Úvod / Návody / Ako vyčistiť kožušiny doma?

Ako vyčistiť kožušiny doma?

ako správne vyčistiť kožušiny domaHoci sa väčšinou stretnete s odporúčaním odniesť kožušiny do čistiarne, môže sa stať, že budete potrebovať vyčistiť a vyprať kožúšok doma. Pokúste sa dodržať niekoľko jednoduchých krokov, aby vám aj po vypraní vydržal v dobrej kondícii. A ak nosíte zimnú bundu s kožušinou, tento návod využijete tiež. Ako vyčistiť kožušiny doma?

Čo budete na čistenie kožušin doma potrebovať:


  • technický benzín alebo acetón
  • hrubú múku alebo krupica

Postup čistenia

ako správne čistiť kožuchKožuch poriadne vyklepte, dôkladne vykefujte a ľahko prejdite vysávačom. V lakýrnických potrebách zožeňte technický benzín či acetón – tieto tekutiny použite iba pri čistení prírodného bezfarebného kožuchu. Zmiešajte v miske s múkou či krupicou a votrite starostlivo do kožuchu. Ako čistiacu zmes si môžete tiež pripraviť lyžičku liehu, 3 lyžičky soli a pollitra vody. Do zmesi namáčame vlnenú handričku a utierame.

Nechajte chvíľu pôsobiť a potom dôkladne vyklepte – pokojne prašiakom na koberce. Vykefujte a rozčešte. Kožušinu zaveste a nechajte ju poriadne vyvetrať.

Zvýšenie lesku kožušiny

čistenie kožušinPre zvýšenie lesku môžete kožušinu potrieť handričkou trošku namočenou v octe.

Svetlé kožušiny s veľmi tenkou a pružnou kožou môžeme opatrne vyprať v mydlových vločkách. Kožušinu v nich vyplákame, ale nevykrúcame ju. Posypeme ju kriedovým práškom a necháme zvoľna preschnúť. Nakoniec vykefujeme.

Upozornenie


Koža po namočení stvrdne, preto sa kožuchy neperú. Ak sa vám ale kožušina náhodou namočí, hneď ako to bude možné, namastite kožu lojom (či stolným olejom) a nechajte kožuch voľne preschnúť. V žiadnom prípade nedávajte na radiátor. Koža by mala mastnotu absorbovať.

Sušte pri teplote okolo 18 stupňov, a to na vešiaku alebo operadle stoličky.

Pozrite si aj články ako vyčistiť:

Ako vyčistiť kožušiny doma?
5 (99.29%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

lepidlo odstranenie

Ako odstrániť lepidlo z porcelánu?

Porcelán môže mať nielen estetickú, ale aj historickú hodnotu. Preto sa pri rozbití jednotlivé časti …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *