Recepty

Ako upiecť syrové venčeky z odpaľovaného cesta?

Venčeky z odpaľovaného cesta nemusia byť vždy len sladké. Prinášame vám recept na variant syrových venčekov bez použitia cukru. Skúste pridať do cesta strúhaný syr a upečené venčeky naplniť syrovou nátierkou. Nátierka môže byť vždy iná, z rôznych druhov syrov a korenia. Tieto syrové venčeky sú u nás veľmi obľúbené ako pohostenie pri domácich oslavách.

Čo je potrebné na syrové venčeky z odpaľovaného cesta:

Na cesto:

 • 1/8 l mlieka
 • 1/8 l vody
 • 1/2 lyžičky soli
 • 125 g masla
 • 220 g hrubej múky
 • 6 vajec
 • 125 g strúhaného syra (ementál a iné)
 • rasca na posyp (sezam, soľ, kúsky mandlí a iné)

Na náplň:

 • 200 g masla
 • téglik kyslej smotany
 • 4 kocky žervé (plnotučný nezrejúci termizovaný syr)
 • soľ
 • mleté ​​čierne korenie
 • cesnak podľa vlastného uváženia

náročnosť receptu: mierna

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy syrových venčekov z odpaľovaného cesta krok po kroku

Uvarte vodu s mliekom, soľou a maslom. Ako náhle je maslo rozpustené a zmes začne vrieť, pridajte múku. Múku nasypte naraz, celé jej predpísané množstvo a vareškou ju vymiešajte dohladka. Cesto miešajte tak dlho, kým sa neutvorí hruda, na dne nádoby bude biely povlak. Potom cesto odstavte a nechajte vychladnúť.

Do vychladnutého (nemusí byť úplne studené) cesta postupne po jednom zašľaháme vajcia. Ďalšie vajcia pridajte až vtedy, keď je to predošlé dobre vymiešané.

Tvrdý syr nastrúhajte a pridajte do cesta až ako posledný. Cesto si pripravte do cukrárskeho vrecka s väčšou zrezanou špičkou.

plech na pečeniePripravte si plechy na pečenie. Vymažte ich kúskom ľubovoľného tuhého tuku. Aby boli venčeky rovnako veľké, dajte kruhovú formičku do múky a odtlačte ju do tuku na plechu. Bude sa vám lepšie pracovať.

Nastriekané venčeky posypte rascou, sezamom, drvenými orechmi alebo čím chcete podľa vlastného výberu.

príprava syrových venčekovVenčeky pečte pri vyššej teplote – približne 220 ° C a do rúry vložte malý hrniec s vodou. Rúru neotvárajte, aby venčeky pekne vyskočili.

Keď dostanú zlatistú farbu, tak ich vyberte z rúry a nechajte vychladnúť na kuchynskej mriežke. Potom ich rozkrojte pílkovým nožom cez stred na dve polovice.

Príprava náplne

Klasickou náplňou syrových venčekov z odpaľovaného cesta je cesnaková nátierka. Urobíte ju z masla, smotany, žervé, cesnaku a ochutíte korením a soľou. Nátierku na plnenie syrových venčekov si môžete urobiť aj z plesňových alebo tavených syrov a ochutiť podľa seba.

Nátierku nanášame taktiež pomocou vrecka so zrezanou špičkou. Po naplnení nechajte hotové venčeky v chlade. Z uvedeného množstva by malo byť približne 45 venčekov.

Tipy ako vylepšiť syrové venčeky z odpaľovaného cesta

Odpaľované cesto na syrové venčeky si môžete pripraviť do zásoby. Surové ho môžeme uchovávať v mrazničke až jeden rok. Pre rýchlejšiu prípravu na neočakávanú príležitosť je vhodné zmraziť hotové pečivo a pred plnením ho zohriať v rúre asi 2 minúty.

Na prípravu cesta môžeme použiť hladkú aj polohrubú múku. Do základného odpaľovaného cesta môžeme pridať aj lyžičku prášku do pečiva, tým získame syrové venčeky nadýchanejšie.

Hotové pečivo skonzumujeme čo najskôr. Na vzduchu rýchlo vlhne a stráca svoju krehkosť, obzvlášť, keď je plnené.

Ak sa má pečivo podávať studené, venčeky z odpaľovaného cesta popicháme ihlicou, aby mohla para unikať. Ak zostane dnu, cesto bude mazľavé a pomerne ťažké.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty na syrové:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button