Záhrada

Ako strihať krík do požadovaného tvaru?

strihanie kríkovRastliny, ktoré máte v pláne tvarovať, by mali byť husté a ohybné, mali by mať malé listy a schopnosť rýchlo odrásť po zastrihaní. Vhodné na to sú najmä rastliny ako tis, krušpán, vavrín, cezmína, brečtan a ďalšie. Každý ďalší zostrih by ste mali vykonať vždy, keď už začína vyzerať zvolený tvar neupravene. Závisí to od druhu rastliny alebo kríku, napr. tis stačí strihať krík raz ročne, krušpán vyžaduje dvakrát a niektoré iné ešte častejšie.

Pred tým ako začnete strihať krík tak si vyberte tvar

pravidelné strihanie kríkaSpočiatku veľmi záleží, ako strihať krík – aký tvar mu chcete dať. Medzi najjednoduchšie tvary patrí kužeľ.

Väčšina strihaných tvarov sa formuje lepšie podľa šablóny, ale samozrejme, že tie jednoduché zvládnete ostrihať od ruky.

My sa pracovne rozhodneme pre kužeľovitý tvar kríku.

Strihanie kríku od oka

Zvoľte si kmeň alebo kmene, ktoré budú vytvárať jadro vášho diela, potom od oka zostrihneme do požadovaného tvaru. V prvej fáze ide len o to, aby rastlina rástla do tvaru, ktorý by sme si priali.

Pri strihaní si pomôžte pomôckami

O rok neskôr si z drôtov a látok zhotovíme formu, ktorá nás bude viesť pri strihaní do požadovaného tvaru. Tri hrubé rovnako dlhé laty, ktoré sa dotýkajú zeme v dolnej časti a ktoré sa zbiehajú v hornej časti, pripevníme k sebe drôtom.

Pripevníme ich tak, že okolo rastliny v kvetináči vytvárajú akési oplotenie. Potom sa nimi necháme viesť a striháme iba to, čo vykúka.

Udržiavanie tvaru kríka

ako strihať kríkPokiaľ má rastlina požadovaný tvar, nezostáva nič iné, než strihať krík pravidelne.

Minimálne raz za rok rastlinu zostrihneme, ale ako som už uviedla vyššie, doba, za ako dlho strihať znovu, závisí od druhu kríku.

Tipy ako strihať krík

Pri vytváraní zložitého tvaru je samozrejme nutné utvoriť oveľa zložitejšiu konštrukciu šablóny. Výsledok je samozrejme zaujímavejší a len tak niekto ho na záhrade nemá. Ale mať tú fantáziu a schopnosť vytvoriť takú konštrukciu, to nie je len tak.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button