Návody

3 spôsoby, ako vyčistiť krbové sklo

čistenie krbového sklaModerné krby sú dnes v prevažnej väčšine opatrené ochranným sklom. Vďaka nemu sa môžete pozerať do ohňa v priamej blízkosti krbu, bez toho aby vás ohrozovali žeravé uhlíky a obťažoval unikajúci dym. Sklo tak vlastne slúži ako bezpečnostný prvok. Po čase sa však zašpiní od sadzí, prachu a dymu, čím sa zníži jeho priehľadnosť. Preto je potrebné ho pravidelne čistiť. V dnešnom článku sa dozviete, ako na to. 3 spôsoby, ako vyčistiť krbové sklo.

Obsah článku:

 • Prečo čistiť krbové sklo
 • Postupy čistenia kozubového skla
 • Ako dlho to potrvá
 • Prevencia proti znečisteniu skla
 • Aké budú náklady
 • Video

Prečo čistiť krbové sklo?

Krbové sklá sú z vnútornej strany vystavené pôsobeniu dymu a horiaceho dreva. Špinia sa však aj zvonku, podobne ako ostatný nábytok v domácnosti.

Čistenie skla pri krbe je dôležité vykonávať najmä preto, aby skrz neho bolo neustále dobre vidieť priamo dovnútra krbu. Pohľad na plápolajúci ohník je príjemný len vtedy, ak je sklo priezračné.

Ide aj o hygienu. Myslite na to, že v okolí krbu vzniká značné množstvo nečistôt, ktoré sa ľahko môžu rozniesť po priestore celej vašej domácnosti. Jedine pravidelným čistením zaistíte, že sa prach a sadze nerozšíria ďalej do interiéru.

Postupy čistenia krbového skla

Je niekoľko spôsobov, ako rýchlo a účinne sklo pri krbe vyčistiť. Použiť sa dajú špeciálne chemické prípravky. Nie sú však nutnosťou, sklo vyčistíte aj pomerne jednoduchými trikmi.

1. Vyčistenie popolom 

ako vyčistiť krbové skloKlasickým spôsobom je čistenie krbového skla pomocou jemného popola. Nepotrebujete k tomu žiadny špeciálny čistiaci prípravok.

Popol jednoducho nanesiete na navlhčený obrúsok, prípadne môžete použiť napríklad obyčajné staré noviny. Následne ho krúživými pohybmi jemne rozotrite po celej ploche skla. Ako náhle je popol natretý, vezmite si čistý obrúsok a sklo s ním vyčistite od všetkých nečistôt.

Na záver opäť obrúskom alebo novinovým papierom celú plochu doleštite.

Je zásadné používať naozaj jemný popolček. Pre neho pritom nemusíte nikam chodiť, stačí použiť ten, ktorý vznikol priamo v krbe. Najvhodnejší je popol pod roštom, prípadne na samom dne krbu.

Metóda čistenie skla popolom je až prekvapivo účinná. Síce možno trochu zdĺhavejšia, avšak s výsledkom budete určite spokojní. Ako presne nato si môžete pozrieť vo videu na konci článku.

Čo je potrebné na čistenie krbu popolom?

 • Jemný popol
 • Voda
 • Obrúsky, novinový papier

2. Použitie saponátu

Na krbové sklo je ďalej možné použiť obyčajný saponát, ktorý máte v kuchyni. Nanesiete ho na hubku a rozotrite po ploche skla. Necháte chvíľku pôsobiť a potom zotrite pomocou suchej handričky. Na záver odporúčame opäť použiť novinový papier, ktorý sklo dokonale vyleští.

Čo je potrebné?

 • Saponát
 • Hubka na riad
 • Suchá handrička
 • Novinový papier

3. Čistenie pomocou špeciálnych prípravkov na krb

ako postaviť krbVzhľadom na to, že krby sa v posledných rokoch vracajú do módy, a to nielen vo vidieckych a rekreačných sídlach, myslia ich výrobcovia tiež na údržbu.

Preto v obchodoch bežne zakúpite prípravky, ktoré sú priamo určené na čistenie krbových skiel. Sú vo forme sprejov či gélov.

Čistenie prebieha nanesením prípravku na sklo. Sprej nastriekate zhruba zo vzdialenosti 30 centimetrov.

Dbajte na to, aby sa vám prípravok nedostal do očí. Po nanesení nechajte niekoľko minút pôsobiť. Potom sklo stačí opláchnuť vodou, prípadne utrieť vlhkou čistou handričkou. Na záver opäť použite suchý obrúsok alebo novinový papier, ktorým sklo doleštíte. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť gril.

Čo je potrebné na čistenie krbu pomocou špeciálnych prípravkov?

 • Čistiaci sprej (gél)
 • Vlhkú handričku
 • Obrúsok, novinový papier

Čistenie skla vykonávajte zásadne vtedy, keď je úplne vychladnuté. Ideálne teda pred tým, než budete kúriť.

Ako dlho čistenie krbového skla potrvá?

Jednorazové vyčistenie krbového skla vám nezaberie viac ako 10 minút času, či už použijete akýkoľvek z vyššie uvedených postupov.

A ako často čistenie skla pri krbe vykonávať? Záleží samozrejme na početnosti využívania krbu. Pri každodennom vykurovaní krbom odporúčame otrieť sklo minimálne raz za dva týždne. Jednoduchá rada znie: ako náhle začne byť sklo matné, je čas vziať do ruky patričné prostriedky a pustiť sa do práce.

Prevencia proti znečisteniu skla

Nikdy nemôžete znečisteniu skla úplne zabrániť. Pokiaľ sa však o krb budete dobre starať, nebude treba čistiť jeho sklo tak často. Pravidelne odstraňujte popol zo spodnej časti krbu.

Dôležitým preventívnym opatrením je aj používanie vhodného palivového drevaDo krbu patrí suché drevo s minimálnou vlhkosťou (ideálne pod 20%). Klaďte ho skôr do zadnej časti krbu, nie priamo do tesnej blízkosti skla.

Aké budú náklady na čistenie skla krbu?

O nákladoch možno hovoriť prakticky len v prípade využitia špeciálnych čistiacich prípravkov. Čističe sklenených dvierok kúpite od cca 3 Eur a vyššie. Klasické saponáty potom kúpite od 2 Eur podľa kvality a objemu.

Video ako vyčistiť krbové sklo pomocou jemného popolu za pár minút:

Na videu uvidíte jeden z postupov čistenia krbového skla.

Podobné články

1 komentár

 1. Ten co pisal tento clanok zrejme ani nema doma krb (a ani ten co to nakopiroval bez citacii na tuto stranku / tak ako kpt.Danko). K veci: Ziadne take ze nastriekas zacmudene sklo a potom zotries…. Takto to vobec nefunguje. Nadres sa jak pri rylovani zahrady. Ten dym sa stane sucastou skla a pokym to tym popolom alebo hubkov na riad nezosmirglujes doslova po atomoch, tak to tam bude. Ja to cistim raz za pat / sedem dni, je to robota na 1,5 hodiny, a chemicke pripravky su viac ako neucinne…

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button