Ako vyčistiť automatickú práčku?
Čistá práčka = čisté pranie a dlhšia životnosť práčky
Automatická pračka je nepostrádateľnou súčasťou takmer každej domácnosti. Bola tiež vyhodnotená ako najužitočnejší vynález minulého storočia a to z dôvodu, že oslobodila ženy od úmorného ručného prania bielizne. Mechanické práčky sa datujú do 19. storočia a ich základné princípy fungovania sa väčšinou nezmenili. Aj práčka, ako každý spotrebič, potrebuje údržbu. Ako správne vyčistiť automatickú práčku vám poradia nasledujúce riadky.
Čistenie dávkovacej nádoby
Čistenie dávkovacej nádoby je jedným z dôležitých krokov pri údržbe automatické práčky. Dávkovacia nádoba na prací prášok a aviváž je miesto, kde sa zhromažďujú nečistoty a vodný kameň, ktoré môžu ovplyvniť výkon práčky. Preto je dôležité ju pravidelne čistiť pre optimálny výkon.
Dávkovacia nádoba na prací prášok a aviváž v sebe zadržiava veľa nečistôt vrátane vodného kameňa. Nádobu by ste mali dôkladne vyčistiť aspoň raz mesačne.
Ako čistiť dávkovaciu nádobu? Je veľmi jednoduché ju vyčistiť. Stačí ju vybrať z práčky, vypláchnuť ju pod tečúcou vodou a dôkladne vysušiť.
Ak je nádoba veľmi znečistená, môžete ju tiež vypláchnuť octom alebo použiť špeciálny čistiaci prostriedok na práčky. Dôležité je, aby bola nádoba úplne suchá pred opätovným namontovaním do práčky.
Čistenie tesniacej gumy na pračke
Ďalším krokom pre zachovanie optimálneho výkonu práčky je čistenie tesniacej gumy. Tesniaca guma na dvierkach práčky sa ľahko znečistí nečistotami a predmetmi, ktoré počas prania vypadnú z bielizne.
Preto je dôležité ju po každom praní zotrieť a vysušiť. Týmto zabránite znečisteniu a zabránite tak aj tvorbe plesní.
Čistenie bubna práčky
Zanesený bubon práčky je oveľa väčší problém ako špinavá dávkovacie nádoba. Rozhodne nečistite práčku pomocou nadmerného množstva octu, ktorý spôsobuje poškodenie gumových častí práčky (čerpadlo, tesnenie a pod.).
Prílišné dávkovanie octu by mohlo vašu práčku nenávratne poškodiť. Bubon môžete vyčistiť špeciálnymi prostriedkami, ktoré sú určené práve pre čistenie práčok.
Čistenie filtra automatickej práčky
Ako čistiť filter u vašej práčky sa dozviete v návode, ktorý ste dostali spolu so záručným listom.
Čistenie filtra odporúčajú výrobcovia aspoň dvakrát alebo trikrát ročne.
Ak používate práčku takmer denne, tak odporúčame, aby ste filter čistili aspoň raz za dva mesiace.
Používať zmäkčovač?
Práčka je zanesená predovšetkým vodným kameňom. Zmäkčovače vody naozaj pomáhajú tomu, aby sa vodný kameň na jednotlivých častiach práčky neusadzoval.
Zmäkčovač vám predĺži životnosť práčky minimálne o niekoľko rokov.
Používanie zmäkčovača vody môže mať pozitívny vplyv na vašu automatickú práčku a pranie. Voda obsahujúca vysoké množstvo tvrdých iónov vápnika a hrdze môže spôsobovať hromadenie vodného kameňa v práčke, čo môže ovplyvniť jej výkon a tiež skrátiť jej životnosť.
Používaním zmäkčovača vody sa tieto ióny z vody odstránia a tým pádom sa zníži hromadenie vodného kameňa v práčke.
Používanie zmäkčovača vody tiež zlepšuje kvalitu prania, pretože mäkšia voda umožňuje, aby sa prací prášok lepšie rozpustil a rovnomerne sa rozložil po bielizni. Tým sa zlepší účinnosť prania a bielizeň bude čistejšia.
Je dôležité si uvedomiť, že používanie zmäkčovača vody môže mať aj negatívne dôsledky, ako napríklad zvýšenie spotreby pracieho prášku a aviváže. Preto je potrebné pozorne sledovať pokyny výrobcu a dôsledne sa riadiť odporúčanými dávkovacími návodmi.
Špeciálne prostriedky na čistenie automatickej pračky
V drogériách alebo hypermarketoch môžete zakúpiť špeciálne prostriedky, ktoré sú veľmi účinné ak chcete vyčistiť automatickú práčku.