Záhrada

Ako založiť komunitnú záhradu?

Ako založiť komunitnú záhraduKomunitná záhrada je miesto, kde sa združujú ľudia, ktorí nemajú vlastnú záhradu, a spoločne pestujú zeleninu, prípadne ovocie. Ide často o skupinu osôb, ktorá býva v paneláku alebo v centre mesta a záhradkárčenie ich láka, ale nemajú moc možností. Zatiaľ čo na Slovenku sa stále jedná o pomerne nový trend, v zahraničí sú komunitné záhrady bežnou súčasťou miest. Pestovať totiž môžete v podstate kdekoľvek. Ako založiť komunitnú záhradu?

Čo je potrebné ak chcete založiť komunitnú záhradu:

  • komunita ľudí
  • voľný pozemok
  • pestovacie nádoby, náradie, semienka či sadenice

Vytvorte komunitu

chcem komunitnú záhraduPrvým krokom by malo byť hľadanie rovnakých nadšencov. Viac hláv viac vie, môžete potom spoločne vybrať pozemok, zhromaždiť vedomosti o pestovaní a tiež potrebné náradie.

Oslovte predovšetkým susedov alebo osoby z blízkeho okolia. Majte na pamäti, že záhradka by mala byť dostupná pre všetkých členov, aby sa všetci mohli na práci rovnomerne podieľať. Jedine tak bude projekt fungovať.

Vyberte si miesto komunitnej záhrady

V momente, kedy máte komunitu, vyberte vhodný areál, kde sa dá záhrada založiť. Nenechajte sa zmiasť, nemusí sa jednať o veľký kus trávnatej plochy.

Začať môžete pokojne s nádobami alebo niekoľkými vrecami s hlinou. Tie možno umiestniť na strechu, medzi domami, na pavlač, skrátka tam, kde je dostatok svetla. Pri výbere miesta dbajte nielen na svetlo, ale aj na dobrú prístupnosť vody.

Ak disponujete voľnou pôdou, potom Vám to samozrejme poskytuje o dosť väčší manévrovací priestor.

Zvládnite manažment

Keď už tušíte, aká bude záhrada veľká a koľko členov sa chce podieľať, potom je čas na spočítanie celkových nákladov prevádzky.

Peniaze možno zohnať z najrôznejších grantov a dotácií, zaujímajte sa teda o konkrétne možnosti vo Vašom meste.

Zvoľte si vhodné plodiny na komunitnú záhradu

Podľa veľkosti spoločného pozemku sa rozhodnite pre plodiny, ktoré na komunitnú záhradu vysadíte. Ak ste v pestovaní nováčikovia, nechajte sa inšpirovať skúsenejšími.

komunitná záhrada pri vašom domeVšeobecne možno povedať, že sa odporúča začať napríklad paradajkami, paprikami, cesnakom, cibuľou a šalátom. Výberom baklažánu či cukety tiež nič nepokazíte.

Ak máte radi bylinky, pokojne ich do záhrady tiež zahrňte, najmä petržlenovú vňať, pažítku a mätu.

Vhodnou voľbou sú najmä na tie záhrady, kde je málo priestoru.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button