KuchyňaRecepty

Ako si urobiť bazovú šťavu?

bázová šťavaUž naše babičky hovorievali, že čierna baza hoci je burinou, je veľmi liečivá. A každú zimu si na ňu určite spomenieme. Na komoru plnú fliaš nažltlej bazovej šťavy, ktorá nám tak veľmi chutila. Ako si urobiť bazovú šťavu?

Zber kvetov na bazovú šťavu

Čierna baza je ker, dosahuje výšku 7-10 metrov a rastie voľne na svetlých aj polotienistých miestach, na lúkach i v lese, pri cestách, veľmi hojne na vidieku na plotoch, pri domoch a v záhradách. Kvitne v bohatých súkvetiach v máji až júli. Kvety majú žltkavo-bielu farbu v odtieňoch slonovej kosti, zbierajú sa za suchého počasia a najlepšie pred ich úplným rozvinutím.

Na prípravu 3 l bazovej šťavy budete potrebovať cca 40 veľkých kvetov bazy čiernej.

Ingrediencie na prípravu bázovej šťavy

  • 40 ks kvetov bazy čiernej
  • 80 g kyseliny citrónovej
  • 3 – 4 ks citróna v biokvalite
  • 1,5 – 2 kg cukru krupice

Príprava bazovej šťavy

Kvety opatrne opláchnite pod studenou tečúcou vodou tak, aby ste z nich neomyli všetok peľ.

Zvarte 3 l vody a potom nechajte vychladnúť. Do vychladnutej vody ponorte celé kvety a jeden na plátky nakrájaný citrón a dajte vylúhovať do chladu na 24 hod.

Ak chcete, môžete ku kvetom bazy čiernej pridať aj pár lístkov mäty alebo medovky a získate tým veľmi zaujímavú obmenu tejto šťavy.

Po 24 hodinách výluh preceďte cez sitko vyložené plátnom či gázou do hrnca, ideálne nerezového alebo smaltovaného, aby nedošlo k strate vitamínov. K výluhu pridajte 1,5 – 2 kg cukru krupice (môže byť aj trstinový, sirup potom bude tmavší), precedenú šťavu zo zvyšných citrónov a 80 g kyseliny citrónovej.

ako pripraviť bázovú šťavuCelý výluh pomaly zahrievajte tak, aby sa cukor úplne rozpustil. Ak sa vám na povrchu začne tvoriť biela pena, tak ju naberačkou alebo lyžicou zozbierajte. Vo chvíli, keď zo dna hrnca začnú k hladine stúpať bublinky, šťavu z platne odstavte.

Plnenie šťavy do fliaš

Horúcu tekutinu ihneď vlejte do vopred umytých a sterilizovaných fliaš. Na vršok sirupu a do viečka kvapnite pár kvapôčok tvrdého alkoholu (vodka či slivovica), uzavrite a fľaše hore dnom nechajte vychladnúť.

Po vychladnutí fľašu otočte a uskladnite na tmavom a chladnom mieste, napríklad v komore či v pivnici.

Neotvorený sirup vydrží po celý rok, po otvorení ho však musíte skladovať v chladničke a maximálne do týždňa vypiť.

Čo s bázovou šťavou

Sirup je výborný v lete do osviežujúcich nápojov, v zime na dochutenie do bylinných či ovocných čajov, k bežnej konzumácii nariedením vodou na šťavu, ale ako u všetkých liečivých byliniek platí staré známe príslovie „všetkého s mierou“.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button