Recepty

Ako na domáci tvaroh?

ako vyrobiť domáci tvarohAj vy máte chuť na domáci tvaroh? Všetci určite poznáte tento kysnutý, mliečny výrobok, ktorý mimo kvalitných a dobre využiteľných bielkovín obsahuje taktiež množstvo vitamínov a minerálov. Chcete si pripraviť výborný domáci tvaroh? Ukážeme vám ako na to.

Aké mlieko použiť na domáci tvaroh použiť

ako na domáci tvarohNa výrobu domáceho tvarohu môžete použiť čerstvé kravské mlieko, ktoré je dostupné v každom supermarkete, najlepšiu chuť tvarohu však dostanete použitím nepasterizovaného alebo len šetrne pasterizovaného mlieka.

Toto mlieko môžete zohnať na farme, u chovateľov kráv, vo farmárskom obchode, v automate na mlieko a pod.

Ako na výrobu domáceho tvarohu bez použitia syridla

Nepasterizované mlieko si najprv doma zohrejte na teplotu cca 70°C a nechajte ho vychladnúť.

Vychladnuté mlieko potom necháte odstáť pri izbovej teplote, kým vám neskysne, čo môže trvať približne 2 dni (pokiaľ je teplé počasie, mlieko vám môže skysnúť aj za deň).

domáci tvarohSkysnuté mlieko si zahrejte v hrnci na teplotu 60-70°C a potom ho cez plátno preceďte. Zo zrazeného tvarohu vytlačte prebytočnú tekutinu – srvátku a následne ho nechajte ešte odkvapkať.

Hotový tvarom vám vydrží v chladničke cca 2-3 dni, potom začne meniť svoju konzistenciu. Tvaroh môžete využiť na domácu zmrzlinu, na ovocné knedle alebo na rôzne tvarohové nátierky.

Veľmi jednoduchú cesnakovú nátierku si môžete pripraviť práve z domáceho tvarohu. A ako na to? V mixéri si rozmixujete tvaroh, niekoľko strúčikov cesnaku podľa chuti, štipku soli a korenie a poprípade si do toho všetkého môžete pridať aj čerstvé bylinky.

Ako využiť srvátku?

Vycedená tekutina – srvátka vám môže poslúžiť ako zdravý nápoj. Srvátka obsahuje rad vitamínov a minerálov a taktiež prečisťuje organizmus od toxických látok.

Ďalej znižuje cholesterol a riziko rakoviny. Je taktiež veľmi dobrá na kožné ochorenia (napr. pri akné, ekzéme alebo pri lupienke), či už pri vonkajšej alebo vnútornej aplikácii. Veľmi často sa využíva pri kúpeľoch alebo aj ako obklad.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button