Domácnosť

Ako vyčistiť granitový drez?

ako vyčistiť granitový drezRekonštruujete kuchyňu a chystáte sa do nej zaobstarať nový drez. Možno sa rozhodnete zvoliť moderný granitový drez. Granit je pre túto neoddeliteľnú súčasť kuchynského vybavenia veľmi zaujímavým riešením. Ide totiž o vysoko kvalitný materiál, ktorý v mnohých ohľadoch prekoná klasické nerezové drezy. Aj oň je ale potrebné sa starať, aby si čo najdlhšie udržal svoj atraktívny vzhľad. Ako vyčistiť granitový drez?

V článku sa dozviete:

 • Čo je granit
 • Postup čistenia granitového drezu
 • Čomu sa pri čistení vyhnúť
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Čo je to granit?

granitový drezGranit je umelým kameňom, ktorý sa vyrába z kompozitu žuly a akrylátu. Ten je vytvorený z lisovanej kremennej zmesi s pridaním tvrdenej živice a príslušného farbiva.

Výsledkom je mimoriadne odolný materiál, ktorý je preto veľmi vhodný práve pre výrobu kuchynských drezov.

Hlavné prednosti granitu

 • Tvrdosť materiálu
 • Odolnosť
 • Tvarová a farebná stálosť
 • Atraktívny vzhľad

Granit sa hodí do moderných kuchýň nielen tým, že je vysoko odolný, ale má aj atraktívny vzhľad. Na prvý pohľad je tak na nerozoznanie od prírodného kameňa, hoci sa vlastne jedná o umelý materiál.

Čo sa týka odolnosti, granitový drez dobre odoláva vysokým teplotám, a to až do hodnôt cez 200 stupňov Celzia. Okrem toho je jeho povrch odolný voči poškriabaniu. Pri jednoduchej údržbe sa na ňom nezachytávajú baktérie.

Postup čistenia granitového drezu

Údržba granitového drezu spočíva v jeho pravidelnom čistení. Ideálne je, ak ho vykonávate po každom väčšom umývaní riadu.

Bežné nečistoty

K vyčisteniu vám postačí obyčajná mäkká hubka. Tou dôkladne utritete všetky nečistoty a zafarbenie, ktoré v dreze zostanú po umytí riadu. Na špongiu si pritom naneste klasický prostriedok na riad. Pre vyčistenie väčších a odolnejších nečistôt použite čistiace pasty. Tie na granitovom dreze vytvoria ochranný filter, ktorý zamedzí jeho následnému rýchlemu znečisteniu.

Potom, čo drez utrite hubkou s čistiacim prostriedkom, opláchnite ho čistou vodou a nechajte osušiť.

Odstránenie škvŕn

V prípade, že vám v dreze zostane nejaká viditeľná škvrna, napríklad od oleja či farby, použite na jej odstránenie denaturovaný lieh.

Vodný kameň

ako vyčistiť drezAj v granitovom dreze sa časom usadí vodný kameň. K jeho odstráneniu stačí použiť jednoduchý trik.

Urobte si roztok octu s vodou a aplikujte ho na postihnuté miesta. Roztok potom nechajte asi jednu až dve hodiny pôsobiť. Potom ho zotrite hubkou, umyte vodou a osušte.

Čomu sa pri čistení drezu z granitu vyhnúť?

Ani granit, hoci sa jedná o veľmi odolný materiál, nie je nezničiteľný. Pre jeho čistenie tak určite nepoužívajte drôtené kefy a drôtenky. Tie by mohli narušiť jeho povrch a ochranný filter, ktorý zamedzuje usadzovaniu nečistôt.

Rovnako nie je vhodné používať príliš agresívne chemické prostriedky, kyseliny alebo riedidlá.

Ak v granitovom dreze umývate ťažké kovové riady, dajte si pozor na to, aby ste s ním príliš nedrhli o dno, mohlo by opäť dôjsť k narušeniu jeho štruktúry.

Čo je potrebné na čistenie granitového drezu?

 • Mäkká hubka
 • Umývací prostriedok na riad
 • Teplá voda
 • Roztok octu s vodou

Ako dlho čistenie granitového drezu potrvá?

Vyčistenie granitového drezu zaberie najviac času, ak sa v ňom objaví vodný kameň. Potom počítajte s tým, že budete musieť roztok octu s vodou nechať niekoľko desiatok minút pôsobiť.

Bežné čistenie po použití je ale otázkou jednej či dvoch minút. Prečítajte si aj články ako vyčistiť odtok a 11 tipov ako šetriť vodou.

Aké budú náklady na čistenie drezu?

Mäkké hubky na riad možno v balení po 10 kusoch zaobstarať už od 0,50 €, skôr však počítajte s nejakým tým eurom navyše.

Potom už na vyčistenie granitového drezu potrebujete iba obyčajný umývací prostriedok, JAR stojí približne 1 €.

Podobné články

7 Comments

 1. Čistila som sprchovy granitovy kút s fixinelou, ostali biele akokeby drsné škvrny 🙁 Da sa to este odstrániť?

 2. Čistila som odtok kyselinou a zostal mi cez celý drez biely fľak (drez je jazmínovej farby) ako sa to dá ostrániť, alebo aspoň zmierniť? ď.

 3. Prečo sa nespýtate pred tým ako použijete na „čistenie“ kyselinu??? Teraz si skúste na tie škvrny zvyknúť a je to 😀

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button