Kuchyňa

Ako spracovať vlašské orechy?

vlašské orechyVlašské orechy sú cenným zdrojom zdraviu prospešných látok. Skrývajú v sebe veľa vitamínov. Máte v záhrade strom plný orechov a neviete si dať rady s uskladnením, či uchovaním vlašských orechov? Máme pre vás niekoľko tipov. V našom článku nájdete rady, ako spracovať vlašské orechy.

Prečo by sme mali jesť vlašské orechy

Vlašské orechy obsahujú zdravé nenasýtené mastné kyseliny, prevažne omega-3. Nájdeme v nich však tiež vitamín E, vitamíny skupiny B, z minerálov obsahujú draslík, fosfor, meď, horčík, vápnik, zinok, železo, mangán a ďalšie.

Vďaka obsahu týchto látok môže pravidelná konzumácia vlašských orechov pomôcť pri problémoch nervovej sústavy a pri problémoch s neplodnosťou, orechy tiež pomáhajú znižovať vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu, udržiavajú pružnosť ciev, znižujú riziko mŕtvice a infarktu, znižujú zrážanlivosť krvi, podporujú trávenie a problémy s vyprázdňovaním.

podpora mozgu orechmiTieto orechy by mali byť súčasťou každej domácnosti a nemali by sme na ne zabúdať pri stravovaní.

Ak máte pred sebou veľmi náročný deň v práci, skúškové obdobie alebo inak náročné dni, tak si určite dajte ráno pár vlašských orechov, ktoré urobia priam zázraky s vaším mozgom.

Pozitívne ovplyvnia jeho koncentráciu, výkonnosť a prispejú k celkovej psychickej pohode.

Odporúčaná denná dávka týchto orechov sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 35 gramov. Ak ste vo fáze chudnutia, tak vám bude stačiť len 20 gramov vlašských orechov.

Ako vlašské orechy zbierať a sušiť

Najlepšie je zbierať orechy za suchého počasia čo najskôr potom, ako spadnú na zem. Predídeme tak vzniku plesní.

Nie vždy sú však na jeseň vhodné podmienky, preto ak chceme usušiť vlhké plody, je potrebné ich najprv rozložiť v jednej vrstve na sito a nechať ich preschnúť vonku na vetre.

Potom ich môžeme dosušiť pri izbovej teplote. Sušené orechy je najlepšie skladovať priamo v škrupine zavesené v papierových, či plátených vreciach, kde nám vydržia až rok. Počas sušenia a uskladnenia však orechy čas od času skontrolujeme a plody napadnuté plesňou vyhodíme.

Ako vlašské orechy vhodne spracovať

plody vlašského orechaObielené orechy môžete uchovávať v uzatvárateľnej nádobe pri izbovej teplote, ich trvanlivosť je však len pár týždňov.

Ak jadrá vlašských orechov budete uchovávať v chladničke, ich trvanlivosť sa predĺži zhruba na 2 – 3 mesiace.

Trvanlivosť až 1 rok dosiahnete tým, že vylúpané jadrá vlašských orechov umiestnite v dobre uzavretých igelitových vreckách do mrazničky.

Až niekoľko rokov orechy vydržia, ak ich zavaríte. Poháre natlačte až po okraj orechmi, uzavrite ich a sterilizujte asi 20 minút pri 80 ° C. Po vytiahnutí z hrnca ich otočte hore dnom a nechajte vychladnúť.

Veľmi chutným a zdravým spôsobom, ako uchovať vylúpané jadrá vlašských orechov, je ich naloženie do medu. Med orechy obohatí o ďalšie cenné látky.

Stačí vylúpané jadrá vložiť do vysterilizovaných uzatvárateľných pohárov a zaliať ich tekutým medovicovým medom alebo scukornateným medom rozohriatym pri čo najnižšej teplote.

Orechové škrupiny rozhodne nevyhadzujte, využijete ich na prípravu čaju proti suchému aj vlhkému kašľu. Recept a postup nájdete tu: Ako liečiť kašeľ prírodnou cestou.

Tipy ako využívať vlašské orechy

Vlašské orechy využijete pri príprave cesta, cukroviniek, na zdobenie múčnikov, skvele sa dopĺňajú s chuťou syrov, hrušiek, mrkvy, medu a smotany.

Upozornenie

Vlašské orechy, ktoré majú na škrupine zvonku pleseň, ihneď vyhoďte, ich konzumácia môže byť nebezpečná.

Ďalšie odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button