Recepty

Ako urobiť vyprážaný karfiol?

Ako urobiť vyprážaný karfiolVyprážaný karfiol, nové zemiaky a uhorkový šalát, to je kombinácia, ktoré na poludňajšom menu v reštaurácii odolá málokto. Vyprážaný karfiol si objednávajú hlavne ženy (dobre vedia, aké pracné je to jedlo), a tiež ľudia žijúci samy – pripravovať vyprážaný karfiol pre jednu osobu sa zvyčajne nikomu nechce. Ale karfiol nie je nutné smažiť len v klasickom trojobale. Ako urobiť vyprážaný karfiol inak a možno aj menej pracne? Ponúkame niekoľko možností.

Čo je na vyprážaný karfiol potrebné:

  • väčší karfiol
  • vajcia, hladká múka, soľ
  • tuk na vyprážanie
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Energetická hodnota karfiólu

karfiol na obaľovanieKveták, čiže karfiol, je ako každá zelenina pomerne málo energeticky hodnotná (asi 250 kilokalórií na jeden kilogram). Takže je po ňom – ​​ako po každej zelenine – čoskoro hlad.

Takže už žiačky Magdalény Rettigovej vysmážali rozlične obalené ružičky uvareného karfiolu, aby mu jednak pridali vždy obľúbenú chuť smaženého jedla a zároveň zvýšili jeho sýtosť. A práve zvýšená energetická hodnota nás dnes trochu trápi.

Pretože vyprážaný karfiol, a nech je vyprážaný akokoľvek, žiadna diéta nie je.

Predvarenie

Karfiol na smaženie musíme najskôr trochu uvariť. Doba vyprážania bude krátka, karfiol by počas nej nezmäkol.

Vodu na varenie osolíme asi ako keď varíme olúpané zemiaky, aby bol uvarený karfiol rovnomerne slaný.

Dodatočné solenie je síce tiež možné, je dosť ťažké nájsť správnu mieru – buď zostane neslaný alebo ho môžeme ľahko presoliť.

Po predvarení karfiol obaľujeme

Varením karfiol tiež trochu zbavíme nepríjemnej vône. Karfiol varíme len tak do „polotuha“, nesmie byť úplne mäkký. Uvarený rýchlo schladíme v studenej vode, aby zostal pevný.

Rozoberieme ho na malé ružičky, prípadne nakrájame na asi dva centimetre všade rovnako hrubé plátky. Jednotlivé dieliky potom buď obaľujeme v múke, vajci a strúhanke alebo – jednoduchší spôsob – je namáčanie v cestíčku.

Základné cestíčko na vyprážaný karfiol

V širšej miske rozšľaháme tri vajcia, dve štipky soli a toľko hladkej alebo polohrubej múky, aby vzniklo cestíčko trochu hustejšie než ako na palacinky. Do cestíčka ponoríme na vidličke nabodnuté kúsky karfiolu a vkladáme ich hneď do väčšieho množstva rozpáleného tuku.

Je praktické mať misku s cestíčkom blízko panvice, respektíve držať ju priamo nad panvicou, pretože cestíčko z karfiolu niekedy kvapká. Pozor za spálenie kože horúcim tukom.

Varianty cestíčka na vyprážaný karfiol

Cestíčko možno pripraviť mnohými inými spôsobmi: pivné cestíčko (múku rozmiešame v pive), vínne cestíčko (ako tekutinu použijeme mierne prisolené stolové biele víno), syrové cestíčko (do základného cestíčka primiešame na jemnom strúhadle nastrúhaný syr), snehové cestíčko (múku a mlieko rozmiešame sa žĺtky a do hmoty vmiešame ušľahaný tuhý bielkový sneh).

Cestíčka môžeme tiež koreniť, ale radšej s mierou, aby nebola prehlušená špecifická chuť karfiolu.

Smaženie karfiólu

V tuku kúsky karfiolu rýchlo osmažíme z oboch strán. Od rozpálenej panvice neodchádzame, karfiol bol vopred uvarený, a tak je proces vyprážania rýchly.

Pri prvej várke vloženej do tuku spoznáme, či je hustota cestíčka správna. Môžeme ho buď nariediť alebo trochou múky zahustiť.

Zvyšok cestíčka a rozdrobené kúsky karfiolu na záver zmiešame a naposledy osmažíme ako placku, o ktorú je vždy najväčší záujem.

Hotové kúsky dajte do teplej misky

Osmažené kúsky karfiolu vyberáme z tuku dierovanou alebo drôtenou lopatkou, vkladáme ich do misky, ktorú udržujeme na teplom mieste. Nevkladáme ich ale do teplej rúry, pretože tam by karfiol ďalej mäkol, čo nie je žiaduce.

Niektoré kuchárky majú „fintu“, že misku na odkladanie usmaženého karfiolu majú postavenú na obrátenej pokrievke hrnca, v ktorom sa varia zemiaky určené ako príloha ku karfiolu.

Príloha ku vyprážanému karfiolu

Vyprážaný karfiol najlepšie chutí s novými zemiakmi, so štuchanými zemiakmi alebo so zemiakovou kašou.

Pretože cestíčka na vyprážanom karfiole sú chuťovo zaujímavé a pomerne tučné, netreba (ba ani nie je veľmi vhodné) podávať ku smaženému karfiolu ešte tučnú tatársku omáčku. Vhodnejším doplnkom je uhorkový, hlávkový alebo paradajkový šalát.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button