Domácnosť

Ako v domácnosti využiť ocot?

Prečítajte si článok ako v domacnosti vyuzit ocotako v domácnosti využiť ocot. Ocot nám síce kvôli zápachu nie je veľmi po chuti, ale na druhú stranu je to vynikajúci a cenovo dostupný domáci pomocník. Aj keď vonia nevábne, dokáže dobre zneutralizovať mnohé nepríjemné pachy, ktoré sa v domácnosti tu a tam objavia. Ako teda využiť čo najlepšie výborné vlastnosti octu v náš prospech? Prinášame vám pár tipov.

Čo potrebujete ak chcete v domácnosti využívať ocot:

  • ocot kvasný

Ocot neutralizátor zápachov

Zápach sa často objaví v chladničke, aj keď ju udržujeme v čistote. Stačí tam dať aromatický pokrm alebo do poličky uložiť zvyšok surovej cibule, a okamžite je to cítiť. Do chladničky preto dáme ocot v hrnčeku, ktorý pach zneutralizuje.

Po niekoľkých hodinách by malo byť po probléme. Rovnakým spôsobom sa zbavíme nepríjemných pachov v domácnosti, v rôznych častiach domu, keď dáme do miestnosti na noc pol šálky octu. Zaberá to aj na nikotínový dym.

Ak sú nám cítiť ruky od varenia, stačí dať do misky s vodou trochu octu a ruky v tomto kúpeli opláchnuť. A aby sme ušetrili, tak túto octovú vodu ešte použijeme k vymytiu popolníkov. Čas od času môžeme octom vydezinfikovať aj drevenú kuchynskú dosku.

Ocot účinne bojuje proti vodnému kameňu

Kvasný ocot sa dobre hodí aj na odstránenie vodného kameňa v rýchlovarnej kanvici. Tam, kde je tvrdá voda, sa tieto nepríjemné usadeniny tvoria rýchlo.

ocotJe tiež vynikajúci k vyčisteniu škár medzi dlaždicami a kachličkami, pretože sa tam nielen usadzuje vodný kameň, ale aj tu môžu bujnieť plesne, ktoré ani nemusia byť voľným okom videteľné. Ak sa zanáša sprchová hlavica, ponorte ju na 15 minút do nádoby s vodou, kam ste pridali polievkovú lyžicu octu (na cca 1 liter vody).

A v kúpeľni ešte zostaneme, pretože ocot môžete použiť, ak chcete odstrániť zmineralizované usadeniny, ktoré pri dlhodobom používaní (a tvrdej vode) môžu vzniknúť v práčke.

Rovnako je možné octom nahradiť v prípade núdze aviváž. Výhodou je, že ocot vie oživiť farby, bielizeň bude svieža a mäkké. Zápachu sa obávať nemusíte.

Ocot čistí usadeniny a leští

využitie octuPo octu siahnite aj vo chvíli, keď sa rozhodnete zlepšiť odtok v rúrkach alebo v domácom odpade. Nalejte do nádržky toaletnej misy alebo umývadla a nechajte pôsobiť zhruba 20 minút. Potom spláchnite.

Kto rád umýva okná a chce, aby sa krásne leskli, ten by mal k bežnému prostriedku, ktorý na umývanie používa, pridať aj trochu octu. Preleštite týmto roztokom aj zrkadlá, uvidíte, ako prekuknú!

Ocot si výborne poradí aj so škvrnami na pohároch a sklenenom riade. Stačí ich umyť v miernom octovom roztoku, dôkladne opláchnuť a preleštiť utierkou, ktorá nepúšťa chĺpky.

Ocot je lacný a ľahko dostupný

Výhodou kvasného octu je, že sa dá bežne kúpiť takmer v každom obchode s potravinami, je lacný a šetrný k životnému prostrediu. Patrí medzi biologicky ľahko odbúrateľné prípravky, takže sa radí medzi ekologických pomocníkov.

Varovanie

Keď pracujete s octom, uchovajte ho mimo dosah malých detí a domácich maznáčikov!!

Tento článok a jeho jednotlivé body majú len informatívny charakter. Portál neručí a nie je zodpovedný za škody vzniknuté užitím informácií (čiastočným alebo úplným), ktoré sú uvedené v článku. Zároveň portál neručí a nie je zodpovedný za škody vzniknuté užitím informácií (úplných alebo čiastočných) obsiahnutých v článku treťou osobou.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button