Návody

7 rád ako vyčistiť zlato

ako vyčistiť zlatoAspoň jeden zlatý šperk má doma každý z nás. Zlato má oproti striebru tú výhodu, že nepodlieha vonkajším vplyvom a ak ho máte správne uložené, nesčernie. Ak zlaté šperky nosíte, časom môžu stratiť svoj lesk a do záhybov sa dostane špina a mastnota. Ako zlato vyčistiť, aby opäť vyzeralo ako nové? Prinášame vám 7 rád, ako na to ako vyčistiť zlato.

1. Zlato umyte mydlom

Na bežné nečistoty, ako je mastnota, špina alebo prach, stačí obyčajné mydlo alebo bežný odmasťovací prostriedok. Umyte zlatý šperk v mydlovej vode, opláchnite ho a vyčistite ho mäkkou handričkou.

Najlepšie ak použijete špeciálny čistiaci obrúsok na zlato. Pri mechanickom čistení zlato príliš nedrhnite, aby ste ho nepoškriabali.

2. Povariť vo vode so saponátom

Keď sa prvou metódou nedostanete do všetkých záhybov, vezmite malý hrniec s vodou, prilejte lyžicu saponátu, šperky ponorte do vody a nechajte povariť. Špina aj mastnota by mali pomerne ľahko zmiznúť.

Niekto k saponátu navyše pridáva lyžičku jedlej sódy. Vyskúšať môžete oboje.

3. Prášok do pečiva alebo cigaretový popol

čistenie zlatého prsteňaĎalšia rada hovorí, že zlato je možné vyčistiť pomocou prášku do pečiva alebo cigaretového popola. Pri tejto metóde dajte veľký pozor na poškriabanie.

Na bavlnenú vlhkú handričku dajte prášok do pečiva a šperk ňou veľmi jemne vyleštite.

Namiesto prášku do pečiva môžete použiť čistiaci pastu, ktorú vytvoríte z trošky vody a cigaretového popola. Šperk vzniknutou pastou vyleštite, opláchnite a osušte.

4. Kyselina citrónová

Občas sa na zlate objavia zelené škvrny, ktoré vyčistíte pomocou kyseliny citrónovej. Šperk do nej ponorte na 5-10 minút, potom ho opláchnite a vyleštite jemnou handričkou. Môžete ho tiež skúsiť pokvapkať šťavou z citróna a po niekoľkých minútach pôsobenia zlato umyť.

5. Špeciálne prostriedky na čistenie zlata

vyčistenie zlataAk sa na zlate objavili iné nečistoty, ktorých sa nemôžete zbaviť, kúpte si v drogérii, v klenotníctve alebo cez internet prostriedok na čistenie zlata.

Jedná sa o rôzne čistiace handričky napustené v čistiacom roztoku, čistiace vaty, peny a krémy alebo tekuté roztoky.

Tieto prostriedky používajte vždy podľa návodu, ktorý musí byť priložený.

6. Ultrazvukové čističky na zlato

Zlato veľmi dobre vyčistíte pomocou ultrazvukovej čističky, ktorá dôkladne vyčistí aj všetky záhyby. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť mince.

7. U zlatníka

Najmä šperky s kameňmi sa neodporúča čistiť doma. Radšej ich odneste do zlatníctva, kde vám ich odborne vyčistia a nehrozí, že dôjde k poškodeniu kameňa.

A ak ste vyčistili všetko zlato, čo takto sa pustiť aj do striebra?

Veď nie je nad krajší šperk, než nad ten čo sa krásne trblieta a leskne.

Podobné články

1 komentár

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button