Recepty

Ako upiecť bezlepkový makovec?

bezlepkový makovecDnes sa pozrieme na to, ak pripraviť bezlepkový makovec. Mak je významná olejnatá rastlina, ktorá vo svojich modrých semenách obsahuje až 60% oleja. Ďalej obsahuje vysoký podiel vlákniny a veľké množstvo vápnika (až dvanásťkrát viac ako mlieko). 100g mletého maku obsahuje odporúčanú dennú dávku vápnika. Konzumácia makových pokrmov sa odporúča deťom, tehotným ženám a ľuďom, ktorí trpia osteoporózou. Pozor ale na vysokú energetickú hodnotu maku. Recept na makovec je bez pridanej múky, je taktiež vhodný pre osoby s neznášanlivosťou lepku. Makovec je jednoduchý na prípravu a nenáročný na suroviny. Celiakia dokáže znepríjemniť život každému, nejedná sa totiž ani tak o reakcie z lepku (naučíte sa predísť tomu tým, že si budete dávať pozor na to čo jete), problém nastáva pri samotnom výbere jedál, keďže bezlepkové potraviny ešte stále niesu tak rozšírené ako by si ľudia želali. Poďme sa teda pozrieť na to, ako pripraviť tento vynikajúci bezlepkový makovec.

Čo je na bezlepkový makovec potrebné:

Na cesto budete potrebovať:

  • ako na bezlepkový makovec125g masla
  • 125g krupicového alebo kryštálového cukru
  • 200g mletého maku
  • 4 veľké vajcia
  • 1 citrón

Na polevu si pripravíte:

  • cukor
  • citrónovú šťavu
  • trochu horúcej vody

Postup prípravy bezlepkového makovca krok po kroku

Najskôr pomeľte všetok mak, ktorý ste si pripravili. Ak nevlastníte mlynček, v obchode nájdete už hotový mletý mak. Len si dajte pozor na to, aby ste kúpili naozaj čistý mak. Je totiž veľa výrobkov, ktoré obsahujú veľmi nízke percento čistého maku. Z vajec si oddeľte bielka a žĺtka. Bielka dajte na chvíľku bokom, budete ich neskôr potrebovať na sneh.

príprava bezlekového makovcaMäkké maslo vymiešajte s cukrom, žĺtkami a jemne strúhanou citrónovou kôrou. Citrón musí byť čistá biopotravina, avšak ak nemáte obchod s biopotravinami práve najbližšie, stačí ak vydrhnete citrón kefkou.

Do pripravenej hmoty pridajte mletý mak a znovu to celé dôkladne premiešajte.

Z odložených vaječných bielkov vyšľahajte tuhý sneh a opatrne ho vmiešajte do už premiešanej makovej zmesi. Sneh musí byť dostatočne pevný, pri otočení nádoby hore dnom nesmie vypadnúť.

Pomaly môžete pristúpiť k pečeniu makovca

Vymastite tukom menšiu formu, napríklad formu na biskupský chlebíček, tortu alebo formu pre srnčí chrbát. Posypte ju mletými mandľami alebo orieškami. V žiadnom prípade však do nej nesypte múku ani strúhanku, múčnik by potom nebol bezlepkový. Cesto rozotrite do formy a vložte ho do vyhriatej rúry. Celé cesto nechajte piecť pri teplote 180°C.

recept na bezlepkový makovecPribližne po 30 minútach pečenia by mal byť váš bezlepkový makovec hotový. Pre istotu skúste pichnúť drevenou špajdľou do cesta, ak zostane drievko suché, je upečené.

Formu postavte na vlhkú utierku a po 10 minútach môžete makovec vyklopiť na papier na pečenie alebo na mriežku.

Po vychladnutí ho polejte cukrovou polevou s citrónom alebo citrónovou šťavou. Polevu na makovec si pripravíte zmiešaním cukru, citrónovej šťavy a lyžice horúcej vody.

Ako môžete vidieť, recept na bezlepkový makovec nieje nijako náročný, zvládne ho aj úplný začiatočník. Stačí ak sa budete držať vyššie spomenutého návodu a zaručené sa vám táto dobrota vydarí.

Tipy ako upiecť bezlepkový makovec

Bezlepkový makovec môžete poliať tiež bielou alebo tmavou čokoládou, poprípade ho ponechať bez polevy, tým pádom ho stačí len posypať cukrom. Tento skvelý dezert ocenia mnohí ľudia, ktorí si skrátka nemôžu dovoliť lepok vo svojom žalúdku. Je všeobecné známe, aké dokáže celiakia spôsobiť zdravotné ťažkosti a aj napriek prevencii trápi ľudí aj v bežnom živote.

Hoci existuje neuveriteľné množstvo bezlepkových diét, ktorými sa môžu takýto ľudia riadiť, azda každého poteší takáto drobnosť ako bezlepkový recept, ktorý vám spríjemni popoludnie pri káve, bez akýkoľvek obáv z reakcie na lepok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button