Záhrada

Ako vyčistiť odkvapy od lístia a kedy očistu vykonávať?

ako vyčistiť odkvapZanesené odkvapy môžu na vašom dome spôsobiť veľkú neplechu. Voda skrz upchatý odkvap, v ktorom je hromada lístia, machu a ďalších usadenín, nemôže odtekať a hľadá si postupne iné cestičky. Výsledkom potom môže byť to, že začne zatekať do podkrovia, prípadne si razí cestu mimo odkvap a poškodzuje tak omietku a fasádu domu. Ako vyčistiť odkvapy?

V článku sa dozviete:

 • Kedy vykonávať čistenie odkvapov
 • Ako vyčistiť odkvapy
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

V konečnom dôsledku potom za upchatý odkvap zaplatíte vysokú cenu. Oprava exteriéru či interiéru domu vás vyjde na stovky eur. Preto neradno čistenie odkvapov v žiadnom prípade podceňovať.

Kedy vykonávať čistenie odkvapov?

čistenie odkvapovOdkvapy kontrolujte najlepšie priebežne po celý rok. Ich zanesenie môže byť veľmi rýchle, obzvlášť ak k tomu prispievajú nepriaznivé klimatické podmienky. Vždy je potrebné odkvapy vyčistiť po každej väčšej prietrži mračien, silnejších vetroch a víchriciach, kedy sa do nich dostanú vetvy, lístie a ďalšie predmety, ktoré zamedzia voľnému odtoku vody mimo strechu.

Všeobecne sa potom odporúča vykonávať čistenie odkvapov minimálne dvakrát ročne, najlepšie na začiatku jari, teda po roztopení snehu, následne potom na jeseň pred tým, než na strechu naopak napadne prvý sneh.

Majte na pamäti, že pravidelná kontrola a čistenie odkvapov prispieva ku kvalite bývania a tiež životnosti objektu a jeho strechy. Pokiaľ ho nebude pravidelne čistiť, môže sa stať, že neskôr budete musieť tiež opraviť deravý odkvap, prípadne bude nutná kompletná výmena odkvapu.

Ako vyčistiť odkvapy?

Odkvapy možné čistiť klasickou cestou, druhou možnosťou je potom využitie moderného čističa odkvapov.

Ručné čistenie odkvapov

Klasický variant je prácnejší. Musíte vyliezť k odkvapu po rebríku. Rebrík si vždy dobre zaistite tak, aby sa vám nepošmykol. Odporúčam čistenie vykonávať vo dvojici, keď jeden človek bude istiť kolegu, respektíve bude zospodu zabezpečovať stabilitu rebríka.

Pre ručné čistenie použite klasické ručné náradie, ktoré využívate na záhrade, napríklad pomocou špachtle či malých hrablí, ktorými zeminu a usadeniny naberiete a vysypete na zem, radšej však do pripraveného vedra, vďaka čomu si ušetríte následné upratovanie okolia domu. nečistoty z odkvapu možno tiež vyberať ručne, na to však odporúčam vziať si kvalitné rukavice.

Moderná metóda vyčistenia odkvapov

čistič odkvapovAk sa nechcete trápiť s ručným čistením, prípadne sa bojíte výšok a nechce sa vám liezť k odkvapu po rebríku, stačí si zaobstarať robotický čistič odkvapov.

Robotický čistič odkvapov je prístrojom, ktorým je možné z odkvapov odstrániť nečistoty, bez toho aby ste museli liezť na strechu a ručne čokoľvek robiť. Po zapnutí prístroja pomocou čistiacej hlavy, ktorá sa skladá z gumových vyhadzovačov a kief, odhadzuje vetvy aj drobné nečistoty.

Následne potom odkvap vyčistí pomocou kefy aj od jemných nečistôt, vrátane prachových usadenín. Výhodou je, že sa s ním dá pracovať priamo zo zeme, a to vďaka diaľkovému ovládaču, ktorý má dosah cez 10 metrov.

Je navyše vode odolný, teda nevadí mu ani priamy kontakt s vodou, ktorá sa nachádza v odkvapoch.

Čo je potrebné na čistenie odkvapov?

 • rukavice
 • lopatka, hrable, špachtľa
 • vedro na nečistoty
 • rebrík
 • robotický čistič odkvapov

Ako dlho to potrvá?

Ručné vyčistenie odkvapov bude logicky dlhšie trvať. Pripravte sa na to, že sa jedná o pomerne namáhavú činnosť, pri ktorej si navyše musíte dávať pozor na to, aby ste nespadli z rebríka. Pri rodinnom dome bežnej veľkosti vám čistenie odkvape zaberie minimálne dve až tri hodiny.

Ďaleko rýchlejšiu prácu budete mať s robotickým čističom odkvapov. Doba čistenia sa oproti ručnému čisteniu výrazne skráti, navyše pre vás bude úplne bezproblémová a nenamáhavá.

Aké budú náklady na čistenie?

V prípade ručného čistenia sú náklady minimálne. Najdrahšiu položku tu predstavuje rebrík. Kvalitný hliníkový rebrík, ktorý dosiahne na strechu sa dá zaobstarať od 70€ vyššie.

Pokiaľ si budete chcieť uľahčiť prácu a vyberiete si robotický čistič odkvapov, potom vedzte, že jeho obstarávacia cena sa pohybuje okolo 250 €.

Podobné články

1 komentár

 1. S tým robotickým čističom odkvapov máte pravdu. Manžel je s ním nesmierne spokojný, dokonca sa mi zdá, že sa hrá, že to berie ako zábavu. Ovláda sa to na diaľku, takže super. Akurát príslušenstvo sa nezháňa jednoducho.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button