Záhrada

Ako pestovať netýkavky?

Ako na pestovanie netýkavkyNávod ako správne pestovať netýkavky. Netýkavka je rastlina veľmi prispôsobivá a obľúbená po celom svete. Rastie vlastne všade okrem Austrálie. Na Slovensku ju máte možnosť nájsť nielen na balkónoch a záhradkách, ale aj vo voľnej prírode na krajoch lesov, pozdĺž potokov alebo ako burina na poliach. Pestovanie netýkavky nie je nič zložité, veď posúďte sami.

Postup ako pestovať netýkavky zo semien

Semená netýkaviek vysejte v polovici apríla pod sklo do sadbovačov. Rastlinky síce rýchlo vzídu, ale na trvalé stanovisko ich zasaďte až po posledných mrazoch(koniec mája alebo na začiatku júna), pretože by ich mohol mráz zničiť.

Netýkavku zasaďte na svetlé, vzdušné a teplé miesto, maximálne do polotieňa Rastlinu doma pestujte pri bežnej izbovej teplote, v zime teplota nesmie klesnúť pod pestovanie netýkavky Celzia. Netýkavku pestovanú na záhrade prikryte čečinou.

Pestovanie netykávok zo sadenice

Pestovanie netýkavkySadeničky netýkavky vysaďte v apríli do kvetináčov alebo na záhradu do humóznej výživnej zeminy s pH 6. V kvetináči pestujte vždy len jednu rastlinu.

Rastlinu zasaďte do kvetináčov alebo závesných nádob, prípadne na kraje záhrad. Netýkavku pestujte samostatne alebo v kombinácii s lobelkami, brečtanom alebo popod begónie, s ktorými sa dopĺňajú.

Odrody netykavky

Netýkavka sultánska

Latinský názov netýkavky je Impatiens walleriana. Dorastá do výšky 20 až 40 cm. Dužinaté stonky sú červenkasto pásikované, vajcovité listy majú sviežu zelenú farbu.

Kvitne od konca jari do začiatku jesene bielymi, červenými, lososovými, ružovými či fialovými kvetmi. Existujú aj dvojfarebné odrody s jednoduchými i plnými kvetmi.

Hybridy New Guinea

Obľúbené sú najmä pre kvety, ktorých priemer dosahuje až 5 cm. Sú ploché, ostrohovité, majú rôzne farby a môžu na nich byť biele čiarky či škvrnky.

Kopijovité listy sú bronzovozelené, často bývajú aj panašované. Rastliny rýchlo rastú a sú dosť mohutné.

Polievanie

ako správne pestovať netýkavkyPestovanie netýkavky vyžaduje výdatnu zálievku, pretože neznáša vyschnutie.

Zemina musí byť vždy vlhká. V čase nižších teplôt a v zime obmedzte zálievku. V prípade, že netýkavke zvednú listy, okamžite ju zalejte!

Rastlina si potrpí aj na väčšiu vlhkosť vzduchu, a preto jej do misky dajte kamienky, ktoré dokážu vlhko udržať.

Netýkavky na záhrade rastú v lete.

Hnojenie

Netýkavku začnite prihnojovať až po jej zakorenení, a to raz týždenne plným hnojivom pre balkónové kvetiny. Počas zimy rastlinu nehnojte.

Rozmnožovanie

Netýkavku množte semenami alebo vrcholovými odrezkami, ktoré získate zrezaním rastliny. Tie vám potom veľmi rýchlo zakorenia vo vode alebo v substráte.

Tipy ako pestovať netýkavky

Dôraz klaďte na výber odrôd. Niektoré netýkavky sú iba jednoročné a iné aj viacročné.

Odrody vyberajte podľa toho, kam chcete a za akým účelom, rastlinu pestovať. (kvetináč- jednoročná, záhrada- viacročná). Pestovať netýkavky nie je príliš zložité. Určite to vyskúšajte.

Podobné články a návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button