Kotly na tuhé palivá patria k najvyužívanejším spotrebičom, ktorými sa kúri v slovenských domácnostiach. Existuje celý množstvo rôznych produktov rôznej kvality a parametrov. V zásade však platí, že ich treba čas od času vyčistiť. Neminie to nikoho z vás, kto kotol na drevo či uhlie používa. Ako vyčistiť kotol na tuhé palivo?
V článku sa dozviete:
- Prečo čistiť kotly na tuhé palivá
- Postup čistenia kotla
- Čo je potrebné
- Ako dlho to potrvá
- Aké budú náklady
Prečo je potrebné čistiť kotly na tuhé palivá?
Čistenie kotla na tuhé palivá je v zásade dôležité z toho dôvodu, že sa v ňom postupne usádzajú nečistoty, spaleniny a decht. Ak je ich výskyt už značný, má to za následok zníženie účinnosti zariadenia. V konečnom dôsledku to potom znamená, že musíte kúriť viac. Spotrebujete tak väčšie množstvo paliva (či už sa jedná o drevo alebo uhlie), vykurovanie domu sa vám predraží.
Nečistoty spôsobujú menší ťah kotla a nižšiu účinnosť. Usadeniny však majú vplyv aj na životnosť spotrebiča. Ak sa o kotol nebudete patrične starať a jeho vnútro bude plné dechtu a spalenín, zníži sa jeho životnosť až o celé roky.
Postup čistenia kotla
Vychladnutie kotla
Pred tým, než sa pustíte do čistenia kotla, nezabudnite ho nechať dostatočne vychladnúť.
Kotol nesmie byť rozžeravený, ľahko by ste pri práci prišli k popáleninám.
Očistenie odnímateľných častí
V prvej fáze čistenia kotla sa zamerajte na vrchnú časť platne a tiež všetky časti, ktoré sa dajú odňať. Vyberte ich a vydrhnite od nečistôt pomocou oceľovej kefy.
Ak sú na jednotlivých častiach iba drobné usadeniny sadze, stačí namiesto kefy použiť obyčajnú metličku. Okrem platne takto očistite klapky a veko od dymovej komory.
Čistenie dymovodu
Nasleduje čistenie dymovodu, teda tej časti, ktorá spája kotol s komínom. Opatrne ho vymontujte a jeho vnútro prečistite opäť pomocou oceľovej kefy. Pokiaľ na nejaké miesto nedosiahnete, lebo je dymovod príliš dlhý, pripevnite kefu na násadu.
Čistenie vnútra kotla
V ďalšom kroku môžete pristúpiť k čisteniu vnútornej časti kotla, teda jeho stien. Tu sa usadzuje najviac spálenín a tiež decht. Decht ide sám o sebe zle vyčistiť, preto je potrebné čistenie vykonávať často.
Na prácu použite oceľovú škrabku a oceľovú kefu. Aby sa pri práci príliš neprášilo a doma ste si neurobili zbytočný neporiadok, je dobré postupovať dlhými ťahmi smerom zhora nadol.
Záverečné čistiace práce
V záverečnej fáze všetko oprášte zmetákom, aby ste sa zbavili všetkých drobných nečistôt. Potom kotol skompletizujte. Sadze a nečistoty v okolí kotla starostlivo zameťte. Prečítajte si aj články ako vyčistiť bazén a ako vyčistiť zlato.
Čo je potrebné na vyčistenie kotla na tuhé palivo?
- Oceľová kefa, násada
- Škrabka
- Metlička, lopatka
Ako dlho čistenie kotla na tuhé paliva potrvá?
Čistenie kotla na tuhé palivá vyššie uvedeným spôsobom vám zaberie maximálne 30 – 40 minút práce.
Aké budú náklady na čistenie?
Obyčajná oceľová kefa vás bude stáť okolo eura. Ak sa potrebujete dostať do záhybov a horšie dostupných miest, odporúčame si zaobstarať rohovú kefu. Jej cena sa pohybuje okolo 50 centov.
Profesionálnejšie pomôcky sú o máličko drahšie, pohybujú sa v cenových reláciách okolo 3 eur.
Dobrý deň
Ja osobne na vyčistenie kotla na drevo používam čistič komína CCL pomohlo mi to vyčistiť kotol aj komín od dechtu a nemusím pracne kotol škrabať kefou. Je to úžasný produkt odporúčam.
Ccl ste s nin spokojny?tiez som si ho objednal,lebo pec je brutalne zadechtovana a to ju cistim poriadne 4hodiny raz za dva tyzdne,som stoho nestasny,a komin je novy daval som ruru novu a nic nepomohlo