Recepty

Ako na recepty zo zdravých brusníc?

zdravých brusnícPotraviny zo zdravých brusníc sú pre nás darom od prírody. Čo všetko v sebe skrývajú tieto úžasné červené bobuľky, ktoré sú skvelou pochúťkou, ale zároveň aj podporným liekom? Predovšetkým sú brusnice nabité antioxidantmi. Ďalej pomáhajú pri bakteriálnom ochorení močových ciest, pri stvrdnutí tepien, sú účinné pri zažívacích a iných problémoch. Konzumácia brusníc je najvhodnejšia v surovom alebo sušenom stave ako rýchly zdroj energie. Prinášame vám rozmanité námety na využitie zdravých brusníc.

Čo všetko sa dá pripraviť zo zdravých brusníc

Brusnice môžete zavárať ako kompót, alebo z nich pripraviť šťavy, omáčky, džúsy ale aj rôzne koktaily v kombinácii s iným ovocím. Môžete tiež nimi dochutiť obilné kaše, müsli, jogurty a čaje.

džem zo zdravých brusnícNajčastejšie využitie brusníc je pri príprave mäsa, ako je napríklad srnčie ragú. Nie každý však má prístup k mäsu z divokej zveri, čo však takto sviečková z hovädzieho mäsa s brusnicami? Tak tu asi poznáte všetci, a ako chutí je snáď zbytočné komentovať.

Okrem brusnicových červených bobuliek môžete využiť aj listy, ktoré sa používajú na prípravu čajov a obkladov.

Nesmie sa samozrejme zabudnúť ani na brusnicový džem. Na džem zmiešate nasledovné ingrediencie – približne 2kg  zdravých brusníc, 350ml vody a 70dkg cukru, pridáte 6 ks klinčekov (aby ste ich potom nemuseli pracne vyberať, uvarte si klinčeky osobitne v 1/2 dl vody, varte ich len krátko a cez malý cedidlo ich zlejte do brusníc) a 2 lyžice mletej škorice.

Všetko varíte na miernom ohni až kým vám džem nezhustne. Horúci džem nalejte do pohárov s viečkam. Môžete otáčať poháre hore dnom. Produkty z brusníc neplesnivejú, pretože brusnice obsahujú dostatok kyseliny citrónovej, ktorá má konzervačné účinky.

Brusnicový pohár

Dva hrnčeky brusníc rozdrvíte v mixéri. Zvaríte hrnček cukru s vodou (1/2 dl vody), asi centimetrový plátok strúhaného zázvoru, šťavu z jedného citróna a pomaranča, strúhanú kôru z citrusov (citrusové ovocie dôkladne umyte a použite strúhanú kôru len z časti ovocia).

zdravé brusnice v poháriVšetko nechajte variť na miernom ohni 15 minút, potom pridáte mixované brusnice a opäť ich necháte variť asi 10 minút. Odstavíte ich a môžeme pridať hrsť celých brusníc.

Po vychladnutí vytvoríte tzv. brusnicové poháre – brusnicovú zmes začnete dávať do sklenených pohárov, navrch podľa fantázie môžete pridať kopček šľahačky a posypete ju strúhanou čokoládou.

Zo zdravých brusníc si môžete taktiež pripraviť skvelú brusnicovú čokoládu! Rozpustite čokoládu, do ktorej primiešate sušené brusnice, oriešky alebo mandle. Na papier na pečenie nalejete čokoládovú zmes a necháte zmes stuhnúť. Keď vám vaša zmes stuhne, môžete ju začať krájať na malé kúsky.

Brusnicový likér

Do 250ml vody dáte 400g umytých brusníc, pridáte 400g cukru, 2 klinčeky, strúhanú kôru z časti citróna a varíte celú hmotu asi hodinu.

Necháte ju pekne vychladnúť a pridáte 400ml rumu alebo vodky. Likér prelejte do nejakej peknej fľaše.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button