Návody

Ako správne vyčistiť žehličku?

ako vyčistiť žehličkuSnáď každý prišiel pri žehlení k dobe, kedy bolo potrebné vyčistiť žehličku. Žehlíte svoju bielu blúzku alebo obľúbené tričko, ktoré si chcete práve vziať na seba a … beda! Naparovacia žehlička urobí na prednej časti trička hnusnú tmavú šmuhu. Takému sklamaniu sa môžete vyhnúť, keď budete žehličku pravidelne čistiť. Vyskúšajte niekoľko rád a aplikovaných metód, ako zbaviť povrch žehličky pripáleného škrobu, vodného kameňa a iných nečistôt, ktoré sa na žehličke pripaľujú.

Čo je potrebné, keď chcete vyčistiť žehličku:

  • voskový papier
  • biely ocot
  • vatový tampón

Na žehliacu dosku položte niekoľko vrstiev voskového papiera. Žehličku nastavte na miernu teplotu bez naparovania a žehličkou niekoľkokrát prechádzajte sem a tam po voskovom papieri.

Použitie octu

čistenie žehličkyNaplňte žehličku bielym octom, nastavte najvyššiu teplotu a zapojte naparovanie.

Potom nechajte žehličku asi 5 minút vypúšťať paru. Zvyšok octu vylejte, žehličku znovu naplňte tentoraz chladnou vodou a opatrne s ňou zatrepte. Potom ju vyprázdnite a utrite spodnú časť čistou handričkou.

Prieduchy na paru uvoľníte tým, že ich pretiahnete a poštuchnete vatovým tampónom namočeným do roztoku – jeden diel vody a jeden diel bieleho octu. Na menšie prieduchy môžete použiť špáradlo.

Ďalšie tipy ako vyčistiť žehličku

Vytvorte pastu

Zmiešajte spolu pastu a 1 lyžičku vody a 2 lyžice sódy na pečenie. Pasta by mala byť trochu riedka, ale stále dostatočne hustá na to, aby sa mohla prilepiť na plech vašej žehličky. Ak je to možné, použite filtrovanú alebo destilovanú vodu.

ako na čistenie žehličkyVyčistiť žehličku môžete tak, že začnete pastu nanášať priamo na kovovú platničku žehličky.

Pastu môžete použiť priamo na štítok. Ak je vaše žehlička na jednom mieste znečistená, nemusí sa zmes rozložiť po celej dĺžke. Ak práve robíte všeobecné čistenie, je tiež dobré rozložiť pastu na celú platničku žehličky.

Na nanášanie pasty môžete použiť len ruky alebo ju môžete nanášať špachtľou. Pastu môžete na žehličke ponechať na niekoľko minút, hlavne ak je na žehličke nahromadenej veľa špiny.

Zoberte si čistú vlhkú handričku. Použijete ju na odstránenie pasty, preto sa uistite, že je čistá. Získajte vlhkú látku. Vytiahnite akúkoľvek prebytočnú vodu a potom utrite pastu, ktorú ste rozotreli na žehličke. Šetrne roztierajte pastu, najmä ak je vaša žehlička veľmi znečistená.

Ako ďalej vyčistiť žehličku, ak nič iné nepomáha

Na čistenie parných otvorov použite vatový tampón. Ponorte vatový tampón (tyčku, ktorý ľudia používajú na čistenie uší) do čerstvej destilovanej vody. Vyčistite všetky otvory na paru pomocou vatového tampónu.

vyčistenie žehličkyMožno budete musieť použiť viac ako jeden vatový tampón, ak ide z otvoru príliš veľa odpadu. Použite nový bavlnený tampón, ak sa na tampóne prichytí veľa nánosov.

Naplňte zásobník. Ak v žehličke zostáva nejaká stará voda, najskôr ju vyprázdnite. Môžete to urobiť otvorením otvoru nádrže a otáčaním hore dnom. Po vyprázdnení použite destilovanú alebo filtrovanú vodu a naplňte zásobník približne do 1/3 objemu.

Zásobník môžete tiež naplniť zmesou 3/4 šálky vody a 1/4 šálky bieleho octu pre silnejší čistiaci roztok. Avšak, mali by ste si prečítať návod na použitie žehličky, aby ste sa uistili, že bude tolerovať ocot.

Zapnite žehličku. Nastavte žehličku na najvyššie teplo a skontrolujte, či je správne nastavený únik pary. V tomto kroku sa parou a teplo vyčistia zvyšky odpadu a špiny, ktoré sú zachytené hlboko v parných otvoroch.

Posledné tipy ako vyčistiť správne žehličku

Buďte opatrní, keď pracujete s horúcou žehličkou. Nenechajte sa spáliť parou, ktorú uvoľní železo. Na niekoľko minút vyčistite čistú handričku. Vyberte si čistú handričku, pri ktorej vám nevadí, že ju zašpiníte. Ak je vnútri žehličky zachytená nečistota, môže na vašej handričke zanechať hnedé pruhy.

Všetko, čo musíte urobiť, je žehliť handričku, ktorá vám pomôže vyčistiť žehličku. Ak máte ručné tlačidlo páry, neustále stláčajte tlačidlo, aby ste uvoľnili ešte viac pary. Kuchynské utierky sa na to pravdepodobne skvelo hodia.

Žehličku vypnite a nechajte ju vychladnúť. Uistite sa, že umiestnite žehličku na chránený povrch (napr. kuchynský pult pokrytý uterákom). Keď sa žehlička ochladí, staršie sedimenty by mohli vytekať zo železa. Ak v zásobníku zostáva nejaká zvyšná voda, odstráňte ju.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button