Záhrada

Ako a čím osadiť záhradné jazierko?

záhradné jazierko z kameňovZáhradné jazierko je oázou pre vodné rastliny a živočíchy. Viete ako a čím osadiť záhradné jazierko? Ak správne vyberiete miesto a budete starostliví pri plánovaní a zakladaní, stane sa oázou radosti aj pre vás.

 

Čo budete potrebovať ak chcete osadiť záhradné jazierko:

  • košíky na rastliny podľa počtu vysadzovaných kusov
  • vodné rastliny podľa vlastného výberu

Veľkosť záhradného jazierka

Kým založíte jazierko, najskôr záhradu obíďte, a to aj niekoľkokrát a zvážte, koľko miesta má jazierko zaberať a kde bude najvhodnejšie ho umiestniť.

Keďže vodné rastliny najlepšie prospievajú na slnku, odporúča sa jazierka umiestňovať mimo stromy, budovy a husto osadené plochy niekde na voľnom mieste.

Základné zásady na výber rastlín do záhradného jazierka

Pri osadzovaní jazierka rastlinami a živočíchmi platí niekoľko zásad: okrem iného je potrebné si vopred uvedomiť, či chceme mať v jazierku len rastliny alebo aj rybky a žaby.

dokonalé rastliny pre záhradné jazierkoAk tam rybky aj žaby chceme mať, je hĺbka jazierka najmenej 80 cm a hladina musí mať aspoň 15 m2.

V jazierku s mnohými rybkami sú nevyhnutné čerpadlá, filtre a prevzdušňovače, ktoré sa budú starať o čistú vodu.

Pre rastliny založíme zase výsadbovú zónu v rôznych hĺbkach napr. 0-10, 10-40 a 80 cm.

Takto sa v našom jazierku bude dariť nielen tým okrasným rastlinám, ale aj tým, ktoré v jazierku zaisťujú ekologickú rovnováhu, čo je veľmi dôležité.

Vhodný substrát do jazierka

Je potrebné tiež voliť vhodný substrát na výsadbu rastlín. Niektoré druhy sú na to obzvlášť citlivé.

Možno použiť buď namiešanú jazierkovú zeminu z obchodu alebo chudobnú hlinitopiesočnatú zmes.

ako správne osadiť rastlinami záhradné jazierkoSilne sa rozrastajúce vodné rastliny ako sú napríklad trstina alebo pálka, radšej pri záhradnom jazierku NEVYSÁDZAME. Ďalšie rýchlejšie rastúce vodné rastliny ako sú modráska, smelo alebo kosatec japonský môžeme obmedziť v raste tým, že ich vysadíme do jazierka v nádobách.

Lekná zase vysádzajte v košíčkoch, aby ste ich mohli ľahko vyberať a rozdeliť.

Kvety lekien lákajú mnoho zaujímavého hmyzu a tiež zvedavé pohľady a obdiv návštevníkov záhrady. Na ich listoch si tiež radi oddýchnu žaby. Existuje aj karmínovo červená odroda, ktorá je vhodná pre väčšie jazierka, pretože si vyžaduje hĺbku vody 70 až 120 cm.

Čistenie záhradného jazierka

Aby jazierko vyzeralo po dlhú dobu čo najlepšie a čisto, je potrebné ho pravidelne čistiť a sieťkou vyberať odumreté rastlinné časti, pripadne aj lístie. Organický materiál nesmie klesnúť ku dnu. Jeho rozklad kazí vodu.

Aj malé jazierka môžu zažiariť veľmi peknými rastlinami ako sú napríklad zakrpatené lekná, rezavka alebo diablik bahenný. Malé jazierka tiež zároveň pôsobia ako náustok pre najrôznejšie drobné užitočné živočíchy.

Pre bahennú zónu záhradných jazierok a potočné korýtka je vhodná nezábudka bahenná. Dobre znáša kolísanie vody do 10tich cm. Krásne kvitne od mája až do augusta. Výbežky a korene vytvoria v bahennom úseku jazierka rohož.

V prípade, že sme do jazierka zakúpili rybky, najprv ponoríme vrecko s vodou so zakúpenými rybkami do jazierka, aby si zvykli na teplotu vody. Až potom ich vypustíme do jazierka už zabývaného vodnými rastlinami.

Bahenný kosatec

Medzi vodou a zemou vysadíme bahenný kosatec. Rád stojí na jar a v lete v plytkej vode. V druhej polovici roka by mala pôda vyschnúť. Astilba, alchemilka a popelivka dávajú prednosť vlhkému stanovišťu na brehu jazierka.

Voľnú vodnú plochu využívajú rastliny s ponorenými a splývajúcimi listami napríklad žabníček, lekná, žaburinka a plavín.

Vodný hyacint je vodná rastlina vytrvalá, zvyčajne voľne po hladine plávajúca, ktorá sa hodí zvlášť do tých väčších jazierok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button