Recepty

Ako si uvariť domácu mliečnu ryžu?

recept na mliečnu ryžuMliečna ryža je obľúbená pochúťka nielen detí, ale aj dospelých. Výborne sa hodí na raňajky alebo ľahkú desiatu. Mliečnu ryžu je možné si pripraviť v mnohých príchutiach, podľa toho, na čo práve máte chuť. V chladničke môže byť mliečna ryža pripravená v základnej podobe do zásoby a každý si ju môže dotvoriť podľa svojej momentálnej chuti. Doma vyrobená mliečna ryža je ešte chutnejšia a o dosť lacnejšia ako výrobky predávané v obchodoch. Nasledujúci recept je na „obyčajnú“ vanilkovú ryžu. Pridaním škorice, karamelu, kakaa, čerstvého alebo kompótového ovocia možno docieliť zakaždým inej chuti.

Čo je potrebné na domácu mliečnu ryžu:

  • ako na mliečnu ryžu1l mlieka
  • 250g okrúhlej ryže
  • 80g kryštálového alebo krupicového cukru
  • 1 vanilkový struk
  • ovocie alebo čokoláda na ozdobu

Postup prípravy mliečnej ryže

Pripravíme si suroviny. Potrebujeme 1l mlieka, najchutnejší dezert je z plnotučného mlieka alebo smotany, ale polotučné mlieko urobí rovnakú službu.

Odvážime si štvrť kila ryže. Ryža je najlepšia guľato-zrnná, pretože obsahuje veľa škrobu, vďaka ktorému skvele absorbuje tekutinu a po uvarení je mäkučká s lepivou konzistenciou. Túto ryžu pred použitím nepreplachujeme.

Ďalej potrebujeme cukor a vanilkový struk. Vanilkový struk sa môže nahradiť vreckom vanilkového cukru.

príprava mliečnej ryžeVanilkový struk prekrojíme napoly a nožom vyškriabeme semienka. Struk môžete rozstrihnúť nožnicami, ide to lepšie ako nožom.

Do hrnca dáme všetky suroviny vrátane vyškrabaného vanilkového struku. Pri nízkej teplote varíme asi 40 minút bez pokrievky. Ryžu občas zamiešame, aby sa nepripaľovala. Prečítajte si aj článok ako vyčistiť hrniec.

Pretože doba varu je pomerne dlhá a mlieko sa rado pripaľuje, volíme nádobu so silným dnom. Ryža sa dobre varí v liatinových nádobách.

Ak nemáme takú nádobu, častejšie mlieko s ryžou miešame. Môže sa stať, že hustota mliečnej ryže už odpovedá naším nárokom, ale ryžové zrnká sú ešte tuhé. Pridáme trochu mlieka a pokračujeme vo varení.

Zhruba po štyridsiatich minútach je ryža mäkučká, nadýchaná a hustota je tak akurát. Pre zjemnenie je možné pridať kúsok masla, ale nie je to nutné.

Hotovú ryžu rozdelíme do misiek, necháme vychladiť a potom ozdobíme. Zdobiť môžeme ovocím, škoricou, banánom. Z množstva uvedeného v tomto recepte budete mať 4 porcie dezertu.

Ak sa vám páčil recept na mliečnu ryžu, vyskúšajte aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button