AkoaPreco.com > Domácnosť > Hydroizolácia balkónov a terás

Hydroizolácia balkónov a terás

hydroizolácia balkonaNielen v prípade strechy, ale aj balkóna a terasy je potrebné vykonať hydroizoláciu, ktorá zaistí odolnosť povrchu proti vode. Tá tak nebude zatekať pod dlažbu a do konštrukcie balkóna. Hydroizolácia prispieva k dlhšej životnosti stavby. Je napokon dôležitá pre všetky vonkajšie ploché povrchy domu. Hydroizolácie balkónov a terás ako na ňu?

V článku sa dozviete:

 • Postup hydroizolácie
 • Čo je potrebné
 • Ako dlho to potrvá
 • Aké budú náklady
 • Video

Ako na pracovný postup?


Postup hydroizolácie

hydroizolácia terasyPostup hydroizolácie balkónov a terás možno zhrnúť do niekoľkých bodov, a to vrátane následného lepenia dlažby.

 1. Príprava

V prvej fáze je dôležité riadne si pripraviť podklad, na ktorom budete hydroizoláciu robiť. Na rad tak postupne príde mechanické zbrúsenie podlahy. Vďaka tomu odstránite starý betón či dlažbu.

 1. Vyrovnanie podkladu

Po zbrúsení je podklad potrebné vyrovnať tak, aby bol rovnomerný. Docieliť toho možno pomocou obyčajnej malty. Odporúčam použiť tiež penetráciu, ktorú nanesiete najlepšie pomocou valčeka.


 1. Realizácia hydroizolačnej vrstvy

Hydroizolačnú vrstvu pomocou hladidla rozotrite po celom povrchu do jednoliatej vrstvy. Ideálne je, ak použijete hladítko so zubami 4×4 milimetre. Po rozmiestnení nechajte túto prvú vrstvu zaschnúť, a to približne 24 hodín.

Potom naneste druhú vrstvu hydroizolačnej hmoty pomocou hladkej stierky.

 1. Nalepenie dlažby

Ak bude povrch balkóna alebo terasy tvoriť dlažba, je potrebné ju aplikovať na čerstvo nanesenú druhú izoláciu. Lepenie by nemalo zabrať viac ako hodinu.

Po nalepení všetkých dlažieb nechajte povrch zatvrdnúť, a to minimálne 12 hodín. Až potom sa po novej podlahe s hydroizoláciou môžete prejsť.

 1. Tmelenie

hydroizolačný náterV rámci záverečných prác ešte vykonajte vytmelenie a vyškárovanie povrchu, a to pomocou škárovacej hmoty.

Čo je potrebné na hydroizoláciu?

 • Brúska
 • Penetračný náter
 • Zubová stierka
 • Hladká stierka
 • Hydroizolácia
 • Škárovacia hmota, tmel
 • Ochranné pomôcky – rukavice, okuliare (pre brúsenie povrchu)

Ako dlho to potrvá?

Celkom zaberie realizácia hydroizolácie vrátane položena novej dlažby cca 48 hodín. Toto obdobie zahŕňa aj čakanie na zaschnutie hydroizolačného materiálu a tiež na vytvrdnutie podlahy tak, aby už bola schodná.

Aké budú náklady na hydroizoláciu?


Najlacnejšími hydroizolačnými produktami sú tekuté lepenky. Tekutá lepenka sa dá zaobstarať už od cca 2 € za 5 Kg balenie. Kvalitná hydroizolácia však môže vyjsť pokojne aj na desiatky eur.

Ak budete potrebovať opravnú maltu na podlahy, s ktorou budete vyrovnávať nerovnosti pri prípravných prácach, potom vás 12 kg balenie vyjde okolo 20 €. Potom však zrejme využijete aj penetráciu, tá vyjde v 3 kg balení na cca 20 €. Za škárovaciu hmotu dáte okolo 7 € / 5kg.

Video:

Pozrite sa, ako a pomocou akých pomôcok sa dá vykonať hydroizolácia balkónov a terás:

Mohlo by vás zaujímať

Ako modernizovať obývací priestor a na čo sa v prvom rade zamerať?

Obývačka je miestnosť, kde trávime najviac času. Vzhľadom na to, že dni sa začínajú rapídne …

Jeden komentár

 1. Hladam firmu ktora dokaze opravit balkon pre zatekanie.po 10 rokoch zacala a je kryta keramickou dlabou ale nie je pod strechou.nove zamky mesto

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.