Záhrada

Ako pestovať prvosienku?

ako pestovať prvosienkuJe známe, že prvosienka patrí k poslom jari. Aj keď prvosienky rozkvitajú vo voľnej prírode, možno ich pestovať aj na záhradách, kde ich pestovatelia pestujú pre ich krásny kvet. Ako správne pestovať prvosienku? Prvosienka sa  tiež pestuje ako črepníková kvetina, ktorú si ľudia prinášajú domov v období okolo Veľkej noci. Doma vám prvosienka pokvitne od januára do mája, potom ju môžete preniesť na svoju záhradu.

Rady ako pestovať prvosienku

V domácich podmienkach pestovať prvosienku zo semena je veľmi ťažké. Výsev prvosienky je možný tam, kde je skleník. Preto si prvosienku do bytu kúpte radšej predpestovanú, vyjde vás to na pár desiatok centov a máte to bez starostí.

prvosienkaPrvosienka je trvalka, ktorú môžete pestovať u rámov chodníka, na skalke, blízko vodných plôch, ale tiež aj v rôznych nádobách.

Existuje mnoho kultivarov prvosienky a je len na vás, aký si vyberiete. Nech už však pestujete túto rastlinu na záhrade alebo vo vnútri bytu, vždy potrebuje priame svetlo a polotieň. Pozor, neznáša úpal!

V prípade vysádzania prvosienok do kvetináčov alebo na záhradu, počkajte, až sa rastlina aklimatizuje. Inak povedané, von ju vysádzajte, až keď je teplejšie a noci už nie sú mrazivé.

Vhodná pôda na pestovanie prvosienky

Rastlinu prvosienky vysádzajte do humóznej pôdy, ideálne do rašeliny.

Aby vám prvosienka úspešne doma kvitla, nedávajte ju blízko radiátorov. Ideálna teplota miestnosti sa pohybuje medzi 12-15 stupňami.

Polievanie prvosienky

rady na pestovanie prvosienkyKvet zalievajte podľa potreby. Kvetina nesmie mať nikdy vyschnutý substrát. Zalievajte do misky, inak by listy začali zahnívať.

Aby sa prvosienkam darilo, potrebujú veľké vlhko, a preto do misky dajte kamienky, ktoré vám vlhkosť pomôžu udržať.

Pôdu u pestovanej prvosienky kyprite a zbavujte buriny.

Kvetinu hnojte v čase kvitnutia raz za 14 dní roztokom organického hnojiva.

Ako rozmnožovať prvosienku

Rastlinu množte na jar delením, rezne a v prípade, že máte skleník alebo parenisko, tak i semenami.

Tipy

Na pestovanie prvosienky na záhrade si vyberte mrazuvzdorné kultivary. Nemrazuvzdorné sú určené pre domáce pestovanie prvosienky napríklad za oknom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button