Recepty

Ako variť zeleninu v pare?

ako variť zeleninu v pareMrazená alebo konzervovaná zelenina stráca vitamíny a výživovú hodnotu a preto by ste mali skúsiť zeleninu v pare. Skúste si doma otestovať váš parný hrniec, v ktorom ste donedávna robili len mäsité pokrmy. Zelenina pripravovaná na pare je veľmi chutná. Ak protestujete, že budete mať čoskoro hlad, zjedzte ju ako prílohu. Zelenina lahodí oku nielen svojimi farbami, ale aj zachovalým tvarom. Princíp varenia v pare je jednoduchý, podobne ako by ste pripravovali pokrm v teplovzdušnej rúre. Zelenina sa nepripáli, je chrumkavá a dá sa s ňou na tanieri všemožne kúzliť. Výhodou je aj fakt, že sa chuť a vôňa pri varení v pare nezmiešajú, tak si k mäsu môžete pridať čokoľvek, čo práve zožnete na záhradke.

Čím začať, keď chceme variť zeleninu v pare?

Zeleninu umyte, očistite a nakrájajte na kocky, prúžky alebo iné tvary. Využite najlepšie vždy jeden tvar. Ak ste sa dnes rozhodli pre štvorčeky, urobte tak všetku zeleninu.

Bude v pare rovnako rýchlo urobená bez rozdielu. Možnosťou sú aj celé kusy zeleniny – mrkva, zeler, petržlen, kaleráb, atď.

Avšak počítajte s dlhším časovým úsekom. Vyskúšajte v pare aj zemiaky, karfiol a brokolicu, je to výborné.

zelenina na pareVezmite si parný hrniec a do jeho spodnej časti napustite vodu (stačí pár centimetrov stĺpce, cca 10 cm) a priveďte ju do varu.

Naparovací vrchný diel, v ktorom bude zelenina, sa nesmie dotýkať vody vo vnútri nádoby. Zakryte ju pokrievkou, varte na miernom ohni. Nezabúdajte, že nesmiete použiť príliš silný plameň.

Pri silnom ohni by sa vám ťažšie a horšie spracovala zelenina, nehovoriac o urýchlenom vyparovaní.

Ak nemáte parný hrniec, použite kovové cedidlo, ktoré sa tiež nebude dotýkať vodnej hladiny hrnca. Pokrievka však musí na hrniec priľnúť, aby ste docielili rovnakého efektu ako pri varení v pare. Ak by vám pokrievka nepriľahla na hrniec, poprípade by trochu vyčnievala, nedosiahnete tak výsledný efekt varenia v pare.

Preto si dobre premyslite, ktorú pokrievku použijete a či vôbec na to máte hrniec s pokrievkou. Inak by celá snaha bola pre vás úplne zbytočná.

Na čo nezabúdať, ak chceme variť zeleninu v pare?

Zeleninu nechajte prebublávať v pare od 5-30 minút. Záleží podľa veľkosti, tvaru a vašej chuti. Niekto má rád zeleninu na skus – al dente, niekto zase viac uvarenú.

Tiež záleží, ako budete zeleninu ďalej upravovať. Nič si z toho nerobte, ak robíte zeleninu na pare prvý krát. Časom získate lepšiu prax a budete aj lepšie vedieť, ako vám zelenina chutí, respektíve, koľko času jej necháte v hrnci.

Ako sa hovorí, každému podľa chuti a aj vy si na tú svoju časom prídete.

varenie zeleniny v pareParný hrniec presuňte na vedľajšiu, nerozpálenú platničku a nechajte odstáť. Pokrievku zložte až potom, keď je zelenina vo vnútri vlažná.

Dbajte na to, aby ste ju naozaj nechali vychladnúť, ide hlavne o vaše zdravie. Predídete tak nepríjemným popáleninám. Horúca para je veľmi nebezpečná. Preto sa vyhnite takémuto zbytočnému riziku.

Dúfame, že vám tento článok dopomohol k lepšej predstave o dusenej zelenine na pare a želáme vám dobrú chuť!

Ak sa vám páčil článok o tom, ako variť zeleninu v pare, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button