NávodyDomácnosť

Ako vyčistiť kotol na tuhé palivo?

ako vyčistiť kotol na tuhé paliváKotly na tuhé palivá patria k najvyužívanejším spotrebičom, ktorými sa kúri v slovenských domácnostiach. Existuje celý množstvo rôznych produktov rôznej kvality a parametrov. V zásade však platí, že ich treba čas od času vyčistiť. Neminie to nikoho z vás, kto kotol na drevo či uhlie používa. Ako vyčistiť kotol na tuhé palivo?

V článku sa dozviete:

 • Prečo čistiť kotly na tuhé palivá
 • Postup čistenia kotla
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Prečo je potrebné čistiť kotly na tuhé palivá?

Čistenie kotla na tuhé palivá je v zásade dôležité z toho dôvodu, že sa v ňom postupne usádzajú nečistoty, spaleniny a decht. Ak je ich výskyt už značný, má to za následok zníženie účinnosti zariadenia. V konečnom dôsledku to potom znamená, že musíte kúriť viac. Spotrebujete tak väčšie množstvo paliva (či už sa jedná o drevo alebo uhlie), vykurovanie domu sa vám predraží.

Nečistoty spôsobujú menší ťah kotla a nižšiu účinnosť. Usadeniny však majú vplyv aj na životnosť spotrebiča. Ak sa o kotol nebudete patrične starať a jeho vnútro bude plné dechtu a spalenín, zníži sa jeho životnosť až o celé roky.

Postup čistenia kotla

Vychladnutie kotla

čistenie kotla na tuhé palivoPred tým, než sa pustíte do čistenia kotla, nezabudnite ho nechať dostatočne vychladnúť.

Kotol nesmie byť rozžeravený, ľahko by ste pri práci prišli k popáleninám.

Očistenie odnímateľných častí

V prvej fáze čistenia kotla sa zamerajte na vrchnú časť platne a tiež všetky časti, ktoré sa dajú odňať. Vyberte ich a vydrhnite od nečistôt pomocou oceľovej kefy.

Ak sú na jednotlivých častiach iba drobné usadeniny sadze, stačí namiesto kefy použiť obyčajnú metličku. Okrem platne takto očistite klapky a veko od dymovej komory.

Čistenie dymovodu

Nasleduje čistenie dymovodu, teda tej časti, ktorá spája kotol s komínom. Opatrne ho vymontujte a jeho vnútro prečistite opäť pomocou oceľovej kefy. Pokiaľ na nejaké miesto nedosiahnete, lebo je dymovod príliš dlhý, pripevnite kefu na násadu.

Čistenie vnútra kotla

dôkladne čistenie kotlaV ďalšom kroku môžete pristúpiť k čisteniu vnútornej časti kotla, teda jeho stien. Tu sa usadzuje najviac spálenín a tiež decht. Decht ide sám o sebe zle vyčistiť, preto je potrebné čistenie vykonávať často.

Na prácu použite oceľovú škrabku a oceľovú kefu. Aby sa pri práci príliš neprášilo a doma ste si neurobili zbytočný neporiadok, je dobré postupovať dlhými ťahmi smerom zhora nadol.

Záverečné čistiace práce

V záverečnej fáze všetko oprášte zmetákom, aby ste sa zbavili všetkých drobných nečistôt. Potom kotol skompletizujte. Sadze a nečistoty v okolí kotla starostlivo zameťte. Prečítajte si aj články ako vyčistiť bazén a ako vyčistiť zlato.

Čo je potrebné na vyčistenie kotla na tuhé palivo?

 • Oceľová kefa, násada
 • Škrabka
 • Metlička, lopatka

Ako dlho čistenie kotla na tuhé paliva potrvá?

Čistenie kotla na tuhé palivá vyššie uvedeným spôsobom vám zaberie maximálne 30 – 40 minút práce.

Aké budú náklady na čistenie?

Obyčajná oceľová kefa vás bude stáť okolo eura. Ak sa potrebujete dostať do záhybov a horšie dostupných miest, odporúčame si zaobstarať rohovú kefu. Jej cena sa pohybuje okolo 50 centov.

Profesionálnejšie pomôcky sú o máličko drahšie, pohybujú sa v cenových reláciách okolo 3 eur.

Podobné články

2 Comments

 1. Dobrý deň

  Ja osobne na vyčistenie kotla na drevo používam čistič komína CCL pomohlo mi to vyčistiť kotol aj komín od dechtu a nemusím pracne kotol škrabať kefou. Je to úžasný produkt odporúčam.

  1. Ccl ste s nin spokojny?tiez som si ho objednal,lebo pec je brutalne zadechtovana a to ju cistim poriadne 4hodiny raz za dva tyzdne,som stoho nestasny,a komin je novy daval som ruru novu a nic nepomohlo

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button