Recepty

Ako upiecť žlté rezy?

Recept na žlté rezy.  Žlté rezy sú u nás vianočnou klasikou. Oproti klasickým druhom pečiva sa líšia predovšetkým prípravou. Cesto na nasledujúce cukrovinky netreba pracne a ručne spracovávať, nechávať odležať, vyvaľovať a vykrajovať. Vystačíte si iba s klasickým postupom ako pri príprave liatych buchiet. V ceste však nesmú chýbať vlašské orechy, ktoré k vianočným sladkostiam neodmysliteľne patria. Názov „žlté rezy“ je odvodený od vrstvy ušľahaných žĺtkov, ktorá pri zaschnutí krásne zožltne. Vyskúšajte si pripraviť ľahké cukrovinky žlté rezy. Určite si ich tiež zamilujete.

Čo budete na žlté rezy potrebovať:

  • 200 g krupicového cukru
  • 180 g mletých orechov
  • 180 g hladkej múky
  • 1 balíček kypriaceho prášku
  • 4 vajcia (bielka a žĺtka zvlášť)
  • 200 g práškového cukru.

Postup prípravy žltých rezov krok za krokom

Príprava cesta

V prvom kroku si pomeľte najemno orechy. Môžete použiť aj mandle alebo lieskové orechy, ale vlašské orechy sú klasika.

Maslo nakrájajte na tenké plátky alebo kocky. Hneď ako trochu povolia, vymiešajte ho s orechmi a cukrom do peny.

V inej mise oddeľte žĺtky od bielkov. Z bielkov a štipky soli ušľahajte tuhý sneh (keď otočíte misku hore dnom nesmie sa ani pohnúť).

Sneh pridávajte striedavo s múkou a kypriacim práškom k orechovej zmesi, opatrne miešajte, aby sneh úplne nepovolil.

Pečenie cesta

Rúru rozohrejte na teplotu 180 ° C. Pekáč vymažte tukom a vysypte hrubou múkou (na papier na pečenie by sa cesto mohlo lepiť).

Pripravenú zmes vylejte do pekáča a rovnomerne rozotrite. Vložte do rúry a pečte asi 20 minút. Či je cesto upečené skúšajte špajdľou.

Žĺtková pena

recept na žlté rezyMedzitým si zo žĺtkov a cukru múčky vymiešajte hladkú penu. Na ešte horúce upečené cesto rozotrite žĺtkovú zmes do jednoliatej vrstvy a nechajte zaschnúť.

Ak nedôverujete vajciam, ktoré používate, môžete všetko ešte krátko zapiecť. Je však potrebné počítať s tým, že rezy nebudú jasne žltej farby, žĺtková vrstva mierne zozlátne.

Žlté rezy máte hotové

Hotové  žlté rezy rozkrájajte na štvorčeky alebo obdĺžniky. Nezostanú vám tak žiadne odrezky a navyše je to rýchle. Ak si však chcete dať prácu, možno cesto vykrajovať trebárs do mesiačikov alebo koliesok.

Rezy pečte iba s niekoľkodňovom predstihom, pri dlhšom skladovaní sa začínajú drobiť, ale na skvelej chuti to nič nezmení.

Ďalšie výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button