Návody

Ako vyčistiť škvrnu od vína?

čistenie škvrny od vínaKaždému z nás sa občas prihodí karambol, nech už s akokoľvek dobrým vínom, ale hlavne tým vyliatym na šaty, na čalúnený nábytok či na koberec a potom nie a nie vyčistiť škvrnu od vína. Dôležitá je čo najrýchlejšia reakcia a znalosť niekoľkých zásad, predovšetkým to, že škvrny sa nesmú nechať zaschnúť. Pripravení budete, ak máte doma soľ, citrón, ocot, čpavok, či bežne predávané benzínové čističe. Keď sa polejete vínom bielym, nie je to tak hrozné. Obvykle postačí čpavková voda a následné vypláchnutie a potom vypranie obvyklým spôsobom. U červeného vína je to horšie, ale ak budete postupovať podľa našich osvedčených rád, môžete škvrnu od vína úplne odstrániť.

Ako správne a rýchlo vyčistiť škvrnu od vína?

Aj nehoda s červeným vínom má svoje riešenie. Skúsenosti gazdiniek hovoria, že na škvrnu od červeného vína je dobré použiť biele víno. Ihneď polejte škvrnu bielym vínom a vysávajte obrúskom alebo handričkou. Vysaté miesto na odeve alebo obruse podložte silnou vrstvou savého materiálu, najlepšie obrúskami alebo handričkami, ale nikdy nie farebnými.

ako vyčistiť škvrnu od vínaPostupujte od okraja škvrny k jej stredu, aby ste zabránili vytvoreniu viditeľných okrajov mapy. Príliš netlačte, aby sa nepoškodila štruktúra látky alebo ju priamo nezničili silným trením látky.

Nakvapkajte na miesto citrónovú šťavu a opláchnite miesto minerálnou alebo len čistou obyčajnou vodou. Snažte sa vyhnúť chlórovanej vode, chlór môže poškodiť štruktúru látky ak je príliš citlivá na chemické tekutiny.

To isté platí aj pre Savo (to funguje v prípade, ak by ste potrebovali vyprať oblečenie od pera alebo niečoho podobného ako je atrament.

Posypanie soľou

Posypte škvrnu soľou, ktorá vyťahuje vlhkosť. Ak polejete červeným vínom koberec, pokojne nechajte soľ pôsobiť až dve hodiny. Potom soľ vysajte a miesto vypláchnite a vyčistite teplou vodou.

Ak máte poliate šaty, je potom najlepšie ich ihneď vyprať. Pamätajte, čím dlhšie budete čakať, tým ťažšie sa vám bude dané miesto ťažšie čistiť, v horšom prípade škvrna alebo fľak zaschne a nemusí sa dať vyprať už vôbec. Preto sa snažte čo najskôr miesto vyčistiť, najlepšie okamžite.

Ako vyčistiť škvrnu od vína až po nejakej dobe

Ak ste všetko nestihli dostatočne rýchlo vyčistiť škvrnu a víno zaschne, odstránite takúto škvrnu ponorením látky do horúceho mlieka alebo do octu a následne ju vyperiete za pomocou bežného pracieho prostriedku.

Odporúča sa tiež použitie čpavku a následné pranie. Nech sa vám to akokoľvek zdá zvláštne, ocot alebo čpavok dokážu výrazne odstrániť takéto škvrny.

Prášok na pranie

ako na čistenie škvrny od vínaAk by vám uvedené rady proti škvrnám na červené víno nepomohli, môžete vyskúšať aj iné postupy.

Napríklad pomáha, keď škvrnu od vína posypete práškom na pranie s troškou vody a necháte ho cez deň, alebo cez noc pôsobiť. Následne skúste postihnutý odev so škvrnou nechať vybieliť na slniečku, ktoré vie požierať skoro všetky škvrny. Prečítajte si aj články ako vyčistiť krv a ako vybieliť prádlo.

Dá sa vždy vyčistiť škvrna od vína?

Musíte však rátať aj s takou možnosťou, že niekedy škvrna skrátka nevymizne alebo ju bude stále trochu vidieť. Nestrácajte však nádej a najprv vyskúšajte všetky vyššie uvedené možnosti. Takmer všetky škvrny, nech už sú akékoľvek, je možné vyčistiť s trochou snahy a úsilia.

Postupy vždy ešte zo pár krát opakujte a ak nepomôže už nič, nechajte odevu trochu času, položte ho na slnko a skúste to neskôr znovu.

Dúfame, že sme vám takto dopomohli sa vysporiadať s odvekým problémom večierkov, varení a akýkoľvek iných ohrození pre vaše košele a šaty.

Ak sa vám článok o tom, ako vyčistiť škvrnu od vína pomohol, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button