Ako vyrobiť jablčný mušt?

výroba jablčného muštuJablká sú pravdepodobne najznámejšie ovocie v našej zemepisnej oblasti. Existuje veľa druhov, veľkosti, príchutí a farieb jabĺk. Asi každý záhradník má vo svojej záhrade jabloň, príležitostne aj s niektorými druhmi špeciálnych odrôd. Mnoho jedál a nápojov môže byť vyrobených z jabĺk, ale dnes budeme vyrábať jablčný mušt.


Čo je potrebné ak chcete vyrobiť jablčný mušt:

  • jablká (lepšie väčšie množstvo úplne dozretých jabĺk)
  • drvič ovocia
  • lis na ovocie
  • hrniec na zaváranie
  • vodu
  • sklenené fľaše

Postup prípravy krok po kroku

Jablká dobre umyte, rozdrvte ich v drviči na ovocie. Môžete ich drviť aj nahrubo.

Rýchlo ich zlisujte, pretože drvené jablká na vzduchu rýchlo oxidujú a hnednú. Vylisovaný jablčný mušt už inak neupravujte, pretože už obsahuje dostatok cukru a kyselín.

jablčný muštUmiestnite mušt do dobre umývaných sklenených fľašiach, ale nenalievajte až po okraj, pretože teplom sa objem muštu prirodzene zväčšuje. Sterilizácia muštu prebieha tak, že vložíte fľaše s muštom do zaváracieho hrnca, zalejete vodou a zahrievate do dosiahnutia teploty 75 až 80 ° C. Po dosiahnutí predpísanej teploty fľaše z hrnca vyberte, ihneď ich zatvorte so zátkami a umiestnite ich do vodorovnej polohy.

Ďalším spôsobom sterilizácie je udržiavanie muštu v otvorenej kameninovej alebo smaltovej nádobe pri zahrievaní na 85 ° C a až potom plnenie fľaší. Musíte ich však vopred zohriať, aby pri nalievaní horúceho muštu nevytvárali vnútorné napätie. Potom fľaše upchajte so zátkami a položte ich na bok (do vodorovnej polohy).

Tipy

Ak nemáte alebo nechcete používať fľaše, môžete mušt sterilizovať a uchovávať v obyčajných sklenených zaváracích nádobách, v akých sú aj kompóty. Po naplnení muštom upevnite viečka a sterilizujte pri teplote 75 až 80 °C za dobu 20 minút. A ak máte veľkú mrazničku, mušt ani sterilizovať nemusíte. Stačí, ak ho dobre zamrazíte a postupne môžete konzumovať.


Mohlo by vás zaujímať

Recepty na rýchle drinky z vodky

4 drinky z vodky, ktorých príprava nezaberie viac ako 10 minút

Chystáte sa organizovať domácu párty a chcete sa blysnúť v dobrom svetle? Príprava týchto 4 …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.