AkoaPreco.com > Recepty > Ako uvariť ryžu na sushi?

Ako uvariť ryžu na sushi?

sushi ryžaIste poznáte sushi ─ plátky rýb či zeleniny servírované s mierne lepkavou ryžou. Nezáleží na tom, či bude ryža zvinutá do valčekov a obalená morskou riasou, či bude len ležať ako podklad v malej miske a ostatné ingrediencie narovnáme na ňu. Vždy musí byť uvarená správne, podľa tradičného japonského receptu. Poradíme vám, ako ryžu na sushi uvariť.


Čo budete potrebovať ak chcete uvariť ryžu na sushi:

  • 250 g ryže na sushi
  • 500 ml vody
  • hrniec s tesne priliehajúcou pokrievkou
  • čistá utierka

Varením to nezačína

prípravaEšte, než začneme ryžu variť, musíme ju dobre preprať. Ide o dôležitejší bod, než sa môže na prvý pohľad zdať. Ryžu presypeme do hrnca a zalejeme vodou. Oboje dobre premiesime a vodu zlejeme. Opakujeme 6-8x.

Prepláchnutú ryžu zalejeme 500 ml vody, priklopíme pokrievkou a necháme 10 minút stáť. Rozhodne ju nezalievame horúcou vodou, aby sme urýchlili varenie!


Varenie

Hrniec s odstátou vodou postavíme na sporák a rýchlo privedieme k varu. Potom plameň znížime na minimum a necháme 15 minút variť. Pozor! Určite nepozeráme zo zvedavosti pod pokrievku, celý proces by sa tým pokazil!

Vyparenie ryže

servírovanie a ako uvariť ryžu na sushiPo pätnástich minútach by sa mala väčšina vody vypariť. Teraz zložíme pokrievku, cez hrniec prehodíme čistú utierku a pokrievku opäť vrátime na miesto.

Utierka vsiakne prebytočnú paru a zabráni odkvapkávaniu zrazenej vody späť na ryžu. Necháme odstáť 20 minút.

Hotová ryža


Po uplynutí daného času ryžu z hrnca vyberieme, necháme vychladnúť a zmiešame s ľubovoľnou omáčkou podľa vybraného receptu. Základ skvelého sushi je hotový. Správne uvarená ryža na sushi je pružná a mierne lepkavá. Mazľavá ryža je prevarená a na sushi sa nehodí.

Tipy

Ak nezoženiete ryžu, použite namiesto nej krátkozrnnú guľatú ryžu.


Mohlo by vás zaujímať

Recept na grilovaný encián

Ako pripraviť grilovaný encián jednoducho a chutne?

Recept určený pre všetkých milovníkov tohto krémového syra, ktorým sa nechce stáť hodiny v kuchyni. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.