Recepty

Ako pripraviť chlebový kvások?

chlebový kvások na domáci chliebAby mal chleba správnu kyprosť, musí cesto kysnúť. A aby mal chleba ľahko kyslastú chuť, používa sa k jeho kypreniu chlebový kvások. Živý, čerstvý chlebový kvások možno bežne kúpiť asi len v pekárenských závodoch a podnikových predajniach. Ak chceme piecť doma tradičný chleba, môžeme si kvások vyrobiť sami. Ako pripraviť chlebový kvások?

Čo je potrebné na chlebový kvások:

  • ražná múka
  • voda
  • nádoba s viečkom

Ako mohol chlebový kvások vzniknúť

Chlebový kvások je v podstate zmes vody a múky, ktorá začala kvasiť. Podľa niektorých názorov vznikli prvé kváskom tak, že ľudia zarobili cesto na placky nakvasené ovocnou šťavou.

Iná teória sa prikláňa k „robinzonovskej“ náhode – niekde v komore zostal kúsok cesta od minulého pečenia.

Už trochu navinulo voňalo a bublalo, ale „pračlovek Janko“ to zo šetrnosti hodil do novej várky. A pretože bol výsledok chutný, schoval si empiricky zase kúsok cesta do ďalšieho pečenia.

Hovorilo sa…

V dobách, kedy pečenie chleba patrilo k bežným domácim úkonom, sa hovorilo, že správna gazdiná kúpi (alebo založí) kvások na chleba len raz, a to keď sa nasťahuje na grunt. Ďalej potom vlastný kvások len udržiava.

Znamenalo to jediné – pri každom pečení chleba musela žena oddeliť kúsok surového cesta, vložiť do hrnčeka, zaliať vodou, prikryť proti muškám a uchovať na mieste, kde nie je chladno (nemuselo to byť nutne priamo v teple).

Potrebujete ražnú múku

zmes múky na chlebový kvások

Aby mal chlebový kvások typickú vôňu a chleba potom tú pravú známu chuť, je k jeho príprave potrebná ražná múka.

A to aj vtedy, keď finálny výrobok budeme piecť zo zmesi múky (ražná s pšeničnou a špaldovou múkou).

Postup ako pripraviť chlebový kvások

Ako pripraviť chlebový kvások. Do vyššej nádoby s vekom (napríklad štvorlitrovej zavárateľnej) dáme jeden pohár (dve deci) ražnej múky a zalejeme pohárom a pol vlažnej vody.

Rozmiešame, priklopíme viečkom alebo previažeme mikroténom a necháme pri izbovej teplote stáť.

Na druhý deň

Druhý deň pridáme druhý pohár ražnej múky a ďalší pohár vlažnej vody. Tretí deň opäť pohár ražnej múky, ale už len pol pohára vody. To isté štvrtý deň. Po pridaní suroviny vždy dobre zamiešame dlhšou vareškou.

Nádoba musí byť prikrytá, vôňa kvasiacej hmoty priláka octové mušky. Postupne budeme pozorovať kvasný proces, ktorý sa obnoví každým pridaním múky (živín pre kvasinky).

Na piaty deň

Piaty deň by mal byť kvások pripravený pre použitie. Bude redšej konzistencie, skyprený bublinkami oxidu uhličitého, jemne nakyslej vône pripomínajúcej chlebové cesto.

Z chlebového kvásku môžeme upiecť tradičný slovenský chlieb či pravé dalamánky..

Zdravý kvások

Kvások je zdravý v tom, že tam nie je pridané nič, čo by bolo umelé. Je to len voda a múka. Pri tomto kvasení vzniká iný druh kvasenia ako pri droždí, ide o tzv. mliečne kvasenie.

Tieto kvasinky pomôžu rozložiť v múke lepok a iné ťažko rozložiteľné zložky obilia. A to je prospešné pre naše trávenie aj imunitu.

Nakoľko je to však časovo náročnejšie a prácnejšie, vymyslelo sa droždie. Kedysi, keď neexistovalo droždie, tak sa pieklo tradične pomocou kvásku. Takéto pečivo napríklad neplesnie. 

Ďalšie recepty na skvelé druhy pečiva nájdete tu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button