Úvod / Chudnutie / Ako nahradiť biely cukor?

Ako nahradiť biely cukor?

ako nahradiť biely cukorAko nahradiť biely cukor – rady a tipy. Nadmiera bieleho cukru v strave môže veľmi citeľne ohroziť ľudské zdravie. Nadbytočná konzumácia rafinovaného repného cukru môže viesť k problémom so svalmi a kĺbmi, rozvoju zubných kazov, neurologickým problémom a môže vyústiť až v cukrovku. Tiež spôsobuje nadváhu či obezitu. Chcete sa dozvedieť, ako biely cukor vo vašej strave nahradiť? Prečítajte si náš článok.


Ako môžeme nahradiť biely cukor

Rafinovaný biely cukor je repný cukor vyčistený pomocou vápna, oxidu uhličitého a kyseliny sírovej. Zároveň je však ochudobnený o cenné látky, ktoré sa v ňom v jeho prírodnej podobe vyskytujú. Z cukru sa tak stanú chemikálie, ktoré nášmu telu dodávajú iba prázdne kalórie a súčasne pri jeho spracovaní dochádza k úbytku vitamínov, minerálov a ďalších cenných látok z organizmu.

Konzumácia bieleho cukru môže spôsobiť množstvo zdravotných komplikácií vrátane prekyslenia organizmu.

Ako a čím biely cukor nahradiť

ako nahradiť biely cukorO niečo zdravším variantom cukru je nerafinovaný trstinový cukor, v ktorom sú zachované minerálne látky v množstve, ktoré súvisí s množstvom obsiahnutej melasy. To ovplyvňuje tiež tmavosť cukru.

Trstinový cukor má však rovnako vysoké množstvo kalórií ako cukor repný (asi 1600 kJ / 100 g). Ešte vhodnejšie je potom Rapadura, čo je sladidlo vyrobené zo surovej šťavy vylisovanej z čerstvo zozbieraných stebiel cukrovej trstiny, ktoré má viac cenných látok než trstinový cukor.


Med

Ďalšou možnosťou, ako nahradiť biely cukor, je med. Používajte ho len do nepríliš horúceho čaju, aby si uchoval zdraviu prospešné látky. Med vám navyše pomôže pri prechladnutí či nespavosti. Jeho kalorická hodnota je o trochu nižšia ako kalorická hodnota trstinového cukru.

Škorica

Áno, škorica je úžasná korenina, ktorá pridá vašim pokrmom síce len malú dávku sladkosti (bez akýchkoľvek kalórií), no za to nádhernú vôňu. Prečo nepoužívať škoricu častejšie ako len do vianočných medovníkov?

Doprajte si štipku škorice každý deň aj do kávy, čaju alebo dezertov. Odvďačí sa vám posilnením imunity a znížením hladiny cukru v krvi.

Prírodné sirupy

nahradenie bieleho cukruNahradiť biely cukor tiež môžete rôznymi druhmi prírodných sirupov. Datľový sirup použite do kaše či na lievance. Hodí sa však aj na pečenie.

Jeho kalorická hodnota je zhruba rovnaká ako u cukru. Menej kalorický je napr. sirup javorový, ktorý má zhruba o 600 kJ / 100 g nižšiu kalorickú hodnotu ako cukor.

Javorový sirup sa dá použiť pri príprave nápojov či dezertov, k poliatiu lievancov či palaciniek, ale aj do raňajkovej kaše. Ryžový sirup je veľmi vhodný na pečenie a aj pre studenú kuchyňu. Jeho kalorická hodnota je asi 1300 kJ / 100 g. Existuje však aj množstvo ďalších rastlinných sirupov (napr. kukuričný, agávový, z jačmenného sladu, a pod.).

Stévia

Iným rastlinným sladidlom, ktoré môžete použiť namiesto bieleho cukru, je potom stévia cukrová. Nahradiť biely cukor môžete práve touto tropickou rastlinou, ktorá je známa pre svoje liečivé účinky a hlavne pre svoju sladivosť. Stévia je takmer nekalorická, neprispieva k vzniku zubných kazov a je vhodná aj pre diabetikov. Rastlina zlepšuje trávenie, znižuje únavu a dokonca aj prejavy cukrovky.

Používa sa najmä vo forme rozomletých sušených lístkov (možno použiť i na pečenie) alebo odvaru zo sušených lístkov (hodí sa na osladenie rôznych nápojov, zmrzliny, ovocných šalátov, apod.).

Tipy

Stéviu si ľahko môžete pestovať na záhrade, v zime ju však premiestnite do nevykúrenej miestnosti, rastlina neznáša mráz. Biely cukor možno nahradiť tiež kokosovým cukrom.

Varovanie


Tento článok má len informatívny charakter a nenahrádza lekársku starostlivosť.

Prečítajte si aj tieto články:

Ako nahradiť biely cukor?
4.9 (98.52%) 27 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

recept na zázvorové cukríky

Ako vyrobiť domáce zázvorové cukríky?

Bolí vás hrdlo alebo vás trápi kašeľ? Nekupujte zbytočne predražené pastilky obsahujúce umelé sladidlá a …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.