Ako a kedy vysádzať červenú repu?
Tejto sýto červenej zelenine s bohatou sladkastou zemitou vôňou, neholduje úplne každý. Jedná sa ale o zeleninu veľmi výživnú, bohatú na kyselinu listovú, draslík, obsahuje vlákninu a látky, ako sú antokyány a saponíny, ktoré v tráviacom trakte viažu cholesterol a znižujú tak riziko srdcových chorôb. Červená repa je skrátka skvelou vitamínovou bombou! Ako ju teda doma pestovať?
Nároky na pestovanie červenej repy!
Repa je jednoročnou plodinou s vegetačnou dobou medzi 60 – 120 dni. Z hľadiska pestovania nie je červená repa nijakou zložitou rastlinou.
Ak nájdete repe vhodné miesto, bude sa jej dariť. Má rada stredne ťažké, hlboké pôdy, dobre zásobené vlahou a živinami.
Pôda by mala byť humózna a mierne zásaditá. Repa nemá rada čerstvo pohnojenú kyslú pôdu.
Aké sú odrody červenej repy?
Existujú dva základné typy buliev červenej repy, guľovité a polodlhé.
Polodlhá buľva
Je vhodná pre uskladnenie a krájanie na plátky do šalátov. K rastu potrebuje dlhšie obdobie než guľovitá repa.
Guľovitá buľva
Najlepšie je čerstvá, priamo vytiahnutá zo zeme. Guľovité odrody rastú rýchlejšie a sú odolnejšie. Väčšina odrôd je tmavo červená, existujú však aj typy so žltými a bielymi buľvami.
Kedy vysadiť červenú repu?
Červenú repu väčšinou vysievame ku koncu apríla alebo začiatkom mája, kedy je väčšia pravdepodobnosť, že už neprídu mrazy.
Ak patríte medzi nedočkavcov, je tiež možné vysiať vo februári skoré odrody do kvetináčov a postaviť ich do teplého skleníka s minimálnou teplotou 13 stupňov.
Keď sú rastlinky asi 5 cm vysoké, dva týždne ich otužujte cez deň vonku a potom vysaďte von pod plastikové poklopy. Týmto spôsobom si zaistíte mladú repu už koncom mája alebo začiatkom júna!
Ako vysadiť červenú repu?
Semená sejte do riadkov, vzdialenosť medzi nimi by mala byť 30 cm. Do každej jamky dajte 2-3 semená asi 2 cm hlboko.
Semená červenej repy obsahujú látku, ktorá zabraňuje klíčeniu, kým sa nedostaví silný dážď. Prírodu oklamete tým, že semená namočíte na 24 hodín do vlažnej vody. Semienka vysievajte mokré. Za 14 dní by sa už mali objaviť prvé známky klíčenia.
Riadky potom pretrhajte, vzdialenosť upravte podľa odrody od 5 – 10 cm.
Ako sa o červenú repu starať ďalej?
Počas vegetácie repu okopávajte a odburiňujte. Dôležité je tiež hnojenie, môžete prihnojiť zrelým kompostom alebo rastlinnými výluhmi.
Čas zberu červenej repy!
Ak budete mať dobrú úrodu, nezabudnite repu správne uskladniť!
Červená repa ponechaná v zemi nevydrží tak dobre skladovaná. Aby vydržala na zimu čerstvá, skúste ju uložiť stonkou nahor do škatúľ naplnených vlhkým pieskom alebo rašelinou. Buľvy by sa nemali dotýkať jedna druhej.
Uložte krabicu do suchej kôlne alebo garáže, kde nemrzne a repa vám zostane správne tvrdá až do marca, kedy väčšinou začína pučať!
A čo takto šalát z červenej repy?
Urobte si šalát zo surovej repy. Zelenina si vďaka vyhnutia sa tepelnej úprave zachová všetky dôležité a zdraviu prospešné látky.
Čo budete potrebovať na šalát z červenej repy
- stredne veľkú repu
- 2 jablká
- soľ, korenie, cukor, ocot, olej
Jablká aj repu nastrúhame na strúhadle, trochu posolíme. Zľahka pocukrujeme, okoreníme a pokvapkáme olejom a octom.
Premiešame a doplníme podľa vlastnej chuti.