Recepty

Ako urobiť nakladanú zeleninu do zemiakového šalátu?

ako urobiť nakladanú zeleninu do zemiakového šalátuZelenina do zemiakového šalátu. Je veľmi praktické pripraviť si polotovar – sterilizovanú zeleninovú zmes do zemiakového šalátu. A keď jej výrobu načasujeme do obdobia, kedy je zelenina na trhu čerstvá a lacná, nejakou tou korunou aj uľavíme domácemu rozpočtu. Ponúkame návod a recept na nakladanú zeleninu do zemiakového šalátu.

Čo potrebujeme na nakladanú zeleninu do zemiakového šalátu:

  • koreňová zelenina
  • uhorky
  • sladkokyslý kovzervačný nálev
  • zavarovacie poháre
  • zavarovací hrniec
  • sporák

Postup ako urobiť nakladanú zeleninu do zemiakového šalátu

Pomerne rýchlo sme si navykli kupovať v obchodoch takzvanú zeleninu do zemiakového šalátu. Na použitie sa uchyľujeme skôr v prípade, že chceme urobiť len menšie množstvo zemiakového šalátu mimo Vianoc.

Potom stačí len uvariť zemiaky (alebo použiť zvyšné studené zemiaky) a misku obyčajnejšieho šalátu máme hneď hotovú – bez práce a špinavého riadu.

nakladaná zeleninaJe zbytočné túto zmes kupovať, môžeme si ju pripraviť sami – a niekoľkonásobne lacnejšie. Do zmesi použijeme koreňovú zeleninu – mrkvu, zeler, petržlen či zeler.

Zeleninu oškrabeme (kuchynskou škrabkou), trochu pokrájame (mrkvu a petržlen na polovicu, zeler na hrubé plátky) a krátko povaríme.

Mrkvu varíme v nesolenej vode asi tri minúty, potom pridáme zeler a petržlen, povaríme ďalšie tri minúty.

Zeleninu dokonale scedíme

nakladané uhorkyUvarenú zeleninu scedíme (vývar môžeme použiť do polievky alebo na prípravu nálevu) a rýchlo ochladíme studenou vodou.

Pripravíme si zaváracie poháre. Osvedčilo sa použiť väčší (0,7 až liter), ale aj menšie (0,33 l). Obsah väčších pohárov použijeme na zemiakový šalát, menšie množstvo nám poslúži pri výrobe rôznych majonézových šalátov (napríklad z krabích surimi tyčiek) aspikov a podobne.

Keď sa nám nákup lacnej zeleniny zíde s nákupom lacných uhoriek, vyrobíme si pri jednej práci tiež uhorky do zemiakového šalátu. Použijeme na ne olúpané alebo neolúpané uhorky – pokojne aj hadovky.

Nakrájame ich na drobné kúsky. Do samostatného pohára ich dávame preto, že ich je do šalátu potrebné trochu viac. Do niektorých pohárov môžeme koreňovú zeleninu s uhorkou skombinovať – ​​potom bude šalátová zmes kompletná.

Zeleninu naukladáme do pohárov v takom pomere, v akom sme zvyknutí zeleninu do zemiakového šalátu dávať.

Zalejeme octovým nálevom. Netreba žiaden špeciálny, úplne postačí rôsol uvarený z klasickej zmesi Deko. Šalát potom budeme beztak dochucovať. Výhodou pri súčasnom nakladaní uhoriek je, že zelenina a uhorky do šalátu budú mať rovnakú arómu a nebudú sa potom v šaláte tĺcť.

Tip

Zeleninu sterilizujeme dvadsať minút pri 85 stupňoch Celzia. Keď poháre vychladnú, skontrolujeme, či viečka drží (preklopením), popíšeme ich a uložíme.

Ďalšie odporúčané články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button