Úvod / Deti / Ako deti naučiť zaobchádzať s peniazmi?

Ako deti naučiť zaobchádzať s peniazmi?

ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmiObzvlášť v dnešnej dobe, keď sú pôžičky veľmi dostupné a kedy sa množstvo ľudí stretáva s problémami so zadlžovaním a splácaním finančných záväzkov, je vhodné naše deti zasvätiť do finančnej gramotnosti. Deti by sme mali odmalička viesť k tomu, aby si vážili peňazí, ale zároveň sa ich nebáli. Mali by sme ich naučiť zarobiť si peniaze a upozorniť ich na úskalia, ktoré so sebou nesú úvery. Pripravil som pár jednoduchých krokov ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi, neváhajte potom v komentároch môj zoznam doplniť.

Ako učiť deti zaobchádzať s peniazmi od malička

deti a prvé peniazeV prvom rade je nevyhnutné, aby ste svojim deťom bol ako rodič príkladom. Ak si dieťa všíma, že rozmýšľate nad tým, čo je dobré kúpiť, a čo nie, je to aj prvý krok k tomu, aby sa to od vás dieťa naučilo.

Kupovanie úplne všetkého pre dieťa

Nekupujte všetko, čo si dieťa zmyslí. To je veľká chyba. Musí si uvedomiť, že peniaze nerastú na strome. Peniaze sú motiváciou, ale ešte väčšou motiváciou je to, čo si za ne môžeme kúpiť. Ak si chcú deti niečo kúpiť, mali by si na tú vec našetriť. Mali by pochopiť, že úspory prinesú úžitok, na rozdiel od bezhlavého míňania.

Hospodárenie s peniazmi a šetrenie

Naučte deti hospodáriť s peniazmi odmalička. Dávajte im primerané vreckové. Pomáhajte deťom s radou, ako s peniazmi nakladať, ale nenariaďujte im to. Za umývanie riadu či iné domáce práce deťom neplaťte. Mali by si zvyknúť, že pomáhať v domácnosti zadarmo je normálne. V opačnom prípade, keď prestanete platiť, deti totiž stratia záujem aj o prácu v domácnosti.

ako naučiť deti šetriť peniazePrimerane k veku detí sa s deťmi podeľte o to, ako funguje “systém”. Vysvetlite im, že tú istú vec môžu kúpiť za rôzne ceny u rôznych predajcov. Vyvolajte v tejto oblasti ich zvedavosť a dajte im priestor pre otázky. Zoznámte ich s tým, ako možno zhodnotiť peniaze, aké sú riziká a že pôžičky nie sú zadarmo. Vysvetlite im, že úspory sú výhodnejšie ako dlhy.

Keď nastane okamih rozbíjania prasiatka, doprajte im, nech si kúpia to, čo si vysnívali. Hlavné je, aby ste deťom vytvorili priestor, aby snívali o praktických veciach. Vo veku dospievania to je bývanie, štúdium a pod. Ak peniaze budú míňať za dovolenku, je to chyba. Motivujte ich ale k tomu, aby si peniaze naďalej odkladali. Pamätajte, že by deti mali mať možnosť sa aj finančne vyčerpať. Vďaka tomu sa ponaučia zo svojich chýb.

Kedy deti naučiť zaobchádzať s peniazmi

S deťmi okolo 13 rokov sa bavte otvorene o práci všeobecne. Motivujte ich k práci. Dobre odvedená práca prináša koláče. Zoznámte ich s tým, že od 15 rokov môžu na Slovensku legálne pracovať a zarobiť si peniaze. Brigáda nikomu neuškodí. Snažte sa s postupom veku deti motivovať k tomu, aby prispievali do rodinného rozpočtu. Je potrebné, aby si uvedomili, že nie je možné len brať, že je nevyhnutné aj dávať. Aj keď to nebudete vyžadovať (na to je ešte času dosť), oceňte ich snahu.

Ako deti naučiť zaobchádzať s peniazmi?
5 (99.31%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

tmavnutiu striebra

Ako zabrániť tmavnutiu striebra?

Každá zo žien aspoň raz v živote dostane striebornú retiazku, náramok či prstienok. Väčšina z …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *