ReceptyNávody

Ako pripraviť bylinkový olej na varenie?

bylinkový olej na varenieBylinkový olej sa používa v studenej aj teplej kuchyni. Je to veľmi jednoduchý a chutný spôsob, ako uchovať bylinky a užiť si ich chuť aj v zime. Využijete ho tiež pri príprave marinád na grilovanie. Skúste si naložiť výborný bylinkový olej doma za zlomok ceny oproti cene v obchode. Postup na výrobu bylinkového oleja nájdete v nasledujúcom článku.

Čo potrebujete ak si chcete urobiť bylinkový olej na varenie:

  • rôzne druhy čerstvých byliniek
  • olivový alebo slnečnicový olej
  • podľa chuti cesnak
  • korenie
  • bio citrón

Aký olej je najlepšie použiť na varenie?

Na prípravu bylinkového oleja pre studenú kuchyňu, teda potrebného na dochutenie zeleninových a cestovinových šalátov, sa skvele hodí za studena lisovaný slnečnicový, olivový či repkový olej.

Na výrobu bylinkového oleja pre teplú kuchyňu, ktorý využijete napr. na prípravu talianskej bruschetty, toastov, dusenej zeleniny, cestovín či bagiet, môžete použiť obyčajný slnečnicový či olivový olej.

Obyčajný olej použite aj na naloženie byliniek určených na prípravu marinády, môžete ho buď pridať do akejkoľvek olejovej marinády alebo ho jednoducho do mäsa votrieť večer pred grilovaním a uložiť mäso na noc do chladničky.

Aké bylinky sa hodia na prípravu bylinkového oleja?

Môžete použiť najrôznejšie druhy byliniek, ktoré máte práve k dispozícii. Avšak, používajte iba čerstvé bylinky! Môže to byť rozmarín, bazalka, estragón, tymián, kôpor, oregano, koriander, levanduľa, materina dúška alebo kombinácia viacerých byliniek.

Na prípravu bylinkového oleja pre taliansku kuchyňu môžete namiešať napr. bazalku, rozmarín, tymián, saturejku a petržlenovú vňať.

Pre francúzsku kuchyňu sa hodí napríklad rozmarín, tymian, bazalka, ale aj šalvia, majorán či levanduľa. Pre grécku kuchyňu je typický kôpor a oregano. Fantázií a chuti sa medze nekladú.

Čo ďalej pridať do bylinkového oleja?

Do bylinkového oleja môžete podľa chuti pridať aj bio citrón, cesnak, celé korenie, chilli papričky, sušený zázvor, a iné korenie.

Ako postupovať pri príprave bylinkového oleja

ako pripraviť bylinkový olej na varenieBylinky dôkladne umyte a nechajte uschnúť.

Potom ich nakrájajte na väčšie kúsky, vložte ich do pripravenej uzatvárateľnej fľaše či pohára a pridajte ďalšie ľubovoľné ingrediencie.

Následne všetko zalejte vybraným olejom, najlepšie ohriatym na maximálne 60 ° C. Tým sa do oleja lepšie uvoľnia chute a vône všetkých ingrediencií, ale zároveň zostanú zachované všetky výživné látky oleja.

Pohár alebo fľašu uzavrite a nechajte stáť 2-3 týždne pri izbovej teplote na tienistom mieste. Potom olej sceďte a skladujte v chladničke.

Bazalkový olej s levanduľou

Skúste si vyrobiť napríklad bazalkový olej s levanduľou. Lístky bazalky pokrájajte a vložte e spolu s kvetmi levandule do fľaše, pridajte celý strúčik cesnaku a zalejte zohriatym za studena lisovaným slnečnicovým olejom.

Podľa chuti môžete pridať pár kvapiek citrónovej šťavy. Nechajte lúhovať 3 týždne.

Tipy na domáce bylinkové oleje

Pokiaľ bude bylinkový olej spotrebovaný do 1 mesiaca, môžete do neho po scedení pridať ako dekoráciu čerstvú vetvičku bylinky.

Varovanie

Fľašu s bylinkovým olejom je potrebné pravidelne pretrepávať, aby sme predišli plesnivosti byliniek!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button