Auto-moto

Ako vyčistiť interiér auta?

ako vyčistiť interiér autaKaždodenné používanie automobilu sa skôr či neskôr prejaví na znečistení jeho interiéru. Aj vtedy, ak nepatríte práve medzi neporiadneho majiteľa, ktorí si pod sebou v aute doslova podstiela, je nutné čas od času pristúpiť k dôkladnému vyčisteniu interiéru vozidla. Ako vyčistiť interiér auta?

 Obsah článku:

 • Postup čistenia interiéru
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady

Postup čistenia interiéru auta

Vypratanie vecí

Pred tým, než sa pustíte do čistenia auta, vynoste z neho všetky veci, ktoré máte na sedačkách, vo vreckách dverí a sedačiek, v priehradke, kufra a palubnej doske vozidla.

Z auta vytiahnite tiež koberčeky, ktoré máte na podlahe, prípadne aj v kufri.

Čistenie medzi-dverného priestoru

upratovanie autaPrvým krokom je vyčistenie priestoru medzi dverami. Na to použite obyčajnú teplú vodu s handrou, prípadne pridaním neagresívneho čistiaceho prípravku. Nezabudnite ani na priestory kufra.

Vysávanie interiéru

Akonáhle máte očistené medzi-dverné priestory, pristúpte k dôkladnému vysatiu interiéru auta pomocou vysávača.

Použite pritom malý nástavec tak, aby ste sa dostali aj do horšie dostupných miest.

Čistenie stropu, bokov a sedačiek

Po povysávaní nasucho nasleduje očistenie stropu a bočných častí, ktoré sú z textilu, prípadne kože. Najlepšie je použiť priemyselný vysávač s malým nástavcom, ktorý vykonáva čistenie mokrou cestou. V prípade väčších nečistôt a škvŕn použite silnejší čistiaci prostriedok.

Ten aplikujte na postihnuté miesto a následne ho vydrhnite čistou handričkou. Najprv urobte strop, až potom boky. Akonáhle to je hotové, rovnakým spôsobom vyčistite tiež sedačky.

V prípade, že sú na nich chlpy (Prečítajte si: Ako odstrániť zvieracie chlpy z odevov a zo sedačiek?) alebo väčšie nečistoty, použite pri čistení kefu.

Čistenie plastov

Po vyčistení mokrou cestou nasleduje umytie a vyleštenie všetkých plastov. Umyte ich handrou namočenou v teplej vode. Na záver potom použite leštiaci sprej, ktorý nastriekate a pretriete suchou čistou handričkou.

Nezabudnite tiež na vyčistenie vnútorných strán okien a zrkadiel.

Vyčistenie doplnkov

čistenie interiéru autaKoberčeky, ktoré ste si pred čistením interiéru vozidla vytiahli von dôkladne vyklepte a povysávajte.

Ak sú gumové, očistite ich vodou, pri textilných opäť použite priemyselný stroj a vysajte ich na mokro. Nezabudnite očistiť obe strany, aj spodné časti môžu byť špinavé.

Interiér auta nechajte vyschnúť, až potom do neho vráťte koberčeky a do vreciek a priehradiek všetky dôležité veci, ktoré sú na cesty nevyhnutné.

Čo je na čistenie interiéru auta potrebné?

 • teplá voda
 • čistiaci prípravok
 • vysávač
 • priemyselný vysávač na koberce a čalúnenie
 • leštiaci sprej na plasty
 • kefa

Ako dlho čistenie auta potrvá?

Dôkladné vyčistenie interiéru auta vyššie uvedeným spôsobom trvá približne 2 – 3 hodiny, ak pracujete sami. Prečítajte si aj ako vyčistiť autosedačky.

Aké budú náklady na vyčistenie interiéru auta?

Pri čistení interiéru odporúčam si zapožičať priemyselný vysávač na koberce s príslušnými nástavcami. Denný prenájom vás vyjde asi na 15 Eur. Sprej na plasty zaobstaráte od 3 Eur, čistiace prostriedky sa dajú zakúpiť o niečo lacnejšie.

Pozrite si aj články:

Podobné články

1 komentár

 1. článok je príliš všeobecný, písaný akoby pre toho kto v živote nevidel auto 🙁 Čakala som, že tam nájdem nejakú konkrétnu radu.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button