Recepty

Ako upiecť vločkové očká?

upiecť vločkové očká domaOvsené vločky síce nie sú typickou ingredienciou pri príprave tradičného vianočného pečiva, ale v tomto recepte sú prevoňané medom a vanilkovým cukrom, čo im dodáva vianočnú tematiku. Naviac sú doplnené orieškami a marmeládou, ktorá im pridáva ďalšiu chuťovú zložku a zároveň plní aj estetickú funkciu. Vločkové očká sú bez múky. Občas očká pečiem aj mimo vianočnú dobu a jeme ich ako sušienky. Upiecť vločkové očká je veľmi jednoduché a rýchle, zvládne to aj začiatočník.

Čo je potrebné, keď chceme upiecť vločkové očká

  • 400 g ovsených vločiek
  • 200 g trstinového cukru
  • 1 vanilkový cukor
  • 1 vajce
  • 2 lyžice vláčneho medu
  • 200 ml teplého mlieka
  • 100 g mletých mandlí alebo iných orieškov
  • Ríbezľová alebo marhuľová marmeláda na ozdobenie
  • (Prípadne hrozienka, brusnice, atď.)

Postup ako upiecť vločkové očká

upečenie domácich vločkových očiekDo väčšej misy nasypeme všetky vločky, zalejeme ich teplým mliekom. Vločky ponecháme v mlieku asi 10 minút, aby sa mlieko dostatočne vsiaklo a vločky nám napučali.

Možno sa vám bude zdať, že je mlieka málo, nie je však potrebné zmätkovať, neprilievajte ho vo väčšom množstve.

Vajcia rozklepneme a nalejeme ich do zmäknutých vločiek. P

ridáme vláčny med, vanilkový cukor a všetko dôkladne premiešame, aby sa všetky vločky obalili v mede aj cukre.

Mandle alebo iné oriešky, ktoré sme si vybrali, pomelieme a pridáme ich k vločkám. Môžeme použiť aj hrozienka, ak chceme. Celú zmes miešame tak dlho, kým nie sú všetky ingrediencie dokonale spojené.

ako doma upiecť očka z vločiekRúru predhrejeme na 180 ° C a pripravíme si plechy. Tie potiahneme papierom na pečenie. Na plech potom pomocou lyžičky tvoríme kôpky vločkové zmesi.

Keď miniete všetku zmes, urobíme malý jamku doprostred každej kôpky. Do jednotlivých jamiek pridáme trochu marmelády, ideálne je ríbezľová alebo marhuľová, pretože majú ostrú chuť, vďaka ktorej dokonale podčiarknu chuť vločkových očiek.

Takto pripravené vločkové cukrovinky vkladáme do rúry a pečieme 25 až 30 minút. Očká vyberáme až vo chvíli, keď sa nám zdá, že sa začínajú pripaľovať.

Ak ich vyberieme príliš skoro, veľmi rýchlo nám „zgumovatia“. Ak by sa tak stalo, môžete ich pokojne ďalší deň alebo neskôr ešte raz vložiť do rúry a zľahka dopiecť.

Okrem toho ako upiecť vločkové očká si prečítajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button