NávodyZdravie a krása

Ako si udržiavať a vyčistiť dioptrické okuliare?

dioptrické okuliareDioptrické okuliare nie sú lacnou záležitosťou. O tom sa sami presviedčajú všetci, ktorí ich musia nosiť. Aby nám okuliare slúžili čo najdlhšie a nemuseli sme investovať do nových, stačí dodržiavať pár zásad. Udržujte ich v čistote a čas od času si ich nechajte skontrolovať tiež v optike. Ako dioptrické okuliare správne udržiavať a čistiť?

Čo je na udržiavanie dioptrických okuliarov potrebné:

  • mikroténovú utierku na okuliare

Na čistenie okuliarov nepoužívame silu

Stačí poškriabať sklá a dioptrické okuliare už neslúžia tak, ako by mali. Aj tu platí pravidlo, že prevencia je na prvom mieste. Niektoré nečistoty z menej prístupných miest odstránime bežným tekutým mydlom (ale veľmi malé množstvo) a pod tečúcou vlažnou vodou.

Horúca voda okuliare poškodzuje, poškodzuje sa aj antireflexná vrstva. Ak nečistoty nemožno odstrániť, nepoužívame silu, ale navštívime najbližší optiku. Tie dnes ponúkajú vyčistenie okuliarov ultrazvukom zadarmo.

Pokladanie okuliarov

Dioptrické okuliare nikdy neodkladáme sklami dole, obzvlášť nie na tvrdú podložku. Najväčším rizikom je spomínané poškrabnutie, ktoré vám v žiadnej optike už neopravia.

Špeciálne handričky na okuliare

Všetky druhy okuliarov vyžadujú jemné čistenie. Papierové vreckovky nemusia sklá poškodiť hneď, sú však pre čistenie skiel úplne nevhodné a túto variantu čistenia skiel ihneď vylúčte.

rám okuliarovTrením papierovej vreckovky vznikajú na povrchu skiel drobné odreniny a škrabance. Tie sa nielen vplyvom teplôt zväčšujú. Dioptrické okuliare môžu byť po roku používania úplne znehodnotené a je potrebné kúpiť nové.

Na čistenie okuliarov používajte výhradne mikroténové utierky, ktoré zakúpite v každej dobrej optike. Rovnako tak nie sú vhodné ani kusy oblečenia – ako rukávy, tričká a pod.

Pokiaľ sme investovali už toľko peňazí do okuliarov, investujme tých pár eur do kvalitnej mikroténovej handričky.

Pozor na chemikálie

Znie to ako klišé, ale zabráňte styku okuliarov s farbami, lakom a inými chemickými prostriedkami.

Teplotné výkyvy

Nevystavujte svoje dioptrické okuliare náhlym zmenám teplôt, nízkym a ani vysokým teplotám (napríklad pri radiátore alebo v aute).

Materiál sa poškodzuje a oprava (v niektorých prípadoch nie je možná) vyjde potom na nemalé peniaze.

Skrutky

drevené puzdroPo dlhšom používaní sa nám stane, že dioptrické okuliare sú uvoľnené a skĺzavajú nám z nosa.

V takom prípade postačí dotiahnutie skrutiek v kĺbe okuliarov.

Ak nemáme doma také malé skrutkovače, stačí zájsť do optiky, kde vám zvyčajne skrutky dotiahnu zadarmo. zaberie to len pár minút čakania.

Puzdro na okuliare

Pri odkladaní okuliarov použijeme puzdro. V optike ho zaobstaráme od 10 eur. Drobná investícia, ktorej budeme ďakovať, keď si nechtiac na okuliare sadneme alebo nám spadnú zo stola.

Čo robiť keď z okuliarov vypadne sklíčko

Ak nám vypadne sklo, nesnažme sa ho do obrúčky nasadiť sami. Jednak preto, že ak sa nám to podarí, účinok je krátkodobý, a jednak preto, že sa sklá dnes vyrábajú z odľahčených materiálov a ľahko nám v ruke prasknú.

Ďalšie praktické nápady nájdete tu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button