je tzv. nanotechnológia, ktorá je používaná na impregnáciu a ochranu rôznych povrchov, čím sa zvyšuje ich životnosť.

čistenie náhrobného kameňaTáto technológia urobí s náhrobným kameňom doslova zázrak, pretože nanotechnológiou ošetrené materiály sú odolné voči chemikáliám, mechanickému poškodeniu, plesniam, hrdzi, starnutiu.

Snáď úplne najlepšou vlastnosťou tejto technológie je to, že po jej použití materiály získajú tzv. lotosový efekt, čo sa dá s čistým svedomím nazvať ako samočistiaca vlastnosť materiálu – voda z povrchu steká dole v kvapkách a pritom so sebou berie aj rôzne nečistoty.

Prípravky používané pri nanotechnológií

Prípravky, ktorými sa táto metóda vykonáva, sú spravidla predávané v rozprašovačoch na ich jednoduchšie použitie.

Prípravky sa zvyčajne nanášajú na vyčistený a suchý náhrobný kameň, rovnomerne sa rozotrú a nechajú sa zaschnúť, prípadne sa následne povrch ešte vyleští.

Kúpa takýchto prípravkov síce vyjde drahšie, ale životnosť tejto ochrany je až 15 rokov, a na túto dobu vám bude uľahčená práca pri udržiavaní náhrobného kameňa.

Náhrobný kameň sa bude viac-menej čistiť sám a vy ho len budete chodiť zdobiť.

Prečítajte si aj články ako vyčistiť:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button