Recepty

Ako uvariť fazuľový guláš so zemiakmi?

recept na fazuľový guláš so zemiakmiFazuľový guláš so zemiakmi je lacné a sýte jedlo. Preto býva s obľubou pripravovaný pre väčšie množstvo „vyhladovaných“ stravníkov a tam, kde sa predpokladajú nižšie nároky na kuchyňu: na detských táboroch, turistických zrazoch, pri hromadnom zájazde do hôr a podobne. Výhodou je značne nízka cena. Fazuľový guláš so zemiakmi si môžeme pripraviť aj doma. Ako urobiť fazuľový guláš so zemiakmi? Recept čítajte ďalej a smelo postupujte pri príprave pokrmu podľa neho.

Čo je na fazuľový guláš so zemiakmi potrebné?

Na dve porcie budeme potrebovať (rozpis prispôsobíme počtu varených porcií):

  • asi dvadsať deka varenej fazule (jedna plechovka sterilizovanej)
  • štyri stredne veľké zemiaky
  • cibuľa
  • desať deka chudej slaniny (alebo inej údeniny)
  • základné kuchynské (prípadne kempingové, tábornícke) vybavenie

Príprava fazule

fazuľa na fazuľový gulášNa fazuľový guláš so zemiakmi sa nám bude hodiť fazuľa, ktorú sme si odložili do mrazničky pri varení väčšej dávky suchej fazule (je to ekonomické, pretože doba varu fazule je rovnaká, či varíme desať deka alebo kilogram fazule). Inak musíme fazuľu najprv uvariť.

Ako tretia možnosť je možné použiť sterilizovanú fazuľu z konzervy. Tým ale pridáme pokrmu „éčka“ a zvýšime jeho rozpočet.

Ak budeme fazuľu variť, najprv ju namočíme do studenej vody. Fazuľu môžeme namočiť ráno, pred tým ako pôjdeme do práce (keď chceme variť večer) alebo ju môžeme namočiť cez noc (ak budeme variť na poludnie).

Vodu, v ktorej sa fazuľa máčala nezlievame len doplníme, aby bol objem vody na varenie asi trojnásobný než je objem fazule. Do vody nepridávame soľ (fazuľa by stvrdla) ani predtým odporúčanú sódu (podľa súčasných názorov odborníkov ničí sóda vitamíny).

Postup prípravy fazuľového gulášu so zemiakmi krok po kroku

Ošúpeme cibuľu, dva strúčiky cesnaku a štyri zemiaky. Surový cesnak možno rovnocenne nahradiť dvoma lyžičkami sušeného cesnaku. Zeleninu opláchneme. Cibuľu nakrájame nadrobno, zemiaky na rovnomerne veľké kocky. Nakrájame slaninu – mastné kúsky nadrobno, mäsové na prúžky.

Slaninu dáme smažiť na trochu oleja alebo masti (najskôr mastné kúsky, aby sa vypiekli), po chvíli pridáme cibuľu a spoločne opekáme. Keď je cibuľa červená a údenina opečená, pridáme asi lyžicu mletej sladkej papriky a lyžičku drvenej rasce. Nakoniec pridáme na plátky nakrájaný cesnak, ktorý neznesie dlhé restovanie.

fazuľový guláš so zemiakmiKorenie rozmiešame v cibuli so slaninou a hneď prisypeme surové zemiaky. Osolíme lyžičkou soli. Ak používame sušený cesnak, pridáme ho až v tejto fáze. Podlejeme vodou z fazule, aby boli úplne potopené a dusíme pod pokrievkou, až kým nie sú zemiaky mäkké.

Prisypeme fazuľu a spoločne prevaríme. Dolievame vodu z fazule, aby bola stále hladina tesne nad zemiakmi a fazuľou. Pri použití fazule z mrazničky prilievame čistú vodu. Pri konzervovanej fazuli použijeme nálev a potom vodu.

Ak sú zemiaky múčne, začnú sa menšie kúsky rozpadať a guláš zahustia. Ak máme lojovité zemiaky, pripravíme si zátrepku z deci vody a dvoch lyžíc hladkej (polohrubej) múky, ktorou guláš zahustíme. Zátrepka sa osvedčila lepšie ako zápražka a navyše je v nej zbytočne ďalší tuk. Dochutíme soľou, prípadne pálivou paprikou.

Fazuľový guláš so zemiakmi potrebuje aspoň dvadsať minút odležať, preto sa so servírovaním neponáhľame. Ohrievaný by bol ešte lepší, ale málokedy sa stane, aby sa nezjedol hneď. Niekto si rád dá k fazuľovému gulášu so zemiakmi chlieb alebo pečivo.

Fazuľový guláš so zemiakmi podávame zvyčajne „podomácky“ v hlbokom tanieri – je to praktické. Nehanbíme sa ho jesť lyžicou, hoci to je už individuálna otázka estetiky stravovanie.

Tip ako fazuľový guláš vylepšiť

Ako obmenu fazuľového gulášu môžeme do základu pridať dve tri paradajky a papriky.

Do fazuľového gulášu so zemiakmi na záver pridáme sladkú alebo kyslú smotanu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button