Ako variť ovsené vločky?
Ovsené vločky sú zdravé, sýte, chutné a lacné, využiteľné na desiatky spôsobov. Pri dobrom skladovaní ovsené vločky vydržia aj dlhšiu dobu, takže by mierna zásoba ovsených vločiek nemala chýbať v žiadnej špajze. Vločky sú ideálnou surovinou pre študentskú alebo pánsku domácnosť. Príprava ovsených vločiek je veľmi rýchla a jednoduchá. Ako variť z ovsených vločiek? Prinášam pár skúseností a receptov.
Čo je na varenie ovsených vločiek potrebné:
- kuchynské vybavenie a zariadenie
- suroviny podľa receptov
Historické ohliadnutie
Ovsené vločky v minulosti nepatrili k základným surovinám v kuchyni. Porridge (ovsenú kašu) poznáme napríklad ako dennodenný pokrm chudobných Britov v románoch z polovice 19. storočia. Ale už v prvej polovici 20. storočia radila Anuše Kejřová pridávať ovsené vločky do polievok. A müsli ako „zdravé švajčiarske raňajky“ si do zošita receptov zapísala v roku 1932 aj prostá kuchárka Máňa Táborská. Suché ovsené vločky s rozdrobenou tatrankou si ako rýchly zdroj energie brávali na túry vysokohorskí turisti v časoch „rozvinutého socializmu“.
V súčasnej dobe sú ovsené vločky jedným z pilierov zdravej výživy. O kladných vlastnostiach vločiek si prečítame vo slovníkoch. Teraz nás zaujíma, na čo ich je možné v zdravej a úsporné kuchyni využiť.
Ovsená kaša (porridge)
Ovsené vločky (asi sto gramov na porciu) opražíme na suchej panvici, aby získali ružovkastú farbu. Za stáleho miešania prilievame vodu a uvaríme do kašovitej konzistencie. Ľahko prisolíme.
Podávame posypané opraženou cibuľou, s opečenou slaninou, s dobrou údeninou alebo s volským okom.
Alebo miesto vodou zalievame ovsené vločky mliekom, dochutíme štipku soli a cukrom (alebo medom) a posypeme ako inú sladkú kašu: kakaom, perníkom, mletým makom, čokoládou alebo poukladáme čerstvé či kompótové ovocie. Nutričnú hodnotu zvýšime aj pridaním hrozienok, ktoré varíme spoločne s vločkami.
Zahusťovanie polievok vločkami
Ak máme vločky, nie je potrebné robiť zápražku. Rozvarené ovsené vločky polievku zdravo zahustia, bez toho aby ju chuťovo ovplyvnili.
Vločky v polievke môžeme „priznať“ ako zátrepku, alebo môžeme polievku rozmixovať do krémovej podoby. Ovsené vločky sú vhodné do zeleninových, strukovinových a zemiakových polievok, zahustíme nimi aj hydinový kaldoun.
Ovsený šoulet
Uvaríme akékoľvek strukoviny (najlepší je cícer) a v inej nádobe polovičné množstvo vločiek, ktoré po uvarení prepláchneme vodou. Zmiešame so strukovinami a opraženou cibuľou, dochutíme korením alebo cesnakom.
Podávame s údeným, oškvarkami, s opečeným párkom alebo len so šalátom z kyslej kapusty. Vločky nenadúvajú ako tradičné krúpy, a navyše – krúpy niekomu moc nechutia.
Múčne výrobky
U jedál z múky možno nahradiť štvrtinu až tretinu množstva bielej múky ovsenými vločkami.
Tak môžeme obohatiť múčniky z liateho cesta (perníky, lievance, trené cesto), trvanlivé sladké a slané pečivo (tyčky, praclíky, sušienky), cesta zo surových zemiakov (zemiakové placky, chlpaté knedle).
Alebo môžeme ovsené vločky (a prípadne aj ďalšie semienka) pridať do kysnutého cesta pri výrobe domáceho celozrnného pečiva (žemle, banketky a podobne). U jedlách zo surových zemiakov môže byť podiel vločiek vyšší.
Opečené placky – karbonátky
Ovsené vločky môžeme použiť na zväčšenie objemu mletého mäsa. Mleté mäso (kúpime len od dôveryhodného mäsiara alebo si ho namelieme sami) zalejeme trochou vody, zasypeme vločkami, okoreníme a necháme odležať.
Na pol kilogramu mäsa môžeme pridať až jeden hrnček ovsených vločiek a pol hrnčeka vody. Potom tvarujeme placky a opekáme či grilujeme. Netreba vajec ani strúhanky.
Do fašírok z varenej zeleniny a ovsených vločiek nepridávame vodu, naopak vajíčko a trocha strúhanky sú nutné na spojenie hmoty. Niekto pripravuje karbonátky len z varených ovsených vločiek, vajec a strúhanky. K tomu sa ale viac hodia pšeničné vločky, pretože ovsené vločky v tejto podobe majú trochu inú chuť.
Náhrada
V niektorých literatúrach sa uvádza, že vopred opražené vločky nahradia v pečive orechy. Nahradia, ale skôr len objemom, chuť je síce príjemne jadrná, ale predsa len iná ako orechová.
Tipy ako variť ovsené vločky
- Z ovsených vločiek môžeme pripraviť vegetariánsku „držkovú“ polievku. Na tuku opražíme väčšiu cibuľu, keď je zlatá, pridáme lyžicu sladkej papriky, lyžičku rasce, 200 gramov vločiek, dva nakrájané zemiaky a 2,5 litra vody. Za 15 minút je hotová výborná „držková“, ktorú len dochutíme treným cesnakom, mletým čiernym korením, soľou a majoránom.
- Mozoček z ovsených vločiek. Na lyžici masla alebo oleja osmažíme cibuľu, pridáme asi desať deka vločiek, ešte chvíľu opekáme, potom prilejeme asi 1,5 deci vody a za stáleho miešania ju necháme podusiť. Do zmesi rozmiešame dve surové vajcia a necháme stuhnúť. Dochutíme soľou a štipkou mletého čierneho korenia. Posypeme petržlenovou vňaťou alebo pažítkou a podávame na hrianke, s pečivom alebo so zemiakovou kašou.