Recepty

Ako uvariť ryžu na sushi?

sushi ryžaIste poznáte sushi ─ plátky rýb či zeleniny servírované s mierne lepkavou ryžou. Nezáleží na tom, či bude ryža zvinutá do valčekov a obalená morskou riasou, či bude len ležať ako podklad v malej miske a ostatné ingrediencie narovnáme na ňu. Vždy musí byť uvarená správne, podľa tradičného japonského receptu. Poradíme vám, ako ryžu na sushi uvariť.

Čo budete potrebovať ak chcete uvariť ryžu na sushi:

  • 250 g ryže na sushi
  • 500 ml vody
  • hrniec s tesne priliehajúcou pokrievkou
  • čistá utierka

Varením to nezačína

prípravaEšte, než začneme ryžu variť, musíme ju dobre preprať. Ide o dôležitejší bod, než sa môže na prvý pohľad zdať. Ryžu presypeme do hrnca a zalejeme vodou. Oboje dobre premiesime a vodu zlejeme. Opakujeme 6-8x.

Prepláchnutú ryžu zalejeme 500 ml vody, priklopíme pokrievkou a necháme 10 minút stáť. Rozhodne ju nezalievame horúcou vodou, aby sme urýchlili varenie!

Varenie ryže

Hrniec s odstátou vodou postavíme na sporák a rýchlo privedieme k varu. Potom plameň znížime na minimum a necháme 15 minút variť.

Pozor! Určite nepozeráme zo zvedavosti pod pokrievku, celý proces by sa tým pokazil!

Vyparenie ryže

servírovanie a ako uvariť ryžu na sushiPo pätnástich minútach by sa mala väčšina vody vypariť. Teraz zložíme pokrievku, cez hrniec prehodíme čistú utierku a pokrievku opäť vrátime na miesto.

Utierka vsiakne prebytočnú paru a zabráni odkvapkávaniu zrazenej vody späť na ryžu. Necháme odstáť 20 minút.

Hotová ryža

Po uplynutí daného času ryžu z hrnca vyberieme, necháme vychladnúť a zmiešame s ľubovoľnou omáčkou podľa vybraného receptu. Základ skvelého sushi je hotový. Správne uvarená ryža na sushi je pružná a mierne lepkavá. Mazľavá ryža je prevarená a na sushi sa nehodí.

Tip ako uvariť ryžu

Ak nezoženiete ryžu, použite namiesto nej krátkozrnnú guľatú ryžu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button