KuchyňaNávody

Ako vyčistiť teflónovú panvicu?

ako vyčistiť teflónovú panvicuTeflónové panvice iste používa mnoho z vás. Jedná sa o panvice, ktorých povrch je vyrobený zo špeciálneho hliníkového materiálu – teflónu. Ten sa vyznačuje okrem iného tým, že je nepriľnavý. Vďaka tomu pri varení na panvici nedochádza k pripaľovaniu potravín. Ako vyčistiť teflónovú panvicu?

Vlastnosti teflónu

Teflónová panvica má nielen nepriľnavý povrch, ale tiež veľmi dobrú tepelnú vodivosť. Jedná sa o úplne hygienický a bezpečný materiál. K teflónu je ale nutné pristupovať odlišne oproti klasickým panviciam.

Postupy čistenia teflónových panvíc

Papierový obrúsok a hubka

čistenie teflonovej panviceVďaka nepriľnavému povrchu je čistenie kvalitnej a nepoškodenej teflónovej panvice veľmi jednoduché. Stačí na ňu po dokončení varenia vziať obyčajný papierový obrúsok, ktorým sa zotrie mastnota a nečistoty.

Ideálne je, ak po vytrení obrúskom vložíte panvicu do drezu a umyjete ju ešte pomocou hubky na riad. Tu si ale dajte pozor na to, aby ste použili iba jemnú časť hubky.

Teflón je totiž pomerne citlivým materiálom. Akýkoľvek kontakt s hrubými predmetmi (drsnou hubkou, drôtenkou pod.) ho naruší a panvica je potom už prakticky nepoužiteľná.

Umývačka riadu

Teflónové panvice aj ďalšie riady s týmto povrchom je možné taktiež vložiť do umývačky riadu. Je dôležité, aby sa teflón nedostal do kontaktu s ostrými predmetmi, napríklad nožmi, vidličkami a pod.

Pri umývaní teflónovej panvice nepoužívajte umývacie prostriedky, tie totiž postupne narušujú jeho štruktúru, znižuje sa nepriľnavosť. Jedlo sa potom začne pomaly pripaľovať a panvicu po čase môžete vyhodiť. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť umývačku riadu.

Kuchynská soľ

Na dôkladné vyčistenie teflónovej panvice je tiež možné použiť hrubozrnnú soľ. Tú nasypete na panvicu a necháte ju rozohriať na sporáku či v rúre.

Vďaka soli dôjde k uvoľneniu všetkých nečistôt. Potom panvicu umyjete pod vodou a je hotovo.

Kedy je čas na výmenu teflónovej panvice?

teflonova panvicaOpotrebovanú teflónovú panvicu, ktorú bude lepšie už nepoužívať, spoznáte tak, že sa na nej začnú prichytávať potraviny, ktoré v nej budete pripravovať. Zároveň opotrebovaný teflón tiež mení farbu.

Akonáhle toto spozorujete, je skutočne na čase dať panvicu stranou a začať používať novú. Nové teflónové panvice za dobrú cenu nájdete aj na tejto známej stránke.

Čo je potrebné na čistenie panvice z teflónu?

  • Mäkká hubka na riad
  • Voda
  • Hrubozrnná soľ
  • Papierové obrúsky

Ako dlho čistenie potrvá?

Umývanie teflónovej panvice je vďaka jej nepriľnavému povrchu veľmi jednoduché a tiež tým pádom aj rýchle. Riad máte umytý v priebehu niekoľkých desiatok sekúnd.

Po umytí je dobré panvicu nechať odkvapkať alebo ju utrieť obrúskom do sucha. Prečítajte si aj články ako vyčistiť gril a ako vyčistiť hrniec.

Aké budú náklady na čistenie teflónovej panvice?

Vzhľadom k tomu, že na umývanie teflónovej panvice potrebujete len obrúsok alebo hubku, nebude vás jej čistenie stáť príliš veľa peňazí. Mäkké hubky na riad stoja v 10 ks balení okolo 0,80 – 1 €.

Vždy ale myslite na to, že panvicu musíte utierať jemnú stranou. Papierové obrúsky do kuchyne môžete kúpiť v rolkách s počtom 2 ks za cca 0,80 €.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button