PrečoZdravie a krása

Ako a prečo je biela múka menej zdravá ako celozrnná?

celozrnná múka vs biela múka Biela múka je menej zdravá ako múka celozrnná. To nie je žiaden novodobý fenomén ľudí posadnutých zdravým životným štýlom, ale holý fakt. Aby sme lepšie pochopili prečo tomu tak je, je dobré si vysvetliť základné pojmy, ako múka vzniká a aký je rozdiel medzi múkou bielou a múkou celozrnnou.

Aká je to biela múka?

Z každej strany nás bombardujú rady, žiť zdravšie a jedným z krokov je aj obmedzenie pečiva z bielej múky. Prečo sa však tento produkt toľko zatracuje, keď sa ním ľudia kŕmia po celé roky? Je naozaj biela múka taká „škodlivá“?  Ujasnime si z čoho vlastne múka vo všeobecnosti je. Zrno sa skladá z troch základných častí:

  • obal – obsahuje vlákninu, vitamíny, minerálne látky, kyselinu fytinovou,
  • múčne jadro – obsahuje bielkoviny a škrob,
  • kľúčik – obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, kvalitné bielkoviny, vitamíny a enzýmy.

Ako sa vyrába biela múka

biela múkaAby sme poodhalili podstatu toho, prečo by sme mali bielu múku v jedálničku obmedziť, musíme poznať, ako sa vyrába.

Vzniká mletím vnútorných zŕn a obaly (teda všetky „obalové“ vrstvy) sa odstraňujú. Biela múka teda vzniká rozomletím iba múčneho jadra.

Práve tento krok je tým, čo robí z bielej múky nášho nepriateľa. Síce je jemná a hladučká, čo je jej plusom, ale chýbajú jej vitamíny, minerály a vláknina, ktorá je navyše ukrytá v obaloch.

Ako sa vyrába celozrnná múka

Celozrnná múka je na rozdiel od tej bielej výsledkom zomletia celého zrna, a to je základný rozdiel týchto dvoch múk. 

Ak vám dodatočne napadla otázka, čo je teda zač múka grahamová – tá je mletá rovnako ako biela múka, ale potom sú do nej pridané na hrubšie rozmleté obaly zrna.

Prečo je biela múka menej zdravá

Poďme si to teda zhrnúť. Z vyššie uvedeného je jasné, že biela múka je na rozdiel od celozrnnej múky ochudobnená o väčšinu zdravých látok.

Je teda automaticky menej výživná. Je v nej menej vitamínov, menej minerálnych látok a tiež menej vlákniny.

Ak chcete presnejšie čísla, biela múka je oproti celozrnnej chudobnejšia asi o 85% vlákniny, 20% bielkovín, 50% vápnika, 70% železa, 80% vitamínu B1 či 90% vitamínu E.

Ako sa kedysi mlela múka

Naši predkovia mleli múku v tzv. kamenných mlynoch a múka bola v podstate celozrnná, pretože obsahovala všetky časti obilného zrna.

celozrnná múkaV 19. storočí však došlo k zásadnej zmene. Múka sa začala vyrábať tak, že sa obilné zrná začali vymieľať. To znamená, že pred mletím bol odstránený obal aj kľúčik a mlela sa iba vnútorná múčna časť. Týmto procesom vznikla tzv. biela múka.

Hlavným dôvodom zavedenia vymieľania zŕn bola požiadavka na dlhšiu trvanlivosť múky. A to hlavne preto, že tuky obsiahnuté v klíčku spôsobujú rýchlejšie žltnutie múky.

Z čoho sa u nás pečie

Bežný chlieb sa u nás vyrába z pšenično-ražnej bielej múky. Pečivo iba z múky pšeničnej. Rôzne druhy chlebov a pekárskych výrobkov sa líšia podielom týchto obilnín a spôsobom prípravy.

Tipy

Jedzte celozrnné výrobky, ale dávajte si pozor, aby boli naozaj celozrnné. Tmavo vyzerajúci chlieb či pečivo nemusí byť celozrnné.

Rovnako tak sa nenechajte zmiasť ani tým, že je výrobok vo vysokej miere posypaný semienkami. Pod semienkami sa totiž často skrýva pečivo s až 95% bielej múky.

Výrobcovia nazývajú svoje výrobky napríklad viaczrnné, cereálne, multizrnné, a podobne. Tieto výrobky nie sú väčšinou tie, o ktoré nám ide, teda celozrnné.

Prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button