Úvod / Návody / Ako vyčistiť porcelán a keramiku?

Ako vyčistiť porcelán a keramiku?

ako vyčistiť porcelánDnes mať porcelánový riad či porcelán ako nápojovú súpravu nie je nič neobvyklé, ale v minulosti to bol najprepychovejší tovar, pretože sa dovážal z ďalekej Číny. Lenže táto krajina si svoje tajomstvá neudržala, a tak sa porcelán vyrába dve storočia napríklad aj v Čechách. Porcelán je materiál vysoko kvalitný, napriek tomu časom už nestačia na obnovu jeho krásy bežné prostriedky na umývanie riadu, je ho potrebné vyčistiť dôkladne. Rovnaké zásady platia ale aj pre keramiku. Poradíme vám ako vyčistiť porcelán alebo aj ako vyčistiť rôznu keramiku.

Ako dôkladne vyčistiť porcelán


Porcelánové hrnčeky, šálky, taniere, misy, vázy a ďalšie porcelánové a keramické predmety sa majú vhodne ošetrovať. Umývať by sa mali čo najskôr po použití, a pred uložením ešte dobre osušiť. Pre prípad, že by sme ich chceli odmočiť, odporúča sa studená voda so saponátom, pretože horúca nie je vhodná.

Škvrny na porceláne a umývačka riadu

prečo stojí voda v umývačke riaduŠkvrny od čaju alebo kávy sa z povrchu odstránia pomocou roztoku umývacieho prášku. Predmety necháme v roztoku minimálne cez noc. Dnes moderná umývačka riadu vyžaduje, ale sa do nej vložil riad hneď po použití a nechalo sa predumývanie, ak na to máte umývačku stavanú.

Do umývačky nepatria niektoré druhy moderného porcelánu, čo je nutné si zistiť. Ak máme pochybnosti, umyjeme ich radšej v rukách pod tečúcou vodou. Do umývačky nepatrí ani zlepovaný porcelán, pretože horúcou vodou môže lepidlo zmäknúť, napríklad aj dvojzložkové, ako je epoxid.

Umývanie silno zanesených škvŕn na keramike a porceláne

ako vyčistiť keramikuNiektoré škvrny nemožno už odstrániť jednoduchým umytím. Odporúčame preto v tomto prípade použiť bieliaci prostriedok, napríklad Savo. Pred použitím bielidla je dobré predmet ponoriť do vody, aby sme zamedzili preniknutiu škvŕn hlbšie do povrchu. Bielidlom ale odstránime len jemné škvrny.

Na výraznejšie škvrny použijeme najlepšie koncentrovaný peroxid vodíka. Ten možno kúpiť v lekárni. Správny roztok pripravíme z pomeru troch častí vody a z jednej časti peroxidu, pridáme navyše niekoľko kvapiek čpavku.

Odporúčame pracovať v ochranných rukaviciach a so zásterou. Dbajte na bezpečnosť, prípadne postriekanú kožu roztokom je nutné ihneď opláchnuť vodou.

Čo robiť s porcelánom pred umývaním


Keramika vďaka svojej pórovitosti je náchylná k vstrebávaniu, preto pred každou aplikáciou bielidla ju namáčame do vody. Použijeme vatové rolky, ktoré ponoríme pomocou pinzety do bieliaceho roztoku, a priložíme na škvrnu. Musíme ale nechať roztok pôsobiť dlhšie, aj niekoľko hodín.

Aby vata nevysychala, je nutné predmet zabaliť igelitom alebo umiestniť do uzavretej plastovej nádoby. Keď zistíme, že škvrna nebola úplne odstránená, celý proces opakujeme. U niektorých výrazných škvŕn môže čistenie trvať aj niekoľko dní či dokonca týždňov. Pokiaľ nie je účinok dostatočný, možno ešte zvýšiť koncentráciu roztoku.

Čistenie rozbitej keramiky

U rozbitých predmetov pred lepení musíme opatrne postupovať pri čistení škvŕn na hranách lomu, pretože potom by sa nám nepodarilo takmer neviditeľné zlepenie. Pozor na to, že nepriaznivo pôsobí čistiaci roztok na pozlátené časti. Po tom, keď škvrna zmizne, je nutné predmet vo vode riadne opláchnuť a nechať uschnúť.

Ak keramika slúžila napríklad ako kvetináč a po tvrdej vode na nej zostal nános uhličitanu vápenatého (vápencový povlak), je potrebné použiť kyselinu soľnú (chlorovodíkovú). Aj tú kúpime v lekárni.

Je pri tom nutné brať ohľad na bezpečnosť, teda treba mať aspoň gumové rukavice a ochranné okuliare.

Nikdy nelejeme do kyseliny vodu, mohla by vykypieť a spôsobiť problémy. Predmet ponoríme do nádoby s vodou a pomaly prilievame kyselinu. Vápencový povlak (šupinky) začnú šumieť a rozpustia sa. Po vyčistení predmet umyjeme starostlivo vodou a roztok s kyselinou vylejeme do odpadu.

Čistenie dekoratívneho porcelánu


Dekoratívne porcelánové predmety, ako sú rôzne postavičky, zvieratá a pod., sa pravidelne čistia od prachu perovou prachovkou alebo umývajú teplou mydlovou vodou. Ešte pred umývaním sa ale musí predmet zbaviť čo najviac prachu, ktorý by mohol vniknúť do jemných puklín a praskliniek.

Ak sa na predmete objaví škvrna, postupujte podľa vyššie uvedených rád.

Ako vyčistiť porcelán a keramiku?
5 (99.5%) 40 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako naučiť psa základným povelom

Ako naučiť psa základné povely?

Pes je príjemný spoločník a kamarát. Ešte lepší spoločník a kamarát je, keď vás počúva. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *