AkoaPreco.com > Domácnosť > Ako vyčistiť sladkovodné akvárium?

Ako vyčistiť sladkovodné akvárium?

ako vyčistiť sladkovodné akváriumAkvaristika je stále obľúbeným koníčkom mnohých z nás. Akvaristika patrí k tým menej náročným hobby, avšak aj akváriové ryby vyžadujú takmer každodennú starostlivosť. Založili ste si akvárium a teraz uvažujete čo ďalej? Najmä čistenie akvária býva problémom a jednou z najprácnejších činností. Nasledujúce riadky vám poradia, ako sladkovodné akvárium správne vyčistiť.

Ako často sladkovodné akvárium čistiť?


Nemožno jednoznačne určiť ako často akvárium čistiť, pretože je to pri každom akváriu individuálne. Najdôležitejšími faktormi, ktoré ovplyvňujú čistotu vody, je veľkosť nádrže, prítomnosť a kvalita filtračného zariadenia, hustota rastlín, množstvo rýb.

Všeobecne platí, že čím väčšia nádrž tým menej starostí. Malé akvária cca do 50 litrov odporúčame čistiť výmenou časti vody aspoň raz za týždeň. U väčších nádrží odporúčame meniť časť vody v intervale raz za dva týždne a viac. Čím viac rastlín v nádrži máte, tým má sladkovodné akvárium väčšiu samočistiacu schopnosť.

Tiež kvalita filtračného zariadenia je zásadná. Kvalitný filter vám môže ušetriť veľa práce.

Výmena vody

zvon na čistenie akváriaZásadná činnosť pri čistení akvária je výmena vody.

Pri výmene vody budete potrebovať:

  • odkaľovací zvon (dostupný vo všetkých zverimexoch)
  • hadicu
  • kýblik alebo odpad z vane či sprchovacieho kúta

Napojte odkaľovací zvon na hadicu a koniec hadice vyveďte do vedra (u malinkých akvárií) alebo do odpadu vane či sprchovacieho kúta. Natiahnite do odkaľovacieho zvonu vodu (ústami, balónikom) a kontrolujte, či voda odteká až do vedierka alebo odpadu.

Odkaľovacím zvonom pomaly začnite čistiť dno. Odkaľovacím zvonom pozvoľna čistite jednu časť dna za druhou. Príliš nečírte vodu, aby sa vám podarilo dostať zo dna čo najviac nečistôt. Ak máte sladkovodné akvárium hojne osadené rastlinami, potom môžete dno vyčistiť iba pomocou hadice bez odkaľovacieho zvonu. Druhou rukou pomaly prehrabujte štrk na dne akvária, aby sa pokiaľ možno všetky nečistoty z dna dostali von.

Rozhodne neplatí pravidlo, že čím väčší odkaľovací zvon, tým rýchlejšie a lepšie vyčistíte akvárium. Je pravda, že malým odkaľovacím zvonom väčšie sladkovodné akvárium nevyčistíte, ale veľký odkaľovací zvon vám môže vodu vyčerpať skôr, než vôbec k nejakému odplaveniu nečistôt dôjde. Preto odkaľovací zvon vyberajte dôkladne a s rozumom.

Veľkosť odkaľovacieho zvonu môžete ľahko odvodiť podľa objemu vášho akvária.


Dolievanie čistej vody

Pri čistení akvária odporúčame odčerpať 1/3 max. 1/2 vody. Po prečistení a odkalení dna dolievajte vodu pozvoľna a pomaly, aby nedošlo k veľkému a zbytočnému sčereniu dna. Môžete vodu dočerpávať pomalým prúdom, alebo na hladinu umiestnite igelitové vrecko, ktoré prúd dopadajúcej vody zmierni.

správny tvar akváriaOdporúčame nalievať vodu priamo z vodovodného kohútika. Dávajte však pozor na teplotu.

Odporúčame dolievať vodu vlažnú. Načerpaná voda sa zmieša s pôvodnou a dôjde k ustáleniu teploty. Akvarijné rybičky zle znášajú prílišné výkyvy teplôt vody.

Riasy

Riasy najlepšie odstránite pomocou magnetickej stierky, ktorá je veľmi účinná. Ak vám stierka nestačí a riasy stále držia, potom odporúčame použiť nadstavec so žiletkou. Pri použití žiletky buďte opatrní, aby ste nepoškriabali sklo.

Odstránené riasy sa odplavia spoločne s ostatnými nečistotami pri odkaľovaní dna.

Čistenie filtra a krycích zariadení

Filter rozhodne nečistite, keď odkaľujete dno. Je potrebné, aby po doliatí vody, nastavil v akváriu biologickú rovnováhu. K tomu sú potrebné baktérie, ktoré sa vo filtri usadili.

Filter čistite teda inokedy a samostatne. U filtračného zariadenia vyčistite predovšetkým hadice a vnútorné molitanové filtre.

Pri čistení akvária rozhodne nezabúdajte vyčistiť krycie sklá alebo kryty vybavené žiarivkami. Rozhodne ich zbavte rias, usadenín a vodného kameňa.

Upozornenie


Dávajte pozor na prílišné zarybnenie nádrže, mnoho z nás má tendenciu spočiatku chovať takmer všetky druhy rýb naraz. Sladkovodné akvárium zarybňujte pozvoľna a pomaly. Pamätajte, že nie všetky druhy rýb sa znesú.

Pri samotnom čistení akvária dávajte pozor, pri odčerpávaní vody, na vypnutie všetkých elektrických zariadení vrátane filtra a kúrenia. Najmä u topiaceho telesa buďte obozretní, pretože keď sa zapnuté dostane nad hladinu, môže prasknúť vrchné sklo, tým môže dôjsť ku skratu a prieniku napätia do vody.

Filter rozhodne nevypínajte. Vo vypnutom filtri dôjde k úhynu potrebných baktérií, ktoré tvoria biologickú rovnováhu v akváriu. Ak necháte filter vypnutý napríklad aj niekoľko hodín, po jeho opätovnom zapnutí je jeho funkcia presne opačná.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

Čo všetko treba vedieť pred stavbou domu

Čo všetko musíte vedieť pred tým, ako začnete stavať dom?

Stavba domu je pre ľudí veľmi dôležitá, pretože to nie je len budova, ale aj …

Jeden komentár

  1. Super, konečně článek ve které necpou začátečníkovy horem dolem používání chemie na odbourávání chlóru 🙂

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.