Recepty

Ako pripraviť ryžový šalát s tuniakom a zeleninou?

ako postupovať pri ryžovom šaláteČo by ste povedali na ryžový šalát doplnený zeleninou a tuniakom? Ryža je obľúbená potravina v diétnej kuchyni, je ľahko stráviteľná, neobsahuje cholesterol a je prirodzene bezlepková. Ryža je vhodná ku príprave príloh, samostatných slaných aj sladkých jedál a šalátov. Šaláty z nej majú nekonečne veľa variácii, pridáva sa do nich nielen zelenina ale aj ovocie, rôzne druhy mäsa, rýb, huby. Ryžu môžete pred pridaním do šalátu aj ofarbiť – kurkumou, červenou repou. Nasledujúci recept na ryžový šalát je vhodný ako ľahká večera alebo desiata.

Čo je potrebné na ryžový šalát s tuniakom a zeleninou:

  • príprava ryžového šalátu200g ryže
  • 100g tuniaka
  • 100g hrášku s mrkvou v slanom náleve
  • 50g cherry rajčín
  • 1/2 malej červenej cibule
  • Mleté korenie
  • Soľ
  • Vínny biely ocot
  • Olivový olej
  • Zmes listových šalátov podľa uváženia

Postup prípravy ryžového šalátu s tuniakom a zeleninou krok po kroku

Obratú ryžu preplachujte pod tečúcou vodou dovtedy, kým nebude pretekajúca voda čistá. Potom ryžu zalejte studenou vodou a nechajte ju variť až kým nebude polomäkká.

Na 1 diel ryže sa odporúča 1,5l vody. Mäkkú ryžu sceďte, vmiešajte lyžicu oleja a nechajte ju vychladnúť. Na šalát je najlepšia dlhozrnná ryža, odporúča sa odroda basmati.

ryžový šalát s tuniakomPripravte si zeleninu: žltú alebo oranžovú papriku, cherry rajčiny, červenú cibuľu, zmes šalátových listov a sterilný hrášok s kukuricou.

Zelenina je veľmi farebná kvôli tomu, aby výsledný šalát lahodil oku.

Našťastie sa dnes už bežne dajú kúpiť rôzne druhy šalátov s odlišnou farbou a tvarom listov. Novinkou sú červené sfarbené listy repy a listy „baby špenátu“ s príjemnou orieškovou chuťou.

Malé lístočky nemusíte trhať, nechajte ich vcelku. Listy z celých šalátových hlávok potrhajte rukami na menšie časti.

Rajčiny prekrojte na polovicu, papriku na prúžky a cibuľu na kolieska. Hrášok s mrkvou by mali byť sterilizované. Tuniaka v konzerve vyberte vo vlastnej šťave s kusmi ryby, vyhnite sa nákupu drveného tuniaka. Môžete si taktiež zakúpiť tuniaka v oleji, alebo ho skrátka v oleji zliať.

Ako dokončiť ryžový šalát s tuniakom a zeleninou

V miske vyšľahajte vidličkou alebo metličkou olivový alebo iný rastlinný olej s bielym vínnym octom, s čerstvo pomletým korením a soľou. Ako olej, tak aj ocot môže byť ochutený obľúbeným korením, poprípade pridajte bylinky podľa osobných preferencii.

Často sa používa kombinácia olivového oleja s bazalkou a čili. Zmiešajte ryžu so zeleninou a zálievkou. Na tanieri si potom upravte ochutenú ryžu, obložte ju niekoľkými šalátovými listami a posypte kúskami rybieho mäsa. Ryžový šalát podávajte vychladený.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty na šalát:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button