Úvod / Voľný čas a hobby / Ako vyrobiť veniec na hrob?

Ako vyrobiť veniec na hrob?

nahrobny veniecDnes si ukážeme návod ako vyrobiť veniec na hrob. Pamiatka zosnulých, ľudovo dušičky, pripadá na deň 2. novembra. Prvý krát sa dušičky slávili vo Francúzsku, v kláštore Benedikta v Cluny, roku 998. Odtiaľ sa sviatok rozšíril do ďalších krajín. Ľudia verili, že v predvečer dušičiek sa duše zomrelých na jeden deň dostanú z očistca, kde pykajú v plameňoch za svoje hriechy. Pamiatka zosnulých je spomienkou na všetky zosnulých, ktorých duša je ešte vo fáze očisťovania sa z pozemských hriechov. Vo sviatok je zvykom spomenúť na svojich zomrelých blízkych, navštíviť cintoríny, očistiť hroby, ozdobiť ich a rozsvietiť sviečky. V mojom článku nájdete inšpiráciu na veniec na hrob vyrobený z prírodných materiálov. 

Čo je potrebné ak chcete vyrobiť veniec na hrob:


  • prírodné materiály
  • polystyrénový základ na veniec
  • slama alebo prútie
  • viazací drôt
  • tavná pištoľ
  • lepidlo v tyčinkách
  • záhradné nožnice

Postup prípravy krok po kroku

Pripravíme si základ na veniec. Môžete ho kúpiť v hobby obchodoch alebo si ho urobiť sami. Je to jednoduché a zvládne to každý. Nazbierame si buď slamu, tŕstie, vŕbové aj brezové prútie. Zväzok slamy alebo tenkých prútikov obtáčame viazacím drôtom a stáčame do kruhu. Hotový kruh vytvarujte na obrátenom veľkom kvetináči.

Zdobenie

dušičky veniec a návod ako si vyrobiť veniec na hrobNa prechádzke v prírode si nazbierame potrebný materiál na zdobenie. Hodí sa jarabina, šípky, bukvice, divoký chmeľ, šišky, ozdobné trávy a na základ treba mach a vetvičky ihličnanov.

Ak máte možnosť získať vetvičky buxusu, neváhajte. Veniec na hrob vydrží zelený celú zimu, neopadáva, ľahko sa viaže a upravuje. Pekné dekorácie sú tiež z bielej brezovej kôry (zbierame len zo spadnutých stromov alebo polámaných konárov).

Korpus venca môžete obaliť aranžérsku páskou. Ja ju používam len na polystyrénový základ.

Z vetvičiek si pripravíme malé zväzočky, nemusíte ich zväzovať, priemerne zručný človek to zvládne aj s voľnými. Vetvičkami obalíme základ a pritiahneme ich drôtom. Špičky vetvičiek by mali smerovať v smere hodinových ručičiek. Konce posledných viazaných zväzkov zastrčíte pod špičky prvého radu, aby neboli vidieť.

Hotový obalený základ venca upravíme nožnicami

Buxus je strapatý, prípadné nedokonalosti sa ľahko zamaskujú. Základ venca dozdobíme podľa svojho vkusu, napríklad použitím stuhy z juty, mašľou z lyka alebo kúpenú natlačenou stužkou.

Ak si netrúfate na pletenie základu a kúpite veniec z polystyrénu, je rýchle a jednoduché použiť tavnú pištoľ.

jednoduchy veniecLepíme napríklad lampióniky, smrekové šišky, rôzne lišajníky. Moc pekne vyzerá veniec z otvorených bukvíc, lepených natesno vedľa seba a prestriekaný bezfarebným lakom alebo bielou farbou v spreji. Dávame pozor, aby z hotového venca nepresvital biely základ. Preto sa používa aranžérska páska. Je pomerne drahá, takže jej medzery vyplňujte lišajníkom, pekne to vyzerá a lišajníkov je v lese a na zemi dosť.

Základ z polystyrénu môžete tiež oblepiť kúskami borovicové kôry, ktorú nájdete na prechádzke v lese pod borovicami. Lampióniky opatrne od špičky roztrhnite a máte kvet na ozdobenie.

Tip


Vence zo sušených prírodnín môžete nastriekať bezfarebným lakom, budú lepšie odolávať jesennému počasiu.

Varovanie

Pri práci s tavnou pištoľou dajte veľký pozor. Lepidlo je horúce a spáleniny veľmi bolia.

Ako vyrobiť veniec na hrob?
5 (99.2%) 25 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

malovanie skla

Ako renovovať maľované sklo?

Maľované sklo je stará sklárska technika, ktorá prešla dlhým vývojom. Jednoducho povedané, ide o určité …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *