Recepty

Ako urobiť cuketovú nátierku?

Ako urobiť cuketovú nátierku Cuketová nátierka je veľmi chutná a tiež zdravá pochúťka. Kto nemá cuketu zrovna v obľube, bude určite prekvapený cuketovou nátierkou, ktorú môžete natrieť na pečivo a ihneď jesť, alebo ju sterilizovať a uskladniť na zimné obdobie, kedy príde táto zeleninová pochutina vhod. Recept a postup na cuketovú nátierku krok za krokom nájdete v tomto článku.

Najlepšie cukety na cuketovú nátierku

Najlepšie cukety na výrobu cuketovej nátierky sú veľké s dobre vyzretými semienkami a žltou vlákninou.

Po opláchnutí je potrebné cuketu rozkrojiť po dĺžke a aj po šírke. Semená a vlákna vydlabeme a jednotlivé kusy sa šupkou dole naskladajú na plech na pečenie.

Pečieme z cukety

nátierka z cuketyCukety sa pečú asi pri 180 stupňoch domäkka. Je možné ich piecť aj vo vhodnej nádobe.

Cukety rozmixujeme

Po upečení a úplnom vychladnutí cukiet sa vydlabe rozpečená hmota, ktorá sa potom rozmixuje na hladkú kašu.

Pridáme olej

Do vzniknutej hmoty potom tenkým pramienkom prilievame olej až mixovaná hmota začne hustnúť. Ešte za mixovaním pridáme kávovú lyžičku soli a trošku korenia.

Prísady pripravte samostatne

Ako ďalšie ingrediencie pre výrobu cuketovej nátierky môžeme použiť pekné paradajky, ktoré rozsekáme na kúsky, štyri strúčiky cesnaku pokrájané na doske alebo prelisované a jednu menšiu cibuľu nakrájanú na drobno.

To všetko vmiešame do rozmixovanej hmoty. Dôležité je tieto prísady na cuketovú  nátierku pripravovať zvlášť predpísaným spôsobom, lebo napríklad paradajka by bolo mixovaná na kašu.

Ďalší variant ako urobiť cuketovú nátierku

Iným variantom prípravy cuketovej nátierky je napríklad recept, kedy necháme nahrubo nastrúhanú cuketu dusiť do zmäknutia na olivovom oleji.

Prebytočnú šťavu potom zlejeme, cuketu ochutíme soľou a korením. A cuketová nátierka je hotová.

Dobré nechať odležať

cuketová nátierkaPo dokončení oboch variantov cuketovej nátierky sa osvedčilo uložiť nátierku z cukiet do chladničky na niekoľko hodín, aby stuhla.

Je možné ju aj sterilizovať v malých pohároch a použiť, keď práve nemáme čas pripravovať rýchlu večeru, alebo prídu nečakaní hostia.

Hrianka je naj

Najlepším podkladom pre cuketovú nátierku je hrianka, pretože napríklad chlieb sa väčšinou trošku rozmočí, čo nie je práve chutné.

Cuketová nátierka môže byť aj výbornou náhradou tradičnéhotataráku„.

Dobrú chuť!

Pozrite si aj recepty na iné druhy nátierok:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button