Kuchyňa

Ako olúpať mandle?

ako olúpať mandleMandle možno konzumovať na mnoho spôsobov. Obľúbené sú pražené solené mandle, vynikajúce sú ale mandle v cestách, aj ako ozdoba na koláčoch. V niektorých receptoch sú potrebné mandle lúpané. Za tie si ale v obchodoch priplatíte o nejaké to euro naviac a niekedy ich možno ani na pultoch nezoženiete. Prečo si ich ale neolúpať doma, keď je to tak jednoduché? Ako olúpať mandle?

Mandle pre krásu a zdravie

Tento škrupinový plod v sebe skrýva mnoho a mnoho zdraviu prospešných látok. Mandle sú významným zdrojom antioxidantov, zamedzujú vstrebávanie cholesterolu a znižujú tak jeho hladinu v krvi. Priaznivo ovplyvňujú činnosť krvného obehu, podporujú krvotvorbu, upravujú krvný tlak a tým chránia naše srdce aj cievy.

mandleMandle obsahujú veľké množstvo horčíka, vápnika, železa, zinku, vitamínov skupiny B, vitamín E a A.

Tieto orechy sú skvelou zásobárňou nenasýtených mastných kyselín a vlákniny, posilňujú imunitu, znižujú riziko rakoviny, pomáhajú pri kŕčoch v lýtkach a sú účinnou prevenciou vzniku osteoporózy .

Vaše vlasy a nechty budú krásne a pevné. Nie je novinkou, že použitím kozmetiky s obsahom mandľového oleja zaistíte vašej pleti dokonalú hydratáciu, čistotu a zamedzíte vzniku vrások.

Čo budete na lúpanie mandlí potrebovať?

 • Vriacu vodu
 • Hrniec alebo misku
 • Sitko
 • Čistú utierku

Postup ako lúpať mandle ľahko a rýchlo!

 1. Mandle vsypte do hrnca, alebo misky a zalejte ich vriacou vodou.
 2. Nechajte odstáť niekoľko minút a po chvíli vyskúšajte, či ide šupka z jadra stiahnuť.
 3. Ak idú mandle bez problémov lúpať, presypte ich na cedidlo.
 4. Jadrá môžete lúpať v ruke, alebo vyberte na čistú utierku, niekoľkokrát premasírujte v dlaniach a potom už zostáva len vybrať olúpané mandle. Šupky zostanú v utierke, ktorú potom ľahko od šupiek vyprášite.

A čo s olúpanými mandľami? Je mnoho receptov, kde ich môžete využiť. Čo napríklad obľúbené a jednoduché kokosové guľky, ktoré zvládnu aj deti?

Kokosové guľky čo na ne potrebujete:

 • 200 g kokosu a kokos na obalenie
 • 1 sladené salko
 • 100g mandlí
 • Papierové košíčky

kokosove gulky z mandlíKokos zmiešame so salkom a necháme ho dobre nasiaknuť. Medzitým si dobre olúpeme mandle. Z kokosovej hmoty tvoríme guľôčky, do ktorých vtlačíme vždy po jednej mandli.

Guľôčku potom obalíme v kokose a uložíme do papierového košíčka.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button