Recepty

Ako piecť slané pečivo z lístkového a krehkého cesta?

recept na slané pečivoDrobné slané pečivo je vďačným pohostením na rôzne oslavy, večierky alebo ako alternatíva sladkostí. Dá sa plniť rôznymi nátierkami, posypať korením a semienkami, piecť v rozmanitých tvaroch. Z jedného cesta možno urobiť niekoľko druhov pečiva, každé inej chuti. Na pečenie slaného pečiva možno využiť kúpené lístkové cesto, ktoré je už ponúkané aj v celozrnnej variante a je veľmi chutné. Pre tých, čo máte radšej všetko domáce, ponúkame recept na jednoduché cesto, ktoré sa dá použiť aj na sladké pečenie, napr. jablkový závin.

Čo je potrebné ak chcete piecť slané pečivo z lístkového a krehkého cesta:

  • 300 g hladkej múky
  • 250 g masla alebo hery
  • 2 žĺtky
  • 2 polievkové lyžice octu
  • 4 polievkové lyžice mlieka
  • štipka soli
  • môžete použiť kúpené hotové lístkové cesto

náročnosť receptu: ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy slaného pečiva z lístkového a krehkého cesta krok po kroku

Do misy preosejeme hladkú múku. Múka sa preosieva preto, aby bola nakyprená a lepšie sa spojila s ostatnými surovinami pri spracovaní. Uprostred si urobíme jamku, do ktorej pridáme žĺtky, mlieko a ocot. Osolíme a pokrájame zmäknutý tuk.

Všetko dôkladne premiešame a vznikne nám nelepivé vláčne cesto. Ak je cesto príliš riedke, pridáme trochu múky, ak je moc tuhé, pridáme mlieko. Hotové prepracované cesto necháme v chlade niekoľko hodín odležať.

príprava cestaPo uplynutí doby na odpočinutie cesta si pripravíme dosku alebo podložku na váľkanie cesta.

Dosku zľahka poprášime múkou a cesto vyvaľkáme na hrúbku asi 0,5 cm. Vykrajujeme rôzne tvary, ktoré prenesieme na plech vyložený papierom na pečenie.

Pečieme vo vyhriatej rúre pri 190 ° C.

Využitie cesta

plnené pečivoCesto si môžeme rozrezať na pruhy a tie natáčať na trubičky na pečenie. Pri natáčaní sa musia okraje cesta na trubičke prekrývať.

Po upečení ide cesto z trubičiek veľmi ľahko sňať. Takéto trubičky plníme slanými (aj sladkými) nátierkami alebo šunkovou penou.

Venčeky si urobíme tak, že vyvaľkáme hrubšie cesto, vykrojíme kolieska s otvorom uprostred a tieto kolieska po vychladnutí rozrežeme a naplníme.

Ďalším variantom je nenaplnené slané pečivo, stačí rozvaľkaný plát potrieť rozšľahaným vajíčkom a vykrajovať zvolené tvary. Kúsky bez náplne posypeme hrubozrnnou soľou, rascou, orechmi, mandľami alebo rôznymi semienkami.

Tip

Univerzálne cesto na slané aj sladké pečivo alebo závin: 250 g polohrubej múky, 250 g tvarohu v kocke a 250 g masla alebo hery spracujeme na cesto a ihneď ďalej spracovávame. Cesto je vláčne a dobre sa s ním pracuje.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button