Recepty

Ako urobiť dobrú knedľu z nekysnutého cesta?

ako pripraviť knedľu z nekysnutého cestaRecept na knedľu z nekysnutého cesta – bez kvasníc. Uvariť domácu knedľu je skúšobným kameňom. Niekomu nie a nie sa podariť. Ak nemáte dôveru v kysnuté cesto či v seba samého, a ak chcete mať vždy istotu, že sa knedľa podarí, naučte sa robiť knedľu z nekysnutého cesta. Ponúkame recept a pracovný postup na nekysnuté žemľové knedle.

Čo budete potrebovať na knedľu z nekysnutého cesta:

 • 1/2 kg polohrubej múky
 • 1-3 vajcia
 • 1 kypriaci prášok do pečiva
 • soľ
 • 1 dcl mlieka alebo vody
 • petržlenová vňať alebo pažítka
 • kuchynské vybavenie a zariadenie

Žemľové knedle z nekysnutého cesta vs. žemľové knedle z kysnutého cesta

Niektoré gazdinky robia kysnuté žemľové knedle “ mávnutím ruky“, iné sa s nimi trápia – knedľa sa rozvarí, zrazí alebo sa jej stane iná nehoda, ktorá je na pohľad aj chuť viditeľná.

Nevydarenú knedľu vám rodina toleruje raz, druhýkrát už stolovníci dvíhajú obočie, a tretíkrát – nie, to už je veľa. Povzneste sa na reči o „výborných kysnutých žemľových knedliach našej mamy“. Naučte sa robiť žemľové knedle „svoje“, bez kysnutia. Sú síce iné, ale tvoria alternatívu ku kysnutým žemľovým knedliam. A niekomu dokonca chutia viac, než tie s kvasnicami.

Postup prípravy knedľu z nekysnutého cesta krok po kroku

Príprava surovín

Na žemľové knedle z nekysnutého cesta potrebujete pol kilogramu polohrubej múky, jedno až tri vajcia, trochu mlieka (v prípade núdze vody), staršie pečivo, soľ. Prísadou, ktorá spôsobí, že knedľa nadobudne objem, je jeden celý kypriaci prášok do pečiva. Ďalšou možnou (a chutnou) prísadou je zelené korenie: pažítka, petržlenová vňať.

Príprava cesta na knedle z nekysnutého cesta

knedľa postupMúku vysypte do misy, rozptýľte v nej prášok do pečiva a na malé kúsky nakrájané pečivo: dva rožky či žemle, štyri plátky staršieho toastového chleba, alebo – čo je veľmi chutné – starší celozrnný rožok.

Vyskúšané je aj pridať do múky na kúsky nakrájaný starší chleba – pätu chleba alebo dva krajce. Pečivo dávajte hneď do múky, pretože po pridaní tekutín a vajcia by ste ich do cesta zapracovávali už s ťažkosťami a nerovnomerne.

Rozpracovanie cesta

Ak máte, nasekajte poctivú hrsť zeleného korenia. Suchú zmes ešte mierne osoľte asi štvrtinou kávovej lyžičky soli a potom rukami dobre premiešajte.

Rozklepnite vajcia (jedno je potrebné z technologického hľadiska, tvorí spojivo, ale tiež dodá na chuti a farbe. Jedno vajce úplne stačí. Keď ale dáte dve – tri, bude knedľa ešte chutnejšia.

Odmeriame si deci mlieka (v prípade nedostatku deci vody). Asi polovicu nalejte do múčnej zmesi. Miešajte najprv vareškou a podľa potreby prilievajte po troškách zvyšnú tekutinu.

Cesto nesmie byť riedke. Keď je hmota kompaktná, odložte varešku a cesto miešajte rukami. Musí mať tuhšiu, ale pružnú konzistenciu. Keby sa moc lepilo, jemne posypte múku.

Formovanie knedlí

Cesto na žemľové knedle bez kvasníc rozdeľte na čo možno rovnaké dva kusy. Múkou podsypte dosku, veľkú doštičku alebo inú pracovnú plochu, na ktorej ste zvyknutí robiť cesto.

Vypracujte najskôr bochníček a potom ho vytvarujete do úhľadného valčeka, ktorý by mal byť všade rovnako silný (priemer asi šesť až sedem centimetrov). Rovnako spracujte aj druhú polovicu cesta.

Príprava na varenie knedlí

Do veľkého hrnca, ktorý má väčší priemer, ako je dĺžka surovej knedle, dajte variť vodu (dve tretiny objemu). Osoľte ju polovičnou lyžičkou soli. Priveďte k varu. Mokrými rukami knedľu ešte raz uhlaďte a znovu zaguľaťte.

Obe knedle vložte do vody. Keď sa začne voda znovu variť, nastavte na kuchynskej minútke 12 minút, alebo sa pozrite na hodiny (roztržití si môžu čas začiatku varu poznamenať v mobile, pomocou budíka alebo stopiek). Je to dôležité.

Ako variť knedľu z nekysnutého cesta

knedľa z nekysnutého cesta recept

Keby sa knedle prilepili ku dnu, asi po dvoch minútach ich opatrne podoberte silikónovou podberačkou alebo drevenou vareškou. Plameň stiahnite na strednú hodnotu, aby sa voda okolo knedlí len prelievala.

Varte 12 minút. Potom knedle opatrne obráťte, znovu nastavte minútku alebo skontrolujeme čas a varte ďalších 12 minút. Potom jednu knedľu vhodným náčiním podoberte a vyberte na doštičku.

V polovici rozkrojte alebo prerežte niťou. Keby bolo uprostred ešte surové cesto, nič sa nedeje. Rozkrojené polovičky dajte k stále sa variacej druhej knedli a ešte päť minút varte. Potom vyberte.

Výhody nekysnutej knedle

Knedľu z nekysnutého cesta by ste mali skúsiť preto, lebo majú obrovskú výhodu, že nehrozí ich zrazenie. Preto ich síce môžete krájať niťou, keď ste tak zvyknutí, ale tiež ich môžete krájať ostrým nožom alebo nožom s hrubšou pílkou. Knedľa má na vzhľad príjemnú štruktúru, a tiež je veľmi dobrá.

Nie je tak mdlá ako kysnutá knedľa, má svoju vlastnú chuť. Pri použití zvyškov celozrnného pečiva (vrátane opadaných semienok) a po pridaní petržlenu ho smelo môžete označiť za lahôdkový. A nikto nemusí vedieť, že je jeho príprava tak jednoduchá.

Vzhľad knedle

knedľa z nekysnutého cestaKeď vám na vzhľade vašej knedle bez kvasníc a kysnutia naozaj záleží, môžeme ju uvariť v obrúsku. Pre varenie (aj iných knedlí) v obrúsku sa vám bude hodiť napríklad stará sýpkovina alebo už vetché plátenné prestieradlo, ktoré ste už chceli vyhodiť.

Môžu vám ešte naposledy poslúžiť, keď z nich natrháte (po niti) menšie obdĺžniky, ktoré potom využijete na varenie knedlí v obrúsku.

Po uvarení ich vyhodíte, žiadna škoda nevzniká (beztak mali ísť z domu). Len z nich nesmie byť cítiť aromatický prášok alebo aviváž. Preto obrúsok pred použitím dobre vypláchnite.

Tipy ako urobiť knedľu z nekysnutého cesta

Na prípravu cesta na knedľu z nekysnutého cesta nemusíte používať elektrický hnetač. Cesto s kypriacim práškom sa spracuje ľahšie a ďaleko rýchlejšie ako cesto kysnuté, pri ktorom na dobrom prepracovaní veľmi záleží.

Tým, že cesto nekysne, ušetríte minimálne pol hodiny času. Preto sa ku knedliam z kypriaceho prášku môžete uchýliť aj vtedy, ak sa ponáhľate.

Podobné články

1 komentár

 1. Dakujem, najlepsie napisany recept, aky som kedy videla. Vsetky varianty spomenute – aj preto som si ho vybrala.
  Sice som si to, vzhladom na nedostatok zeleneho korenia, vylepsila inak, su skvele.
  Este raz vdaka a dobru chut 😉

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button